Tu nie ma miejsca na tłok. TOP 3 najszersze plaże nad Morzem Bałtyckim

Nad Morzem Bałtyckim, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym turystom doskwierać może przede wszystkim tłok i niewystarczająca ilość miejsca. Są jednak plaże, które - dzięki swoim pokaźnym rozmiarom - zdołają pomieścić nawet największe tłumy.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Według oficjalnych danych zgromadzonych przez GUS, w lipcu i sierpniu ubiegłego roku w obiektach noclegowych na obszarach nadmorskich przebywało 1,7 mln turystów. Jest to jeden z wielu dowodów, że pomimo rosnących cen, kapryśnej pogody czy tłoku, Morze Bałtyckie wciąż kusi wspaniałymi widokami i plażami, uznawanymi za najwspanialsze w Europie. Wśród nich są i takie, które pomieszczą nawet największe tłumy — wszystko dzięki pokaźnej szerokości i długości. Oto ranking 3. najszerszych plaż nad Bałtykiem.

1. Gdańsk Stogi

Raport przygotowany przez portal Onet.pl nie pozostawia wątpliwości — pierwsze miejsce wśród najszerszych plaż nad Bałtykiem trafia do plaży w gdańskich Stogach. Liczy ona aż 134 metry szerokości, co daje dwukrotność wyniku, który uzyskały inne nadmorskie miejscowości, na przykład Ustka. Kąpielisko morskie Gdańsk Stogi obejmuje 400 metrów linii brzegowej na wysokości wejścia na plażę oznaczonego numerem 26. Ponadto na Stogi można dostać się między innymi tramwajem. Wiele osób wybiera tę opcję, aby uniknąć po drodze korków. 

Port Gdańsk, widok od strony StogówPort Gdańsk, widok od strony Stogów mat. prasowe

2. Czołpino

Drugie miejsce z wynikiem aż 108 metrów szerokości zajmuje plaża w Czołpinie. Znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, słynie z czystości i wyjątkowych widoków. Jednak za największą zaletę tego miejsca uznaje się brak tłumów, ciszę i spokój. Dla miłośników dzikich, nieobleganych miejsc będzie zatem idealną alternatywą na chwilę relaksu. Dojście do plaży z leśnego parkingu zajmuje około 30 minut, jednak biorąc pod uwagę szereg korzyści — zdecydowanie warto. Jak podkreśla portal nocowanie.pl:

Decydując się na wypoczynek w tym miejscu, otaczać będzie cię piękno nieskażonej działalnością człowieka przyrody. Właśnie dlatego plaża w Czołpinie znajduje się w czołówce najpiękniejszych plaż w regionie.

Czołpino w Słowińskim Parku NarodowymCzołpino w Słowińskim Parku Narodowym Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

3. Sopot

Ranking trzech najszerszych plaż nad Bałtykiem zamyka kultowe miejsce — Sopot. Plaża ta zasłynęła nie tylko wśród turystów; występuje nawet w tekstach kultury, głównie w piosenkach. Rozciąga się na całej długości miasta, według pomiarów Onetu osiąga szerokość 99 metrów. Nie sposób nie wspomnieć również o takich atrakcjach jak słynne sopockie molo czy wał piasków wydmowych sięgających miejscami do 4 m n.p.m. W sezonie wakacyjnym plaża w Sopocie zachęca przede wszystkim miękkim, złotym piaskiem i wspaniałymi widokami. Nic dziwnego, że znalazła się w rankingu 100 najpiękniejszych plaż na świecie.

Plaża w SopociePlaża w Sopocie Martyna Niećko / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: