Korfu - wakacje na wyspie, która zauroczyła cesarzową Sisi. Można tam obserwować piękne zachody słońca

Korfu - wakacje na tej wyspie są świetnym pomysłem dla każdego. Dzięki swojej wielkości i różnorodności dosłownie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od tego, czy woli spokojny wypoczynek w cichych miasteczkach, czy imprezy w wielkich kurortach.

Korfu to największa spośród archipelagu Wysp Jońskich. Gwarantuje różnorodność miejsc, do których możemy wybrać się na wczasy. Znajdują się tutaj zarówno małe, spokojne miasteczka, jak i pełne klubów kurorty

Korfu jest idealnym miejsce na wakacje praktycznie dla każdego. Znajdą się tutaj zarówno piękne plaże, malownicze drogi rowerowo-spacerowe wśród oliwnych gajów, jak i historyczna spuścizna oferująca liczne zabytki do zwiedzenia.

Więcej pomysłów na podróże znajdziecie na Gazeta.pl

Korfu - wakacje w mieście wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO 

Planując wczasy na Korfu warto uprzednio poznać jej największe atrakcje i upewnić się, że uwzględnimy je w naszym planie wycieczki. Stolicą wyspy jest Kerkyra. To także jeden z najciekawszych punktów wyspy. Widać w niej odzwierciedlenie wszystkich kultur, które miały wpływ na historię i rozwój wyspy.

Korfu na przestrzeni wieków znajdowało się pod wpływami wielu rządów, począwszy od rzymskich, poprzez bizantyjskie, francuskie, aż do brytyjskich. Dopiero w 1864 r. wróciło do Królestwa Grecji. Główną atrakcją stolicy jest Stare Miasto Korfu, które w całości jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Usytuowane jest pomiędzy dwiema fortecami - Starą i Nową, a klimat miasteczka tworzy labirynt brukowanych uliczek.

Prócz samego starego miasta i dwóch fortec, stolica ma do zaoferowania o wiele więcej. Znajduje się tutaj Wenecka Twierdza, z której roztacza się malowniczy krajobraz na miasto i okolicę. Obowiązkowym punktem wycieczki jest kościół Agios Spyridon (św. Spirosa), pod wezwaniem patrona wyspy. W stolicy odwiedzić możemy również kilka ciekawych muzeów. 

Jednym z najciekawszych aspektów Kerykry jest jej różnorodność. Plac Spinada w środku miasta przywodzi na myśl place rodem z Wielkiej Brytanii, a rzędy kawiarni wzdłuż ulic przypominają paryskie uliczki.

Świątynia Artemidy i Mysia Wyspa. Zobacz je koniecznie, planując urlop na Korfu

Na południe od centrum znajduje się coś dla fanów ruin i typowo greckich zabytków. Pozostałość świątyni Artemidy oraz ruiny doryckiej świątyni Hery są wartym odwiedzenia miejscem, w którym trochę lepiej będziemy mogli poczuć Grecki klimat. 

Jadąc kawałek dalej, u wybrzeża dzielnicy Kanoni, znajduje się mała malownicza wysepka zwana potocznie Mysią Wyspą. Jej atrakcją jest biały klasztor Pontikois, do którego można dojść groblą pociągniętą z brzegu. 

Wybierając się na wycieczkę w zachodnią część wyspy warto zobaczyć ruiny twierdzy Angelokastro. Najlepiej wybrać się tam wieczorem, to bowiem jedno z najlepszych miejsc, z których można obserwować zachody słońca.

Mniej więcej 25 km na południe znajduje się też bardzo ciekawy monastyr Mirtiotissas, skąd z kolei roztaczają się piękne widoki na południowo-wschodnią część wyspy.

Neoklasyczna rezydencja cesarzowej Sisi

Zaraz za stolicą wyspy, kolejnym ważnym punktem na mapie jest miasteczko Gastouri, a dokładniej mieszczący się tam Achillion. Jest to pałac zbudowany przez Elżbietę Bawarską, lepiej znaną jako cesarzowa Sisi. Pałac wybudowano w 1890 r. ku pamięci jej zmarłego syna Rudolfa. 

Neoklasycystyczna budowla ma liczne domieszki innych stylów, a na jej zapleczu znajduje się fantastyczny ogród, w którym stoi wielki, liczący aż 12 metrów wysokości, posąg Achillesa. Sama budowla, jak i urokliwy ogród, są największą atrakcją miasteczka i jedną z największych atrakcji turystycznych na Korfu.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Egzotyczne kumkwaty prosto z Chin

Najczęstszym widokiem są tutaj gaje oliwne oraz pola uprawne egzotycznych kumkwatów. Jest to roślina, której małe pomarańczowe owoce przypominają wyglądem pomarańcze i są jednym ze znaków rozpoznawalnych Korfu. Do Europy przybyły w XIX w. prosto z Chin. To właśnie tutaj wyrabia się z nich dżemy i likiery, a najlepszym miejscem do ich spróbowania i zakupu jest gorzelnia Mavromatis, mieszcząca się na zachodnim wybrzeżu wyspy.

Jeśli znajdziemy się już w tych okolicach wyspy warto wybrać się na rejs statkiem. Górzysta okolica w połączeniu z pięknymi plażami pięknie prezentuje się z tej perspektywy. A to wszystko to tylko kilka z licznych atrakcji, jakie ma do zaoferowania ta grecka wyspa. 

Więcej o: