Co jest potrzebne na wyjazd do Chorwacji: zobacz, jakie rzeczy i dokumenty będą Ci potrzebne

Dowiedz się koniecznie, co potrzebne jest na wyjazd do Chorwacji. Jeśli dobrze przemyślisz, co zabrać ze sobą w trasę, zyskasz spokój i gwarancję, że Twoja podróż odbędzie się bez żadnych przeszkód. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane podczas przekraczania granicy Chorwacji i upewnij się, co musisz ze sobą zabrać.

Wyjazd do Chorwacji: co zabrać?

Przygotuj się na wyjazd do Chorwacji. Co musisz zabrać, szykując się na wyprawę do państwa, położonego na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej? Przede wszystkim pamiętaj o niezbędnych dokumentach, które będą potrzebne Ci podczas przekraczania granicy, a także już po jej przekroczeniu. Nie zapomnij też o uszykowaniu najpotrzebniejszych rzeczy i zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości gotówki. Dobre zaplanowanie podróży i przemyślenie, co należy ze sobą zabrać, pozwoli Ci uniknąć wielu zmartwień. Nie narażaj się na niepotrzebny stres, skup się wyłącznie na zwiedzaniu najpiękniejszych miejsc w Chorwacji i ciesz się możliwością korzystania z licznych atrakcji – przed wyjazdem wykonaj listę rzeczy, które musisz zabrać. Przekonaj się, co będzie potrzebne Ci podczas podróży do bałkańskiego kraju, pełnego zabytków i słynącego z krystalicznie czystej wody.

Wyjazd do Chorwacji: potrzebne dokumenty   

Przygotuj się odpowiednio do podróży, by przeżyć niezapomniany wyjazd do Chorwacji. Potrzebne dokumenty musisz uszykować z wyprzedzeniem, a zyskasz pewność, że nic nie stanie Ci na przeszkodzie podczas przekraczania granicy, jak i już po przybyciu do docelowego miejsca.

Chorwacja (zdjęcie ilustracyjne)Chorwacja (zdjęcie ilustracyjne) Fot. unsplash

Jeśli wybierasz się do Chorwacji musisz mieć przy sobie paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Musisz pamiętać, że ważność dokumentu, na podstawie którego przekroczysz granicę, powinna być tak samo długa, jak dozwolony okres pobytu w Chorwacji bez konieczności dokonania meldunku, czyli 90 dni. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu zdrowotnym. Planując wyjazd do Chorwacji, warto zdecydować się na wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego.

Innymi dokumentami, które musisz przy sobie mieć, są: bilety na transport i potwierdzenie rezerwacji noclegu. Pamiętaj też, że jeśli zamierzasz poruszać się po Chorwacji samochodem, który nie należy do Ciebie, musisz posiadać pełnomocnictwo, wystawione przez prawnego właściciela pojazdu (dokument powinien być sporządzony przez notariusza w języku angielskim bądź chorwackim).

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Wyjazd do Chorwacji: ile wziąć gotówki na tydzień?

Już niebawem czeka Cię wyjazd do Chorwacji i nie wiesz, ile gotówki wziąć na tydzień pobytu w tym  pięknym kraju? Przede wszystkim pamiętaj, że w Chorwacji warto mieć do dyspozycji dwie waluty. Pierwszą z nich jest oficjalny środek płatniczy w tym państwie, czyli chorwacka kuna. Waluta ta przyda Ci się w sytuacjach, kiedy będziesz dokonywać płatności gotówką w miejscach, w których nie da się zapłacić kartą. Nie zapominaj też o euro, które przyda się podczas płatności w drodze do Chorwacji (np. w czasie opłaty za autostradę), a także podczas wymiany pieniędzy. Niebawem lokalna waluta, chorwacka kuna, zostanie całkowicie zastąpiona w kraju przez euro, jednak aktualnie warto jeszcze mieć na uwadze, by mieć ją do dyspozycji w swoim portfelu podczas wakacji Chorwacji.

Ceny pokoju w hotelach w Chorwacji zaczynają się od około 65 euro za noc. Wybierając się na urlop do obcego kraju, na pewno zechcesz jednak skosztować lokalnej kuchni, odkrywając nowe smaki potraw. Przygotuj się na to, że za posiłek w niedrogie restauracji zapłacisz około 60 kn, trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w restauracji średniej klasy może natomiast kosztować około 270 kn. Za napoje, takie jak cappuccino zapłacisz natomiast ok. 11,56 kn, butelka wody 0,33 l będzie Cię kosztować ok. 10,18 kn, a piwo 0,5 litra 17 kn.

Chorwacja (zdjęcie ilustracyjne)Chorwacja (zdjęcie ilustracyjne) Fot. unsplash

Lista rzeczy na wyjazd do Chorwacji

Wybierasz się na wymarzony urlop? Lista rzeczy na wyjazd do Chorwacji na pewno będzie przydatna. Nie zapomnij o najważniejszych rzeczach, które przydadzą Ci się w trakcie przekraczania granicy, a także będą niezbędne podczas pobytu w zwiedzanym kraju. Oprócz niezbędnych dokumentów zabierz też ze sobą sprzęty elektroniczne, wśród których nie może zabraknąć aparatu fotograficznego, potrzebnego do uwieczniania na zdjęciach wyjątkach chwil. W Chorwacji możesz potrzebować też obuwia z grubą podeszwą, które uchroni Cię przed kolcami jeżowców podczas spacerów przy brzegu morza. Sprawdź, co jeszcze powinno znaleźć się na liście rzeczy, potrzebnych podczas urlopu w Chorwacji:

 • dokumenty,
 • bilety na transport,
 • potwierdzenie rezerwacji noclegu,
 • podstawowe środki higieny osobistej,
 • kosmetyki,
 • apteczka,
 • bielizna,
 • odzież letnia i komplet ciepłej odzieży na chłodniejsze dni,
 • buty do wody z grubszą podeszwą, chroniącą przed ostrymi skałami oraz jeżowcami
 • kostium kąpielowy, nakrycie głowy, ręcznik plażowy, krem z filtrem UV,
 • piżama,
 • wygodne obuwie trekkingowe bądź sportowe,
 • pojemny plecak,
 • sprzęty elektroniczne (aparat, telefon, laptop), ładowarki i zapasowe nośniki pamięci.

Wyjazd do Chorwacji: niezbędne rzeczy              

Masz w planach wyjazd do Chorwacji? Niezbędne rzeczy, które musisz ze sobą zabrać, przygotuj z odpowiednim wyprzedzeniem. Dotyczy to w szczególności dokumentów, potrzebnych podczas przekraczania granicy. Warto też pamiętać o tym, by sporządzić kopie najważniejszych dokumentów. Przed wyjazdem przygotuj też koniecznie listę rzeczy, wymaganych podczas przekraczania granicy, a także na miejscu, w Chorwacji. Dzięki temu unikniesz wielu stresów i będziesz mógł cieszyć się udanym wypoczynkiem.

Zobacz też: Co jest potrzebne na wyjazd do Szwecji? Przemyśl dokładnie, co należy zabrać w podróż

Więcej o: