Zdejmujesz buty w samolocie? Steward: Stwarzasz niebezpieczeństwo. Może być jak w "Szklanej pułapce"

Wiele osób podczas długich lotów chętnie zdejmuje buty. Czują się wtedy bardziej komfortowo, a podróż staje się przyjemniejsza. Były steward przestrzega jednak przed takim zachowaniem.

Długie godziny spędzone w ciasnym samolocie to zmora pasażerów. Nic więc dziwnego, że część z nas w czasie lotu decyduje się zdjąć buty. Nie przeczymy, że jest to przyjemne i zwiększa nasz komfort podróżowania. Były pracownik linii lotniczych, cytowany przez brytyjskie media, zwraca jednak uwagę, że takie zachowanie może być zwyczajnie niebezpieczne.

- Poza zasmradzaniem całej kabiny, butów nie powinno zdejmować się jeszcze z jednego powodu. Obuwie jest niezbędne w sytuacjach awaryjnych, choć nie wspomina się o tym podczas prezentacji zasad bezpieczeństwa. Ułatwia ono ewentualną ewakuację - wyjaśnia Tony Kuna. Były członek załogi jako przykład przywołuje znany film sensacyjny. - Wyobraź sobie, że musisz biec boso pomiędzy odłamkami szkła, kawałkami metalu i płonącymi elementami. Trochę jak John McClane w "Szklanej pułapce", tylko gorzej - porównuje.

Zobacz wideo

Kuna sugeruje, że jeśli ktoś koniecznie chce zdjąć buty, powinien zabrać ze sobą wygodne kapcie na zmianę, np. takie jak te rozdawane w hotelach. - Pozwalają oddychać palcom, a jednocześnie nadal zapewniają pewien poziom ochrony - tłumaczy.

Były steward dodaje, że pozostawione na podłodze obuwie i inne przedmioty mogą też utrudniać ewakuację, blokując pasażerom drogę do wyjścia. Dlatego lepiej mieć je zawsze na nogach.

Inna stewardessa, Amanda Pleva, która publikuje swoje teksty na portalu Flyer Talk, zwraca uwagę na jeszcze jeden problem wynikający ze zdejmowania butów w samolocie i spacerowania po pokładzie. Wspomina, że wielokrotnie miała do czynienia z osobami, które szły do toalety w samych skarpetach lub nawet bez, roznosząc w ten sposób zarazki. - Gdy idziesz do łazienki, załóż buty. Rozmawiałam kiedyś z jednym z pasażerów i kiedy skończyliśmy, poszedł boso do toalety, a później zostawił mokre ślady na podłodze. Zarówno ja, jak i mój współpracownik, byliśmy przerażeni - opowiada. Pleva zauważa, że raczej nikt nie zrobiłby czegoś takiego w barze czy restauracji. - A przecież te podłogi się niczym nie różnią! - mówi. 

Zdarza się też, że podróżujący poczują się zbyt swobodnie i bose stopy (nie tylko bez butów, ale też bez skarpet) opierają na podłokietnikach siedzeń poprzedzających. I nie zwracają uwagi na to, czy ktoś tam siedzi. Przekonała się o tym Amerykanka Jessie Char, kiedy na podłokietnikach pustego fotela obok niej pojawili się właśnie tacy nieproszeni goście. Niekulturalny pasażer zaczął nawet zamykać i otwierać nogą rolety w okienkach. W komentarzach pod jej zdjęciem niektórzy pisali, że mieli o wiele gorsze doświadczenia. 

Podobna sytuacja spotkała też Jasmine Mays, co możecie zobaczyć na poniższym wideo:

Jak w takim razie poradzić sobie ze stopami puchnącymi w czasie lotu? Najlepiej założyć lekkie, wygodne obuwie, np. takie, które można szybko zdjąć i założyć (to przydatne podczas kontroli bezpieczeństwa, gdy jesteście proszeni o zdjęcie butów przed przejściem przez bramkę). Pomocne może być też noszenie specjalnych podkolanówek dla podróżnych, które poprawiają krążenie krwi i zmniejszają uczucie ciężkości nóg.

Komentarze (55)
Zdejmujesz buty w samolocie? Steward: Stwarzasz niebezpieczeństwo. Może być jak w "Szklanej pułapce"
Zaloguj się
 • lukask73

  Oceniono 52 razy 32

  Czyli dary obsikanej podłogi w WC, rozniesione pod podeszwami butów są OK, ale pod bosymi stopami już nie?

 • rw1270

  Oceniono 28 razy 24

  Akurat w przypadku ewakuacji kaza zdjac buty z ostrymi obcasami i metalowymi okuciami, by nie przebic dmuchanych pochylni.

 • ergiel

  Oceniono 29 razy 17

  Cebulaki, zdejmowanie butów to nie problem waszej podróży do Londka, czy wakacyjnej do sharmu gdzie jedziesz w tenisówkach. Poleć 13h tam gdzie jest zimno i musisz mieć na sobie ciepłe buty, albo buty wyjściowe. Zobaczysz co się dzieje ze stopami. Kiedyś w samolotach rozdawali darmowe kapcie właśnie z tego powodu. Teraz przycinają na tych kosztach, i mądrzą się. Buty zakładam przed lądowaniem. Jeśli na przelotowej samolot walnie w ziemię czy ocean, to się nie martwię szkłem na podłodze. Niczym się nie martwię.

 • OLA O

  Oceniono 29 razy 17

  Zdejmowanie butów w samolocie jak i w aucie w trakcie długiej podróży zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzpicy.

 • student_zebrak

  Oceniono 24 razy 16

  ... Obuwie jest niezbędne w sytuacjach awaryjnych, choć nie wspomina się o tym podczas prezentacji zasad bezpieczeństwa....
  ------------------
  w czasie prezentacji ewakuacyjnych informuje sie pasazerow by przed zjazdem rampa zdejmowali buty. Zapewne chodzi o ochrone przed rozdarciem obcasami.

 • gazeciarz80

  Oceniono 26 razy 14

  ja w takiej sytuacji zamówiłbym podwójną gorącą herbatę, która przypadkiem by mi się wylała...

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 12

  Jak samolot się rozdupcy, to Kostucha i tak buty pasażerom zdejmie.
  Kto pracował w ratownictwie, ten zna tę zasadę jak pacierz :-)

 • uzdek98

  Oceniono 9 razy 9

  eee tam... wystarczy "przypadkowo" wylać gorąca kawe na smierciuchy... od razu znikają....

 • kloceklego

  Oceniono 18 razy 8

  ktoś mi wkłada nogi na fotel, nie zwrócę mu uwagi, tylko wyrzygam swoje żale na fejsie, bo jestem kurturarna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX