Dlaczego unikamy rodaków za granicą? "Wymarzone wakacje? Tam, gdzie nie ma żadnych Polaków!"

Coraz więcej osób wyjeżdżających na urlop za granicę ceni sobie prywatność, spokój i ciszę. Jednak niemal w każdym zakątku świata można usłyszeć lub zauważyć rodaka, co jest najczęściej negatywnie odbierane. Powód? Polacy na zagranicznych wakacjach są mili, ale potrafią też być męczący, głośni czy niekulturalni.

Więcej interesujących i ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Częstym zjawiskiem jest wybieranie mniej popularnych kierunków wakacyjnych, a powodem są rodacy. Niektórzy, wybierając się na urlop, kierują się wręcz tym, by nie spotkać Polaków za granicą. Powodów jest wiele, bez względu na preferowaną formę wypoczynku. 

Wakacje bez Polaków, czyli unikanie rodaków na wakacjach

W naszym społeczeństwie nie brakuje osób, które wręcz uwielbiają tabuny rodaków za granicą i traktują to jako atut danego kierunku, okazję do zawarcia nowych znajomości lub najzwyczajniej poczucie bezpieczeństwa, łatwość kontaktu i brak bariery językowej. I tak faktycznie jest - wiele zagranicznych miejsc w sezonie wakacyjnym zamienia się w małe Polskie społeczeństwo. Panuje tam iście domowa atmosfera, nie brakuje animacji i atrakcji w ojczystym języku oraz trwa wielka integracja. 

Kto był na takim wyjeździe, doskonale wie, o czym mowa. Polaków słychać wszędzie. Grecja, Turcja, Bułgaria, Egipt - nie ma znaczenia, o który z najbardziej popularnych kierunków chodzi. Jeśli taka forma wypoczynku sprawia komuś przyjemność, to z pewnością wróci zadowolony. Ale może być i tak, że "polska zabawa" może przerazić, a nawet zepsuć komuś wyjazd.

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?
Pamiętam jeden wyjazd, gdy grupa kilku rodzin zdominowała cały autokar. Ludzie siedzieli zmęczeni po podróży, myśleli tylko o tym, by wreszcie dojechać do hotelu, część dzieci spała, a ich śmiechom i drinkom przez dwie godziny nie było końca. W tym czasie zdążyliśmy poznać historie ich rodzin, wiedzieliśmy, skąd są, kto ma jaki dom i co będą robić na wakacjach. To był koszmar.

- komentuje turystka w wywiadzie z Natemat

Dlaczego unikamy innych Polaków na wakacjach? 

Niektórzy, wybierając się na wakacje, celowo szukają hoteli lub miejsc, gdzie z góry wiadomo, że będzie dużo Polaków. Pozostała grupa działa wręcz odwrotnie i wybiera kierunki nieco mniej popularne. Bez względu na to, czy chodzi o wakacje all inclusive, hotel, organizowanie urlopu na własną rękę czy wynajem od osoby prywatnej, jest wiele turystów, którzy niekoniecznie chcą spędzać czas z innymi rodakami. Powodów nie brakuje tak samo jak osób za granicą, które zachowują się nieodpowiednio, spożywają nadmierną ilość alkoholu i wywołują awantury lub najzwyczajniej bagatelizują kulturę danego miejsca, przynosząc innym wstyd i zażenowanie. Warto też zwrócić uwagę na to, że w czasie urlopu zmienia się otoczenie nie tylko na poziomie fizycznym, ale także i psychicznym. Co za tym idzie, chcemy odciąć się od codzienności i jednocześnie ojczystego języka. 

Wszystko zależy od tego, czego szukamy.  W Tunezji, Grecji, Hiszpanii, we Włoszech też możemy znaleźć coś cichego i spokojnego. Hotel będzie położony gdzieś poza głównym kurortem, oddalony, ale możemy w nim znaleźć ciszę i spokój. Chociaż w centrach turystycznych i głównych atrakcjach, które się zwiedza, będzie dużo ludzi. Jeśli ktoś na pewno chce spokoju, niech jedzie w góry Szwajcarii albo do Skandynawii. Tam turystów jest mniej.

- możemy przeczytać w artykule Natemat

Źródło: natemat.pl

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: