Wakacje 2022 w Chorwacji. Taniej wyjdzie samochodem czy samolotem? Policzyliśmy

Galopująca inflacja sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad tym, czy stać nas będzie na wyjazd podczas tegorocznych wakacji. Tanie oferty w kraju czy za granicą są chętnie poszukiwane, a popularnym kierunkiem wyjazdowym jest Chorwacja. Choć beznyna na stacjach na czas wakacji ma być tańsza niż ostatnio, to warto wziąć pod uwagę podróż samolotem. Czy to lepsza alternatywa?
Zobacz wideo Zmienia się świat motoryzacji, zmienia się podróżowanie - pojechaliśmy elektrykiem na Bornholm

Turyści z Polski wybierając się do Chorwacji, często decydowali się na podróż samochodem. W dużej mierze wpływała na o tym odległość i fakt, że po drodze można było zwiedzić inne kraje. Niestety jazda samochodem w długie trasy stała się kosztowna, przez co wiele osób decyduje się na zmianę środka transportu. 

Więcej ciekawych informacji na tematy wakacyjne znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tanie wakacje 2022. Samolotem czy samochodem do Chorwacji?

Przez ostatnie miesiące ceny paliw mocno poszybowały w górę, sytuacja ta miała znaczny wpływ na rezygnację z wakacyjnych wyjazdów samochodem na rzecz korzystania z ofert linii lotniczych. Rząd zapowiedział obniżki na czas wakacji, ale nie znamy jeszcze dokładnych szczegółów dotyczących tych zmian.

Jak czytamy na portalu polsatnews.pl, analitycy prognozują, że ceny mogą spaść od pięciu do dziesięciu groszy na litrze.

Według prognoz cen paliw w najbliższym tygodniu cena benzyny bezołowiowej 95 może wynieść 7,79-8,01 zł/l, bezołowiowej 98 8,54-8,68 zł/l, oleju napędowego 7,89-8,01 zł/l, a autogazu 3,41-3,52 zł/l.

- czytamy wypowiedź analityczki rynku paliw Urszuli Cieślak.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe dane, łatwo możemy obliczyć koszt podróży do Chorwacji samochodem w jedną stronę. Podajemy przykład.

Zakładając, że tankujemy benzynę bezołowiową 95 w cenie 8,01 i wyruszamy z Krakowa do miejscowości Vrataruša, co daje nam 967 km, przy średnim spalaniu 9 l/100 km, koszt naszej podróży wyniesie 697,11 złotych w jedną stronę. Ten sam koszt poniesiemy tankując olej napędowy.

Podróżując na autogazie LPG, będzie znacznie taniej. Zakładając, że pokonujemy tę samą trasę, przy średnim spalaniu 8 l/100 km to koszt w jedną stronę wyniesie nas około 280 złotych. 

Pamiętajmy także, że nie wiemy jakie ceny paliw zastaniemy na terenie samej Chorwacji, dlatego koszt podróży może znacznie wzrosnąć. Jednak jeśli chcemy spędzić wakacje w Chorwacji, a nie posiadamy auta z instalacją gazową, warto sprawdzić ceny biletów na samolot. 

Tanie loty na wakacje do Chorwacji, alternatywa dla podróży samochodem

Szukając tanich lotów, nie zawsze warto czekać na ostatnią chwilę. W tym roku dużo osób chce wypocząć za granicą i często brakuje już dobrych propozycji. Przeanalizowaliśmy kilka kierunków do Chorwacji. Linie Wizz Air mają w swojej ofercie loty z Krakowa, Gdańska, Katowic oraz Warszawy.

Z Katowic do Splitu możemy polecieć w pierwszej połowie lipca w dwie strony za około 600 zł. Za bilet ze stolicy do Dubrownika w obie strony zapłacimy niewiele ponad 700 złotych.

Katowice - koszt przelotu do SplituKatowice - koszt przelotu do Splitu https://wizzair.com/pl-pl#/booking/select-flight/KTW/SPU/2022-07-05/2022-07-12/1/0/0/null

Polskie Linie Lotnicze LOT także mają ciekawą ofertę. Lecąc w tym samym okresie z Warszawy do Zadaru, zapłacimy około 765 złotych w obie strony, przy korzystaniu z opcji Economy Saver.

Ryanair z kolei oferuje tanie połączenie dla pasażerów podróżujących z Gdańska do Zadaru. Decydując się na lot z tym przewoźnikiem, zapłacimy niemal 400 złotych w obie strony w pierwszej połowie lipca z bagażem podręcznym w cenie.

Ryanair - cena przelotu do Chorwacji w lipcu 2022 r.Ryanair - cena przelotu do Chorwacji w lipcu 2022 r. https://www.ryanair.com/pl/pl/trip/flights/select?adults=1&teens=0&children=0&infants=0&dateOut=2022-07-05&dateIn=2022-07-12&isConnectedFlight=false&isReturn=true&discount=0&promoCode=&originIata=GDN&destinationIata=ZAD&tpAdults=1&tpTeens=0&tpChildren=0&tpInfants=0&tpStartDate=2022-07-05&tpEndDate=2022-07-12&tpDiscount=0&tpPromoCode=&tpOriginIata=GDN&tpDestinationIata=ZAD

Wybierając zatem kierunek wakacyjnej podróży, warto wziąć pod uwagę właśnie wakacje w Chorwacji. Tanie loty umożliwiają podróżowanie pomimo wszech obecnie rosnących cen. 

Więcej o: