Konkurencja dla samochodu i samolotu? Wakacyjne połączenie do Chorwacji od 43 euro

Ceny paliwa spędzają sen z powiek kierowcom, a tu wakacje za pasem. Polacy, którzy planowali urlop w słonecznej Chorwacji, wprawdzie z Krakowa jeszcze w tym roku nie pojadą pociągiem, ale z Budapesztu już tak. To ciekawa propozycja. Można zwiedzić stolicę Węgier i potem ruszyć do Splitu.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Od 10 czerwca uruchomiono bezpośrednie nocne połączenie kolejowe z Budapesztu do Splitu. Adria InterCity kursować będzie od 10 czerwca do 24 września. 

Jak czytamy na stronie węgierskich kolei:

- do 19 czerwca pociąg z Budapesztu kursuje we wtorki i piątki, ze Splitu w środy i soboty;

- od 19 czerwca do 29 sierpnia z Budapesztu we wtorki, piątki i niedziele, a ze Splitu w poniedziałki, środy i soboty;

- od 29 sierpnia do 24 września z Budapesztu we wtorki i piątki, ze Splitu w środy i soboty.

Pociąg z Budapesztu wyjeżdża o godz. 18.45, do Splitu dociera po 14 godzinach jazdy o godz. 8.12 następnego dnia. Pociąg powrotny odjeżdża ze Splitu o godz. 18.27 i przyjeżdża do Budapesztu o godz. 9:35 następnego dnia.

"Większość 789-kilometrowej trasy między Budapesztem a Splitem można przespać, więc podróż nie tylko nie jest męcząca, ale jest wręcz relaksująca. Wieczorem krajobraz Balatonu kołysze pasażera do snu, nocą przez okno przenika zapach lasów Gór Dynarskich, a rano budzimy się z widokiem Adriatyku wyłaniającego się zza oszałamiających górskich zboczy. Nie ma stania w korkach na drogach, ryzyka wypadków, nie ma długich kontroli na lotnisku ani specjalnych opłat za bagaż. W Splicie stacja kolejowa znajduje się tuż przy plaży, w obrębie murów starego miasta, w pobliżu portu" – reklamuje połączenie węgierski przewoźnik.

Dalmacja - Chorwacja (zdjęcie ilustracyjne)Chorwacja będzie najchętniej wybieranym kierunkiem na wakacje. Efekt pandemii

Tanio czy drogo?

Ile kosztuje bilet na przejazd? Osoba dorosła musi zapłacić od 43 euro (ok. 198 zł), dzieci w wieku 6-14 lat od 15 euro (ok. 69 zł). Za noc w dwuosobowym przedziale sypialnym trzeba zapłacić 69 euro (ok. 317 zł) za osobę w jedną stronę. Osoby podróżujące samotnie mogą wykupić własny przedział sypialny za kwotę 99 euro (ok. 456 zł).

Z wyliczeń redakcji Next Gazeta.pl, wynika, że jadąc z Polski do Chorwacji autem i pokonując dystans ok. 1100 km, za paliwo w obie strony trzeba będzie w tym roku zapłacić ok. 1900 zł. Pociąg może stać się dobrą alternatywą dla podróży samochodem w obliczu rosnących wciąż cen benzyny. 

Na wakacje samochodemNa wakacje samochodem. Ile kosztuje paliwo do Chorwacji, Włoch, Bułgarii?

Chorwacja wkracza do strefy euro. Na zdjęciu ZadarChorwacja wkracza do strefy euro. "Ceny ostatnio poszły do góry"

Z Krakowa jeszcze nie w tym roku 

Wielu turystów liczyło, że już w tym roku dojedzie z Polski na wymarzone wakacje koleją. Czeski przewoźnik otrzymał zgodę polskiego Urzędu Transportu Kolejowego na uruchomienie nowego połączenia kolejowego z Krakowa do Rijeki i Splitu. To jednak poważne przedsięwzięcie, na wdrożenie którego potrzeba czasu.

Michał Plaza, przedstawiciel RegioJet mówił w rozmowie z Podróże Gazeta.pl, że w tym roku pociąg nie pojedzie i że przyznanie zgody na uruchomienie nowego połączenia kolejowego z Krakowa do Rijeki i Splitu przez Urząd Transportu Kolejowego od 15 czerwca 2022 roku nie jest jednoznaczne z terminem uruchomienia trasy.

- Na razie otrzymaliśmy zgodę na realizowanie połączenia i weryfikujemy możliwość uruchomienia go w tym roku. Najbardziej prawdopodobne będzie, że nastąpi to dopiero w 2023 roku - mówił w rozmowie z Podróże Gazeta Michał Plaza, przedstawiciel RegioJet.

W decyzji UTK można znaleźć też wstępny rozkład jazdy. Jak zaznacza Michał Plaza, rozkład może ulec zmianie po uruchomieniu trasy. - Jest to rozkład orientacyjny na potrzeby powiadomienia o nowych usługach przy ubieganiu się u regulatora o uzyskanie zgody. Ostateczny kształt rozkładu będzie zależeć od pięciu europejskich zarządców infrastruktury - tłumaczy przedstawiciel czeskiego przewoźnika.

Źródło: Podróże Onet.pl / www.mavcsoport.hu / Gazeta.pl 

Więcej o: