Co musisz wiedzieć, zanim pierwszy raz odwiedzisz Chorwację? Garść przydatnych wskazówek

Chorwacja od lat utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych kierunków wakacyjnych podróży. Przyciąga turystów malowniczymi adriatyckimi plażami, miastami z bogatą historią oraz sprzyjającą przez cały rok pogodą. O czym warto wiedzieć, udając się w ten region Europy?

Krystalicznie czyste morze, lazurowe niebo, dziewicza przyroda i zabytki wpisane na listę UNESCO - Chorwacja oferuje turystom masę atrakcji, nic więc dziwnego, że jest przez nich tak chętnie wybieranym kierunkiem. 

Biorąc pod uwagę fakt, że chorwackie władze zdecydowały się w pełni otworzyć swoje granice dla turystów, z pewnością wielu z nas zdecyduje się spędzić tam letni urlop. O czym warto pamiętać zwłaszcza przed pierwszą podróżą do tego bałkańskiego kraju? Według strony lonelyplanet podróżowanie po Chorwacji nie jest trudne, wystarczy tylko dostosować się do kilku zasad.

Zobacz wideo Czym mają być wakacje kredytowe? Ekspert tłumaczy

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Strefa euro dopiero od przyszłego roku

Chociaż Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej w 2013 roku, dopiero z początkiem 2023 roku ma wejść do strefy euro. Na terenie tego kraju nadal obowiązuje kuna chorwacka. Można z wyprzedzeniem nabyć ją w kantorach wymiany walut lub w bankach i bankomatach po przyjeździe. Niektóre sklepy i restauracje akceptują euro, jednak reszta wydawana jest już w kunach. 

Ryanair to irlandzki tani przewoniźnik Ryanair odwołuje loty. Z Polski do Chorwacji polecimy za dwa miesiące

Ile napiwków wypada dać w chorwackich lokalach gastronomicznych?

Kultura dawania napiwków w tym kraju jest luźniejsza niż w innych regionach Europy. Zwyczajowo zostawia się co najmniej 10 procent w restauracjach oraz przy zabiegach kosmetycznych i spa. W barach i kawiarniach wystarczy zaokrąglić w górę wystawiony rachunek. Przewodnicy turystyczni są również bardzo wdzięczni za zostawienie im kilku kun napiwku. Jeśli tankujemy samochód, dobrze jest dać kilka kun studentom, którzy dorabiają sobie, myjąc szyby, zwłaszcza że napiwki stanowią ich wyłączny zarobek.

Ceny w Chorwacji są zróżnicowane Ceny w Chorwacji 2022. Sprawdź, ile będzie kosztować wakacyjny wyjazd

Chorwacja to bezpieczny kraj, uważaj jedynie na kieszonkowców

Kraj ten cieszy się opinią wśród turystów dobrą opinią, jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa. Rzadko dochodzi tu do napadów z użyciem przemocy. Najbardziej powszechnym problemem są kieszonkowcy.

Kobiety podróżujące samotnie również mogą czuć się bezpiecznie. Warto jednak pamiętać, by korzystając z taksówek, upewnić się, że dany pojazd został zarejestrowany.

Kup odpowiednie buty do pływania, aby uniknąć obrażeń stóp

Po większości chorwackich plaż trudno poruszać się boso z uwagi na liczne kamienie i żwir. Najlepiej zaopatrzyć się w parę neoprenowych lub plastikowych butów do pływania. Można je nabyć w sklepach na terenie wszystkich kurortów. W ten sposób ochronimy się również przed jeżowcami, które czają się pod skałami i kamieniami.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: