Plecak czy walizka? Jak spakować się na objazd po Polsce, jak na wypad tanimi liniami, a jak na podróż do Azji?

Plecak czy walizka? Ten dylemat dręczy wielu podróżników. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci wybrać odpowiednie rozwiązanie w zależności od rodzaju wycieczki.

Samolotem z dużą walizką

Jeśli jesteś typem podróżnika, który najbardziej ceni sobie spokój i wygodę, to z pewnością wybrałeś opcję wakacji all-inclusive. W tym wypadku najdłuższy dystans, jaki będziesz musiał przejść to trasa z taksówki na lotnisko (jeśli podróż odbywa się samolotem), z lotniska do autokaru, a następnie z autokaru do hotelu. Walizka na kółkach jest komfortowa , bo ciężar nie spoczywa na naszych ramionach. Jest to szczególnie istotne latem przy wysokich temperaturach, które nie sprzyjają dźwiganiu.

Bagaż na lotniskuBagaż na lotnisku Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

Jeśli wybierzesz walizkę, możesz być pewny, że rzeczy, które znajdują się w środku, dojadą do celu w takim samym stanie, jak przygotowałeś je w domu. Twarda walizka najlepiej chroni przed zagnieceniami i ewentualnymi zabrudzeniami. W przypadku przewożenia delikatnych przedmiotów pozostaje ona jedynym słusznym rozwiązaniem. Nie daje jednak gwarancji - bagaż rejestrowany transportowany jest mało delikatnie, a podręczny - często w ostatniej chwili jest przekładany albo upychany w inne miejsce przez stewardessy.

Dużą zaletą walizki jest możliwość zamknięcia jej na kłódkę (wiele walizek ma ją w wyposażeniu) - jeśli przewozisz biżuterię lub inne cenne rzeczy, lepiej upewnić się, że są dobrze zabezpieczone.

Tanimi liniami - z kabinówką czy z plecakiem?

Bagaż w samolocieBagaż w samolocie Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

W wielu tanich liniach lotniczych na bagaż podręczny przewidziane jest za mało miejsca, dlatego zdarza się, że trzeba umieszczać go pod siedzeniem. I tutaj pojawia się wielki plus plecaka - jeśli obsługa samolotu poprosi nas o przełożenie bagażu pod fotel, plecak jest miękki i łatwo dopasowuje się do przestrzeni . Może nie zmieścić się tam podręczna walizka, zwłaszcza sztywna i nieelastyczna.

Bardzo często podczas kontroli jesteśmy również proszeni o włożenie bagażu podręcznego do stelaża określającego dozwolone wymiary . Nawet jeśli plecak okaże się odrobinę za duży, z łatwością go "ściśniesz" i unikniesz dzięki temu ewentualnej dodatkowej opłaty. Nie pozwoli ci na to walizka, szczególnie modele twarde i z mocno wysuniętymi kółkami.

Atutem plecaka jest też wygoda - podróżując samolotem, potrzebujemy mieć wolne ręce : aby przygotować dokumenty, trzymać bilet lotniczy, pomóc naszym towarzyszom podróży (jeśli są dziećmi lub starszymi osobami) lub zrobić pamiątkowe zdjęcie. Warto pamiętać, że do samolotu wchodzi się po stromych schodach, a wtedy walizka na kółkach nie jest zbyt wygodna. I jeszcze jeden mały sekret: plecak jest lżejszy i zdecydowanie bardziej pakowny przy podobnych do walizki wymiarach. Jeśli bagaż podręczny ma ograniczenia wagowe, przyda nam się lekki plecak z cienkiej tkaniny. Sama waga walizki "kradnie" cenne kilogramy do wniesienia na pokład.

Objazd samochodem

Podróż samochodemPodróż samochodem Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

Jeśli jesteś zwolennikiem spontanicznych wyjazdów i wolisz typowe objazdówki samochodem, będziesz mieć zupełnie inne wymagania co do bagażu. Ogranicza cię tylko pakowność samochodu . Jeśli wybierasz się na wycieczkę w dwie osoby, z miejscem nie powinno być problemu. Komfort związany z walizką na kółkach wydaje się oczywisty nie tylko ze względu na kwestię dźwigania ciężarów. Walizka daje lepszą możliwość dotarcia do zawartości - zdecydowanie łatwiej znaleźć w niej daną rzecz niż w głębokim plecaku.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy wakacje zaplanowaliście większą grupą i miejsce na torby pozostaje tylko w bagażniku. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będą miękkie torby i plecaki. Walizki na kółkach w ciasnym bagażniku to zapowiedź wakacyjnej udręki...

Pamiętaj, że objazdówki samochodem to nie tylko noclegi w hotelach z wygodnym podjazdem dla walizek , ale również pensjonaty czy Airbnb (na przykład w kamienicy bez windy!) albo kempingi. Ciągnięcie walizki po trawie i znalezienie dla niej miejsca w namiocie nie należą do najłatwiejszych.

Wyprawa w tropiki

TajlandiaTajlandia Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

Wyjazdy do dalekich krajów pełne przygód i wędrówek to opcja, która coraz bardziej elektryzuje polskich turystów. Tajlandia z walizką? Tylko jeśli masz starannie zaplanowaną podróż łącznie z lokalnym transportem i hotelami. Indie albo Wietnam? Wolne chodniki to tam rzadkość, więc walizkę na kółkach trzeba by... zarzucić na plecy.

Przyjazne dla walizek są tylko mocno zurbanizowane kraje (jak Japonia), w innym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie plecak. Istotnym atutem plecaków turystycznych jest możliwość regulowania wielkości specjalnie zaprojektowanych części : komina czy kieszeni. W ten sposób duży plecak mieszczący cały twój "dobytek" może zamienić się w znacznie mniejszy, w którym schowasz tylko część rzeczy potrzebnych na 2-dniowy wypad w inne miejsce.

Plecak zapewnia dobre rozplanowanie przestrzeni - dzięki licznym schowkom i kieszonkom możesz łatwo przechować i mieć szybki dostęp do pieniędzy, dokumentów, napoju, mapy czy innych. Spontaniczne podróże to również częste korzystanie z miejsc do przechowywania bagażu (na dworcu, w hostelu) - dzięki swojej plastyczności plecak zmieści się do różnego rodzaju schowków.

Więcej o: