Polacy planują letnie urlopy. Dokąd i za ile wyjadą?

Jakie są plany wyjazdowe Polaków? Czy planują wypoczynek za granicą? Które kraje cieszą się największym zainteresowaniem? I ile nasi rodacy zamierzają wydać na urlop?

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni

Wakacje.pl zapytały Polaków o ich wyjazdowe plany. Czy w tym roku zamierzają wyjechać na co najmniej 7-dniowy urlop zagraniczny? Badanie przeprowadzone zostało przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna wśród osób, które mają 18 lat lub więcej i jest reprezentatywne dla naszego kraju. 40 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie planuje lub raczej planuje taką podróż, a 46 proc. z nich skorzysta przy tym z usług biura podróży.

Od 19 kwietnia do Turcji wjedziemy na podstawie dowodu osobistego Do Turcji tylko z dowodem osobistym! Znaczne ułatwienie dla polskich turystów

Dokąd na wakacje pojadą pary, a dokąd rodziny?

Z ogólnopolskiego badania wynika, że w tym roku Polacy chcą wypoczywać w Grecji, Hiszpanii, Turcji, Chorwacji, we Włoszech, a dalej w Egipcie, Bułgarii, na Cyprze, Malcie i w Tunezji.

W pierwszej trójce najczęściej wybieranych kierunków na sezon letni według stanu sprzedaży w portalu rezerwacyjnym na koniec marca znalazły się Turcja, Grecja, Egipt, które łącznie odpowiadają za 65 proc. sprzedaży. Miejsca od 4. do 10. zajmują Hiszpania, Tunezja, Cypr, Bułgaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chorwacja i Włochy.

Pary najczęściej wybierają się nad Riwierę Turecką Morza Śródziemnego (Antalya), do Hurghady w Egipcie oraz na Kretę. Rodziny z dziećmi decydują się na wypoczynek w regionie Antalyi, Hurghady i na Rodos. W grupie osób podróżujących w pojedynkę ranking także różni się miejscem trzecim, na które wchodzi Bułgaria.

Ile Polacy wydadzą na wakacje?

Za wyjazd dla dwóch osób w Turcji klienci płacą łącznie średnio 5 756 zł (przed rokiem 5 864 zł), w Grecji jest to 5 991 zł (5 921 zł), a w Egipcie 6 410 zł (w 2021 roku 5 652 zł). W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazły się również Hiszpania i Tunezja, gdzie dwie osoby dorosłe za wyjazd płacą odpowiednio 5 500 zł i 5 339 zł.

W grupie rodzin z jednym dzieckiem średnia cena rezerwacji do Turcji to 8 255 zł, do Grecji 8 252 zł, a do Egiptu 8 513 zł, przy rodzicach podróżujących z dwójką dzieci za pobyt w Turcji klienci płacą 10 297 zł, za wakacje w Grecji 10 553 zł, a w Egipcie 10 501 zł.

Samoloty Wizz Air Chciała dotrzeć na ślub wnuka. Zamiast w Słowenii wylądowała w Poznaniu

Polacy lubią planować

Podobnie jak w zeszłym roku, Polacy chcą z góry wiedzieć, ile zapłacą za swoje wakacje. Dokładnie zaplanować budżet pomoże wykupienie pobytów w opcji all inclusive. To najpopularniejsza formuła wyżywienia, która obejmuje trzy posiłki dziennie, przekąski, napoje bezalkoholowe i alkoholowe, a często także lody dla dzieci i dostęp do różnych atrakcji organizowanych na terenie hotelu. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, 84 proc. klientów wybiera all inclusive lub ultra all inclusive. Obecnie nieznacznie wyższy jest odsetek osób, które decydują się na wyżywienie w formie dwóch posiłków dziennie (10 proc. wobec 9 proc. przed rokiem).

Duże zainteresowanie majem i czerwcem

W zeszłym roku część krajów otwierała się na turystów dopiero pod koniec maja albo w czerwcu. To spowodowało, że wyjazdy na majówkę nie były jeszcze dostępne w takim zakresie, jak w tym roku. Pozytywny skutek luzowania obostrzeń widać w bieżących wynikach sprzedaży. Na podróż w maju zdecydowało się 19 proc. klientów – przed rokiem wskaźnik ten wynosił 12 proc. W czerwcu na urlop wybiera się natomiast 26 proc. osób, które już zarezerwowały swój letni wypoczynek. To o 5 punktów procentowych więcej niż przed rokiem.

Ciekawie wygląda też procentowy rozkład wyjazdów ze względu na długość pobytu. Na koniec marca tego roku wśród podróży letnich najwięcej było tych na 7 dni – odpowiadały one za nieco ponad 65 proc. sprzedaży. Przed rokiem udział takich podróży wynosił 59 proc. Z drugiej strony wzrosła liczba rezerwacji wycieczek o długości od 1 do 6 dni – teraz jest to 5 proc., przed rokiem 3 proc. Widać też przesunięcie w kategorii 8-13 dni – w tym roku na taką podróż decyduje się 21 proc. klientów (25 proc. w 2021 roku), na 14 dni pojedzie niecałe 8 proc. – w zeszłym roku takie zamówienia stanowiły 12 proc.

22 proc. respondentów z próby ogólnopolskiej zadeklarowało, że w tym roku chce wyjechać na zagraniczny urlop, który będzie trwał minimum 7 dni, przynajmniej dwa razy.

Trendy obserwowane na rynku potwierdzają, że podróże to ważny element życia Polaków. Po dwóch latach pandemii i ograniczeniach z nią związanych widać, że nasi turyści są spragnieni wyjazdów. Na ten moment wojna w Ukrainie nie wpływa ani na chęć do wyjeżdżania za granicę, ani na zmianę preferencji w wyborze kierunków. Największą popularnością cieszą się kraje, w których Polacy od lat najchętniej wypoczywają, i które doceniają za świetną relację ceny do jakości.

Źródło: Wakacje.pl 

Więcej o: