Wakacje 2022. Chorwacja ma duży problem. W tym sezonie może zabraknąć 10 tys. pracowników

Wakacje 2022 zbliżają się wielkimi krokami. Piękna Chorwacja, zachwycająca wspaniałymi widokami, plażami i górami, co roku przyciąga rzesze turystów - również z Polski. W tym roku jednak będzie mieć spory problem - nie tylko szalejące ceny, ale i brak rąk do pracy.

Z brakiem pracowników w sezonie turystycznym boryka się nie tylko Chorwacja. Jak podaje portal France 24, ten sam problem mają m.in. Francja, Grecja oraz Hiszpania.

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Wakacje 2022. W Chorwacji zabraknie rąk do pracy

Chorwacja od lat zmagała się z brakiem pracowników. Sytuacja pogorszyła się jednak gdy wybuchła pandemia COVID-19. Zgodnie z najnowszymi szacunkami,  w branży turystycznej może w tym roku zabraknąć aż 10 tys. pracowników. Dlatego też Chorwacja próbuje uzupełnić tę lukę, prowadząc obecnie w sąsiednich krajach bałkańskich oraz w Azji rekrutacje nowych pracowników.

Sytuacja jest niepokojąca

- poinformował Stanislav Briskoski, właściciel restauracji w turystycznym punkcie Rovinj na półwyspie Istria i szef sieci firm cateringowych i turystycznych.

Wakacje w Chorwacji. Szczyt sezonu letniego już w lipcu i sierpniu? Niewykluczone

Od stycznia do maja Chorwację odwiedziło blisko trzy miliony turystów. Liczba ta jest prawie trzykrotnie większa niż w 2021 roku. Niewykluczone więc, że szczyt sezonu letniego, przypadnie na lipiec i sierpień. Turystyka jest szczególnie ważna dla Chorwacji, gdyż jest głównym źródłem jej dochodów - stanowi jedną piątą jej gospodarki.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2019 roku kraj liczący 3,8 miliona obywateli, przywitał rekordową liczbę 21 milionów odwiedzających. Czy w 2022 roku rekord zostanie pobity?

Pragnienie podróży jest duże. Turyści przyjadą

- powiedział portalowi France 24, szef chorwackiego stowarzyszenia turystycznego Veljko Ostojic. Jego zdaniem rekord z 2019 roku ma szansę zostać pobity, jeśli wojna w Ukrainie nie eskaluje.

Więcej o: