Do Turcji tylko z dowodem osobistym! Znaczne ułatwienie dla polskich turystów

Planujecie urlop w Turcji? Mamy dla was dobrą wiadomość. Od 19 kwietnia można wjechać do tego kraju na podstawie dowodu osobistego. Decyzję w tej sprawie podpisał już prezydent Turcji Recep Erdogan.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni

– Od 19 kwietnia obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą podróżować do Turcji lub przejeżdżać przez nią tranzytem wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Nie muszą już mieć przy sobie paszportu podczas podróży turystycznych trwających maksymalnie 90 dni. Jest to analogiczne rozwiązanie do zasad poruszania się po Unii Europejskiej. Wprowadzona zmiana to kolejny etap ułatwień dla polskich turystów – informuje Emilia Potocka z biura prasowego Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce.

– Pierwsze informacje na temat planów zniesienia obowiązku paszportowego dla obywateli Polski pojawiły się już jesienią zeszłego roku. Choć o projekcie nie mówiło się od tego czasu zbyt wiele, prace nad nim postępowały. Dzięki zaangażowaniu strony polskiej i tureckiej udało się go zrealizować – dodaje Marzena German z Wakacje.pl.

Najchętniej wybierany przez Polaków kierunek 

Turcja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. W ubiegłym roku była liderem w rankingach biur podróży. Turcję na ubiegłoroczny urlop wybrało prawie 590 tysięcy naszych rodaków, a w rekordowym 2019 roku ponad 880 tysięcy. W ubiegłym roku udział Polski w rynku turystyki przyjazdowej wynosił 5 procent, czyli tyle samo, ile Wielkiej Brytanii w bardzo dobrym dla branży 2019 roku.

– Wycieczki do Turcji z Polski organizowane są przez cały rok. O ile w sezonie letnim mowa o wypoczynku nad Morzem Śródziemnym lub Egejskim i programach objazdowych, to zimą dostępne są zarówno wyjazdy na Riwierę Turecką, jak i na narty do Kapadocji. Ciekawą propozycją są też wycieczki do Stambułu, wspaniałej metropolii z bogatą historią i kulturą położonej jednocześnie na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji – mówi Marzena German z portalu Wakacje.pl.

Pamiętajmy, że obowiązek okazania dokumentu tożsamości dotyczy również dzieci. Zadbajmy więc o to, aby wyrobić naszym podopiecznym dowód osobisty, bo bez dokumentu tożsamości nie będą mogły przekroczyć granicy czy wsiąść do samolotu.

Źródło: Biuro Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce / Wakacje.pl

Więcej o: