Zjawiskowa przyroda i ani minuty nudy. Chorwacja to idealny kierunek dla osób potrafiących cieszyć się życiem

Czerpiesz adrenalinę z kontaktu z naturą? Jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu? Wybierz Chorwację. Tutaj w pełni poczujesz smak życia i wrócisz oczarowany, bo przyroda nad Adriatykiem wzbudza pozytywne emocje i zachęca do działania. Tu nie ma miejsca na nudę.

Czy to na dwóch kółkach, czy na pokładzie jachtu, czy wyciskając siódme poty podczas pieszych wędrówek – nieważne, jaką formę aktywności wybierzesz, Chorwacja zachwyca różnorodnością. Czas ruszyć w drogę!

Archipelag KornatiArchipelag Kornati Aleksandar Gospic

Archipelag Kornati w Dalmacji

Chcesz przeżyć morską przygodę? Adriatyk to miejsce doskonałe, a Chorwacja z imponującą liczbą 1244 wysp i wysepek ma się czym pochwalić. Jest takie powiedzenie, "ile dni w roku, tyle wysp Kornati". Można tam doświadczyć ciszy, spokoju i głębokiego poczucia obcowania z naturą. Wyspy są niemal bezludne, mieszka na nich zaledwie kilkoro stałych mieszkańców. Kornati jest mekką żeglarstwa. Labirynt wysepek pełen urokliwych zatoczek z krystalicznie czystą wodą zachęca również do eksplorowania podwodnego świata dzikiej przyrody. Największą wyspą jest Kornat z osadą Vrulje, która zamieszkiwana jest tylko sezonowo i stanowi jednocześnie główną część parku narodowego.

Wyspy Piekielne

Chcesz zobaczyć jedną z 10 najpiękniejszych turystycznych destynacji na świecie? Wybierz się na Wyspy Piekielne, a dokładnie na wyspę Hvar, która słynie z winnic, a zatem z wybornego wina i wyśmienitego jedzenia. Zastanawiasz się, czy to jednak dobry wybór? Skąd piekło w nazwie archipelagu? I czy to na pewno będzie bezpieczne? Nazwa podchodzi od żywicy sosnowej, z której wytwarzano smołę. Myślisz, że czekać tu będą na ciebie opary piekielne i nie będziesz mógł oddychać? Nic bardziej mylnego. Przywita cię wyjątkowy zapach pinii. Teraz królują tu winnice i oczywiście przyroda, która kusi nie tylko zjawiskowymi widokami, ale świeżością i letnią bryzą morza. Dobrym pomysłem na Hvar jest zmiana perspektywy, więc jeśli pływasz jachtem, warto przesiąść się na kajak. Adrenalina gwarantowana. Zresztą nie tylko tutaj miłośnicy kajakarstwa poczują się we własnym żywiole. Chorwacja oferuje wiele tras do spływów, również tych raftingowych. Emocje gwarantowane!

LastovoLastovo Chorwacja Pełnia Życia

Lastovo

Jesteś prawdziwym wilkiem morskim? Poszukujesz jeszcze większych wyzwań? Wybierz Park Krajobrazowy Lastovo, który został utworzony na 44 wyspach i klifach, a swoją nazwę zawdzięcza największej z wysp. Legenda głosi, że Zeus uważał Lastovo za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Może dlatego, że przyroda jest tutaj niemal dziewicza.

To jeden z najlepiej zachowanych obszarów Morza Śródziemnego. Jest domem dla ponad 800 gatunków roślin, z czego 20 endemicznych. Lastovo zamieszkuje też ponad 50 gatunków ptaków, które zagrożone są wyginięciem. Miłośników przyrody z pewnością zachwyci wyspa Sušac uważana za "botaniczny klejnot Adriatyku".

Park Narodowy Paklenica

W Chorwacji mekką wspinaczy jest Park Narodowy Paklenica z imponującą, wysoką na prawie 350 metrów i niemal prostopadłą do poziomu podłoża trasą w górę. Jeśli nie potrzebujesz aż tak ekstremalnych doznań, czeka tu na ciebie 150 kilometrów tras pieszych i rowerowych o różnych poziomach trudności. Miłośnicy filmów o legendarnym Winnetou odnajdą tu miejsca, w którym były kręcone sceny ich ulubionego serialu.

Park Narodowy PaklenicaPark Narodowy Paklenica Chorwacja Pełnia Życia

Park Krajobrazowy Jezioro Vransko

Spacery i wycieczki rowerowe wśród bujnej roślinności i zapachów tutejszych kwiatów na długo pozostaną ci w pamięci, gdy wyruszysz do Parku Krajobrazowego Jeziora Vransko. Urzekną cię w nim nie tylko zapachy, ale również trele tysięcy ptaków, które znalazły tu swój dom. Wiele z nich to gatunki zagrożone, które trudno spotkać gdziekolwiek indziej, dlatego park jest uznany za ważny europejski obszar ornitologiczny. Jeśli zaś jesteś zapalonym wędkarzem, przepadniesz tu na wieki i znajdziesz błogi spokój, bo można tu łowić zarówno ryby słodkowodne, jak i morskie, dlatego że dzięki swojej lokalizacji - tuż nad morzem - do jeziora wpływa trochę słonej wody.

Park Narodowy Welebitu PółnocnegoPark Narodowy Welebitu Północnego Julien Duval

Park Narodowy Welebitu Północnego

Bardziej wytrawni wspinacze powinni udać się do Parku Narodowego Welebitu Północnego. To najmłodszy park narodowy w tym kraju (powstał w 1999 roku) i najcenniejszy pod względem przyrodniczym. Jeśli zdecydujesz się na odkrywanie zakamarków tego parku, na pewno zachwycą cię niezwykłe formy krasowe o rozmaitych kształtach w ścisłym rezerwacie Hajduki i Rožanski kukovi uważanym za symbol chorwackich gór, naturalny ogród botaniczny czy jaskinia Lukina jama, która jest najgłębszą jaskinią w Chorwacji - ma aż 1431 metrów głębokości.

Warto dodać, że przez Północny Welebit przebiega szlak turystyczny uważany za najpiękniejszy w chorwackich górach, a widoki na Adriatyk i wyspy położone w malowniczej zatoce Kvarner, które się z niego rozciągają, są zachwycające.

Chcesz dowiedzieć się więcej o magicznych miejscach pełnych życia? Wejdź na stronę: Chorwacja pełna życia.

Więcej o: