Ambasada RP ostrzega przed oszustami w Chorwacji. Można stracić kilka tysięcy euro

Planujesz wakacje w Chorwacji, a jako środek transportu wybierasz własny samochód? Uważaj i nie daj się nabrać - inaczej stracisz nawet kilka tysięcy euro. Ambasada RP w Zagrzebiu ostrzega.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo UE wprowadza ograniczniki prędkości. W autach od 2022 r.

Chorwacja to piękny kraj bałkański, do którego Polacy podróżują często samochodem. Niestety, podczas jazdy autem czasem konieczne okazuje się skorzystanie z usług pomocy drogowej, a to może źle się skończyć. Dlaczego? Ponieważ w Chorwacji pojawiło się wielu oszustów podających się za pomoc drogową i wyłudzających duże sumy pieniędzy. Ambasada RP w Zagrzebiu ostrzega na Facebooku przed tym procederem i radzi, jak nie dać się nabrać.

Ambasada RP w Zagrzebiu ostrzega przed oszustami. Tak się zabezpieczysz

Personel polskiej ambasady w Chorwacji ostrzega podróżnych przed oszustami podającymi się za pomoc drogową. "Ostrzegamy przed nieuczciwymi firmami oferującymi pomoc drogową i usiłującymi wyłudzić wysokie kwoty, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy kun (czyli nawet kilku tysięcy euro)" - alarmuje Ambasada RP w Zagrzebiu.

"W przypadku konieczności skorzystania z usług pomocy drogowej w Chorwacji zalecamy uważne zapoznanie się z warunkami posiadanej polisy ubezpieczeniowej i wcześniejszy kontakt ze swoim ubezpieczycielem w celu ustalenia kroków, które należy podjąć w sytuacji awarii na trasie" - czytamy.

Nie dajmy się oszukać

Jak nie dać się naciągnąć drogowym wyłudzaczom? Przede wszystkim musisz zadbać o polisę ubezpieczeniową, zanim gdziekolwiek wyjedziesz:

  • sprawdź dokładnie warunki polisy ubezpieczeniowej,
  • skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem przed podróżą i zaplanuj postępowanie w ewentualnej sytuacji awaryjnej.

Natomiast w przypadku konieczności skorzystania z chorwackiej pomocy drogowej pamiętaj, aby:

  • upewnić się, że na wezwanie przyjechała prawdziwa pomoc drogowa,
  • zażądaj informacji o zakresie potrzebnych usług i napraw - na piśmie, może być też e-mail,
  • zażądaj wyceny kosztów napraw (choćby tylko oszacowania) - również na piśmie lub e-mailowo.

Jeśli firma odmawia podania powyższych informacji, najlepiej zrezygnować z usług. Najprawdopodobniej to oszuści, którzy podszywają się pod pomoc drogową i wyłudzają od podróżnych duże sumy pieniędzy. Lepiej mieć się na baczności.

Źródło: Ambasada RP w Zagrzebiu / businessinsider.com.pl

Więcej o: