Dlaczego w samolotach zawsze jest tak zimno? Chodzi o zdrowie pasażerów [WYJAŚNIAMY]

Niezależnie od przewoźnika czy dystansu, jaki pokonuje samolot pasażerski, na jego pokładzie zawsze jest dość chłodno. Choć wiele osób to denerwuje, nie stoi za tym kaprys obsługi, ale względy medyczne.

ASTM International to międzynarodowa organizacja opracowująca normy jakości i badająca materiały oraz produkty, z którymi mają do czynienia konsumenci. Ich publikacja tłumaczy związek złego samopoczucia i zasłabnięć pasażerów z warunkami panującymi na pokładzie samolotu. Naukowcy zauważyli, że ludzie mają większą tendencję do omdleń, kiedy znajdują się w powietrzu na pokładzie samolotu, niż na ziemi.

Lepiej marznąć niż zemdleć

Przyczyną jest hipoksja (niedotlenienie tkanek), która jest efektem zmniejszonej dyfuzji (rozprzestrzeniania się) tlenu w płucach albo zaburzenia transportu tlenu przez krew do tkanek. Według badaczy z ASTM to powszechna reakcja organizmu występująca u wielu pasażerów linii lotniczych.

Dodatkowo pogłębia ją ciśnienie panujące w kabinie i wysoka temperatura otoczenia. Właśnie dlatego tę ostatnią celowo się obniża, redukując tym samym ryzyko omdleń.

Każdy ma inną temperaturę ciała, więc tę panującą na pokładzie samolotu trudno byłoby dostosować tak, by odpowiadała wszystkim. Dlatego termostaty ustawia się na wartość uśrednioną, a nawet nieco niższą. Obsłudze łatwiej zapewnić pasażerom koce, niż ratować tych, którzy zemdleją.

Najlepiej jednak samemu zadbać o to, by nie zmarznąć. Nawet jeśli wybieramy się w ciepłe kraje albo podróżujemy latem, warto do samolotu zabrać ze sobą chociaż cienki sweter i ciepłe skarpetki - nie zajmują wiele miejsca, a na pewno się przydadzą.

Zobacz wideo A jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami
Komentarze (58)
Dlaczego w samolotach zawsze jest tak zimno? Chodzi o zdrowie pasażerów [WYJAŚNIAMY]
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 61 razy 51

  W samolotach powinien być zakaz zdejmowania obuwia - niektórym tak wali smród ze skarpet a okna nie można otworzyć.

 • paseo

  Oceniono 39 razy 31

  ciekawe,bo w polskich wakacyjnych czarterach jest goraco i duszno i ludzie ciagle kreca galkami od powietzra,zeby cos z nich wycisnac

 • scierplaminoga

  Oceniono 23 razy 15

  nigdy nie było mi zimno w samolocie, jest w sam raz

 • kapitan_popczyk

  Oceniono 25 razy 15

  Wszystkim, którym jest ciepło w samolocie proponuje się przelecieć rejsem 12h a nie 2. Na trasach międzykontynentalnych w samolocie kocyk będzie czekał na fotelu i gwarantuje, że po pewnym czasie albo się nim przykryje albo się ubierze gdy będzie chciał się zdrzemnąć.

 • pszczy2000

  Oceniono 50 razy 14

  "Każdy ma inną temperaturę ciała" - co to za brednie? Każdy ma normalną temperaturę 36,6 C.

 • Anna Galesz

  Oceniono 18 razy 14

  Jedno jest pewne: im chlodniej tym tez lepsze powietrze. Lecialam w czerwcu z W-wy i NY i przy oknie bylo zimno jak w lodowce, ale tez nie bylo zadnego smrodu spoconych cial.

 • szaman668

  Oceniono 18 razy 12

  15 lat w lotnictwie - i muszę przyznać , że wiekszej bzdury nie czytałem ....

  ustawiona temp , to czyste "widzi mi sie" szefowej pokładu ....

 • krissey

  Oceniono 18 razy 10

  Chyba mam pecha. Niemal zawsze jest za goraco. Moze mam 'inna temperature ciala' wlasna?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX