Majorka - obostrzenia dla turystów. O tym trzeba wiedzieć przed wyjazdem, by nie być zaskoczonym

Majorka, czyli największa wyspa Balearów. Przyciąga w ciągu roku masę turystów chcących podziwiać wspaniałe plaże oraz niepowtarzalny klimat. Planując urlop, warto wcześniej zapoznać się z najnowszym obostrzeniami obowiązującymi turystów.

Więcej interesujących i ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Planując wakacyjny odpoczynek, myślimy tylko o chwilach relaksu i błogiego odpoczynku, jaki czeka nas na miejscu. Aby nic tego czasu nie zakłóciło, a urlop przebiegł bez komplikacji, warto zapoznać się z zasadami i obostrzeniami, które aktualnie obowiązują na Majorce. Sytuacja związana z pandemią, w różnych krajach Europy wygląda nieco inaczej. Sprawdź przed podróżą i uniknij rozczarowań.

Zobacz wideo Dr Majewski: Branża transportowa jest największym problemem jeśli chodzi o emisję CO2 w Europie

Majorka: obostrzenia w Hiszpanii. Maseczki wciąż obowiązkowe w kilku miejscach

Kwestia maseczek jest uzależniona od ustaleń danego kraju. Warto wiedzieć, kiedy obowiązuje jej noszenie w Hiszpanii, żeby nie zaskoczyć się karą pieniężną. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi mandat w wysokości do 100 euro. Wciąż konieczne jest zasłanianie ust i nosa w:

  • ośrodkach ochrony zdrowia, szpitalach, aptekach,
  • ośrodkach opieki,
  • środkach transportu (autobusy, pociągi, samoloty, taksówki, statki, metro).

Wyjątek stanowią osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby z niepełnosprawnością,  mające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa oraz dzieci do 6 roku życia. Ta grupa jest zwolniona z obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Co z osobami zaszczepionymi? Zasady wjazdu do Hiszpanii

Najnowsze obostrzenia ogłoszone na terenie Hiszpanii, w tym na Majorce wprowadziły wiele zmian. Jedna z nich dotyczy formularza wjazdowego, który do tej pory trzeba było obowiązkowo wypełnić. Osoby zaszczepione pełną dawką i posiadające Unijny Certyfikat COVID nie muszą się już o to martwić. Należy zadbać, żeby świadectwo szczepienia było wystawione w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Ważne jest, żeby od przyjęcia pełnego szczepienia minęło co najmniej 14 dni.

Co z osobami z ozdrowieńcami? Potrzebne będzie zaświadczenie

Ozdrowieńcy mogą wjechać na teren Hiszpanii z zaświadczeniem o powrocie do zdrowia. Należy pamiętać, że musi on być wydany przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Dokument jest ważny przez 180 dni. Ozdrowieńcy również nie muszą martwić się o wypełnianie formularza wjazdowego.

Osoby niezaszczepione. Jakie testy należy wykonać przed podróżą?

Jeżeli jesteś jedną z osób, która jest niezaczepiona lub nie znajduje się w gronie ozdrowieńców, to zadbaj o wykonanie odpowiednich procedur. Chcąc wjechać na obszar Majorki, musisz mieć ze sobą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Akceptowane będą szybkie testy antygenowe wykonane 24 godziny przed przylotem. Oprócz tego również zaświadczenia o wyniku badania wykonanego techniką NAAT (np. PCR), wykonane w ciągu 72 godzin przed przylotem.

Więcej o: