Jak dojechać do Chorwacji: samolotem, samochodem czy pociągiem? Zaplanuj podróż do kraju na Bałkanach

Chorwacja od wielu lat przyciąga polskich turystów. Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Najczęściej dojeżdżamy tam samochodem, ponieważ wydaje się to tańsze i bardziej ekonomiczne. Czy jednak tak naprawdę się to opłaca?

Więcej informacji na temat wycieczek za granicę znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Wiele osób, które planują urlop w Chorwacji, zastanawia się nad tym, jak dotrzeć na miejsce. Niektórzy wolą dolecieć tam samolotem, inni samochodem, a jeszcze inni chcą spędzić czas podróży w pociągu. Wybór najczęściej pada na auto. Do pojazdu najłatwiej bowiem spakować bagaże i nie trzeba dopłacać za ich nadmiar. Szacuje się, że za taką podróż zapłacimy około tysiąc złotych w jedną stronę. W Chorwacji uznawane jest także polskie prawo jazdy. Turysta powinien posiadać dowód rejestracyjny z ważnym badaniem i mieć opłacone OC. 

Zobacz wideo Czy darmowy transport publiczny jest dobrym pomysłem?

Jak dojechać do Chorwacji? Samochód to pierwszy wybór Polaków

Wiele wskazuje na to, że dojazd własnym środkiem transportu jest najbardziej opłacalny. Nie musimy dostosowywać się do planów biur podróży ani liczyć się z tym, że lot zostanie odwołany albo przesunięty. Własny samochód to duże udogodnienie dla osób, które chcą zwiedzać okolicę.

Dużo zależy jednak od tego, skąd wyjeżdżamy i gdzie położony jest cel naszej podróży. Przekłada się to na ostateczną cenę wyjazdu. Koszt paliwa na trasie liczącej 1200-1600 km, przy spalaniu 7,5 l/100 km i cenie około 7,9 zł, może wahać się między 710 a 950 zł. Do ceny musimy doliczyć winiety (od 100 zł do 300 zł) oraz przejazdy autostradami (około 150 zł). W ostatecznym rozrachunku wychodzi, że za podróż samochodem do Chorwacji zapłacimy ponad 1000 zł. 

Jeśli auto prowadzi jedna osoba, dobrym pomysłem będzie wynajęcie noclegu. To również musimy wliczyć w koszty.

Chorwacja. Najpopularniejsze trasy do kraju na Bałkanach

Do Chorwacji prowadzi wiele dróg. Mieszkańcy północnozachodniej Polski wybierają tę, która przebiega przez Niemcy, Austrię i Słowenię. Turyści mają wówczas okazję do skorzystania z niemieckich autostrad. W zależności od tego, skąd wyjeżdżamy i dokąd jedziemy, podróż trwa od 12 do 16 godzin. Najdłuższa trasa prowadzi przez Bośnię i Hercegowinę. Omija wiele autostrad, dlatego trwa ponad 20 godzin. 

Polacy najczęściej wybierają kilka tras:

Czechy - Austria - Słowenia - Chorwacja
Do kosztów musimy doliczyć winiety (270 zł - 300 zł) oraz przejazd przez autostrady (130 zł).


Czechy - Słowacja - Austria - Słowenia - Chorwacja


Słowacja - Węgry - Chorwacja
Dodatkowe koszty obejmują winiety (100 zł) oraz autostrady (150 zł).

Słowacja - Węgry - Bośnia i Hercegowina - Chorwacja

Podróż do Chorwacji. Dodatkowe opłaty, czyli ceny winiet

Wyjazd do Chorwacji wiąże się z dodatkowymi kosztami. Większość krajów, przez które będziemy przejeżdżać, stosuje tak zwany system winiet. Kupony nabędziemy na stacjach benzynowych, przejściach granicznych i w terminalach. Tradycyjne przyklejamy na przedniej szybie samochodu, ale winietę można kupić również przez internet i zapisać w telefonie. Jest to duże udogodnienie dla podróżujących. Warto jednak wcześniej zapoznać się z obowiązującymi warunkami zakupowymi. Od początku 2022 roku w Czechach i Słowenii nie nabędziemy tradycyjnych winiet. 

Oto kilka przykładów:

Czechy
Kupimy je:

 • na stronie edalnice.cz,
 • na czeskiej poczcie,
 • w samoobsługowym terminalu.

Winietę musi kupić każdy, kto podróżuje pojazdem, który ma co najmniej cztery koła, a jego dopuszczalna masa nie przekracza 3,5 tony. Opłaty wynoszą:

 • 60 zł (10 dni),
 • 85 zł (30 dni),
 • 290 zł (rok).

Jeśli płacimy kartą, od razu otrzymamy potwierdzenie na nasze konto. W przypadku wykonania przelewu bankowego czas przetwarzania płatności wydłuża się do tygodnia. 

Słowacja
Winiety nabędziemy:

 • na stronie eznamka.sk,
 • na stacjach benzynowych,
 • w terminalach na przejściach granicznych.

 Opłaty:

 • 47 zł (10 dni),
 • 65 zł (30 dni),
 • 230 zł (rok).

Austria
W tym przypadku winiety kupić musimy z dużym wyprzedzeniem, ponieważ będzie aktywna dopiero po 18 dniach. Wyjątek stanowi nabywanie ich przez przedsiębiorców na firmę. Gdzie ją kupić?

 • na stronie shop.asfinag.at/pl,
 • w sieci punktów sprzedaży.

Opłaty:

 • 45 zł (10 dni),
 • 135 zł (2 miesiące),
 • 440 zł (rok).

Podróż samolotem? Można upolować tanie bilety

Nie każdy chce przez kilkanaście godzin jechać samolotem. Wiele osób planuje polecieć do Chorwacji. Na miejsce dostać się nie jest trudno. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w sezonie za przelot zapłacimy od 300 zł do 600 zł w jedną stronę. Często jednak możemy upolować przelot za mniej niż 100 złotych, trzeba jednak być elastycznym w wyborze terminu. Pamiętajmy jednak, że za dodatkowy bagaż trzeba dopłacić. 

A może pociąg? Coś dla urodzonych mikoli

Podróż koleją po Europie to nie lada gratka dla fanów pociągów. W ostatnich latach taki sposób zwiedzania świata zyskuje na popularności. Turyści najczęściej wybierają ofertę czeskiego RegioJet, który jeździ z Pragi do Rijeki, Splitu i Zagrzebia. Podróż możemy odbyć w tradycyjnych wagonach lub takich z kuszetką. Przejazd z Pragi do Splitu (w zależności od wykupionego miejsca) kosztuje od 205 zł  (miejsce w wagonie bezprzedziałowym) do 908 zł (przedział sypialniany dla czterech osób).

Źródło: podróże.onet.pl

Więcej o: