Planujesz spędzić wakacje 2022 w Chorwacji? Sprawdź, jakie wyspy warto odwiedzić

Wakacje w Chorwacji to jeden z popularniejszych wyborów na letni urlop. Nieodzowną częścią tego kraju są wyspy. Jakie warto odwiedzić będąc w tym pięknym, bałkańskim państwie? Oto lista czterech wyjątkowych wysp w Chorwacji.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Aplikacje przydatne na wakacjach

Większość osób, które spędziło wakacje w Chorwacji skupiło się przede wszystkim na tamtejszych plażach i oczywiście na najsłynniejszym mieście - Dubrowniku. Szkoda, bo wyspy w Chorwacji są naprawdę wyjątkowe. Przedstawiamy cztery wyspy, które warto odwiedzić będąc w tym kraju.

Wyspy na wakacje w Chorwacji - Hvar. To numer jeden wśród wysp w tym kraju

Naszą listę zaczniemy od najsłoneczniejszej wyspy na Adriatyku - Hvar. Słońce świeci tam ponad 2500 godzin w roku, więc nawet zimą jest tam pięknie. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod hasłem "Równina Starego Gradu" w 2008 roku. Wyspa jest też nazywana "lawendową wyspą", ponieważ jej mieszkańcy masowo sadzą i sprzedają tę roślinę.

Korcula to wyspa w Chorwacji o bogatej historii. Warto zapoznać się z jej częścią

Korcula była zamieszkana już w czasach neolitu i mezolitu, co potwierdzają badania archeologiczne. Na wyspie jest dużo budynków i fortec, które zostały zbudowane przez Ilirów oraz ślady po willach Rzymian. Z kolei w lokalnym muzeum można znaleźć wiele zabytków z czasów, gdy wyspę zamieszkiwali Grecy. Ciekawostką jest fakt, że ulice na wyspie układają się w kształt rybiego szkieletu. Uważa się też, że w mieście Korcula urodził się podróżnik Marco Polo. Tutaj miał również napisać swoje dzieło "Opisanie świata". Z tego powodu w mieście powstało muzeum poświęcone właśnie Marco Polo.

Mljet jest uznawana za najzieleńszą wyspę na Adriatyku. Piękne miejsce na wakacje w Chorwacji

Mljet nie bez powodu jest nazywana najzieleńszą wyspą - najlepszym dowodem jest Park Narodowy Mljet, który zajmuje jedną trzecią powierzchni całej wyspy. Co jeszcze wyróżnia Mljet? Podobno sam Homer w swoich poematach pisał właśnie o Mljet.

Ostatnim punktem na naszej liście jest Krk. Jest to największa wyspa w Chorwacji

Ostatnia wyspa w Chorwacji na naszej liście to Krk. Wyróżnia ją przede wszystkim to, że jest połączona z lądem za pomocą mostu. Most ten ma najdłuższe na świecie betonowe przęsło łukowe o rozpiętości 390 metrów. Oprócz tego, na wyspie jest kilka ośrodków wypoczynkowych, m.in. Omišalj oraz Baška.

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: