Wakacje w Chorwacji. Wybrać podróż własnym samochodem czy samolotem? Porównujemy koszty transportu

Chorwacja jest krajem europejskim położonym nad Adriatykiem. Wielu Polaków spędza tam urlopy. Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest własny samochód. Czy słusznie? Porównujemy koszty podróży różnymi środkami transportu.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Aplikacje przydatne na wakacjach

Do znajdującej się na południu Europy Chorwacji można dotrzeć zarówno samochodem, jak i pociągiem czy samolotem. Który z tych środków transportu jest najbardziej ekonomiczny? Z każdym z nich są związane zarówno oszczędności, jak i koszty. Zobaczcie, co się bardziej opłaca.

Chorwacja - wodospady (zdjęcie ilustracyjne)Co należy wiedzieć, zanim pierwszy raz odwiedzimy Chorwację?

Podróż do Chorwacji samochodem jest najczęstszą opcją. Czy naprawdę jest tani? Sprawdzamy

Wyjazd do Chorwacji własnym samochodem wydaje się dobrym pomysłem - nie trzeba myśleć o biletach, bagażu możemy wziąć tyle ile zmieścić auto, a samą podróż zaczynamy w dowolnym momencie. Jednak są tu również koszty:

  • paliwo - załóżmy, że samochód potrzebuje 7 litrów na 100 km. Trasa ma długość mniej więcej 1300 - 1500 km, a cena paliwa to około 7,5 zł za litr. To wychodzi średnio kwota od 682,50 do 787,50 zł za całą podróż. Aktualne ceny paliwa za granicą możecie znaleźć na tej stronie internetowej - ceny benzyny,
  • winiety - podróżując samochodem przez inne kraje trzeba kupić winiety. W przypadku jazdy do Chorwacji mogą to być winiety Czech, Słowacji, Austrii, Słowenii i Węgier. Ceny winiet wahają się pomiędzy 100 a 300 zł,
  • opłaty za autostrady - niekiedy trzeba również opłacić przejazd autostradą. To kosztuje około 150 zł.

W sumie za podróż własnym samochodem do Chorwacji trzeba zapłacić średnio od 932,50 zł do 1237,50 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć noclegi, wyżywienie i rozrywkę (np. zwiedzanie, parki rozrywki etc.).

Wyspa Korcula (zdjęcie ilustracyjne)Planujesz spędzić wakacje 2022 w Chorwacji? Zobacz cztery ciekawe wyspy

Lot samolotem do Chorwacji Jest ciekawą opcją. Sprawdzamy ile kosztuje taka podróż

Niektórzy wybierają się do Chorwacji samolotem. Ten sposób podróżowania jest przede wszystkim szybki - zamiast kilkunastogodzinnej jazdy samochodem jest lot, który trwa około półtorej godziny. Samolotem można dotrzeć do takich miast Chorwacji jak:

  • Zagrzeb,
  • Dubrownik,
  • Split,
  • Zadar,
  • Rijeka,
  • Pula.

Jak wyglądają ceny biletów lotniczych? W zależności od terminu mogą kosztować od 100 zł (w przypadku niskiego sezonu bądź promocji) do nawet 600 zł w szczycie sezonu. Mowa oczywiście o locie w jedną stronę. Z biletem powrotnym koszty to 200 - 1200 zł. Oczywiście tanie linie ograniczają nam bagaż - za nadprogramowy trzeba dodatkowo dopłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

To wszystko są opłaty za jedną osobę. Jeśli na wycieczkę wybiera się rodzina czteroosobowa to koszty rosną - 800 - 4800 zł. Należy też pamiętać o transporcie na miejscu - komunikacja miejska bądź wynajęcie auta to kolejne opłaty. Do tego jeszcze należy doliczyć zakwaterowanie, wyżywienie i atrakcje, z których chcemy skorzystać. 

Jaki środek transportu wybrać chcąc spędzić urlop w Chorwacji? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe, liczbę osób, które razem wyjeżdżają oraz ich wiek i potrzeby. 

Więcej o: