Portugalia kontra Hiszpania. Obie są bezpieczne i słoneczne, ale który kierunek warto wybrać? [PORÓWNUJEMY]

Portugalia czy Hiszpania? Takie pytanie zadaje sobie wielu turystów planujących wakacje na zachodzie Europy. Poznaj najważniejsze różnice między tymi krajami oraz plusy i minusy, które pomogą ci podjąć decyzję.

Portugalia to coraz częściej wybierany przez polskich turystów kierunek wakacyjnych podróży. Jedni twierdzą, że jest ciekawsza dla turysty od Hiszpanii, inni dostrzegają w niej wiele minusów. Przyjrzeliśmy się kilku ważnym aspektom, takim jak plaże, jedzenie, ceny i atrakcje turystyczne w obu krajach, za każdym razem rozstrzygając tytułowy spór: Portugalia czy Hiszpania?

Portugalia i HiszpaniaPortugalia i Hiszpania Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

Plaże

Czystość i estetyka plaż to dla polskiego turysty kluczowa kwestia. Przyzwyczajeni do tłumów nad zimnym Bałtykiem, za granicą szukamy morza "ciepłego jak zupa" i niekończących się plaż w złocistym kolorze. Podobne krajobrazy wyobrażamy sobie zarówno w jednym, jak i drugim kraju, ale gdzie jest lepiej? Jeśli chodzi o Hiszpanię, ciekawym rejonem jest Kadyks i okolice Gibraltaru. Znajdziemy tam długie i szerokie plaże, które upatrzyli sobie fani sportów wodnych. Stąd spora ilość campingów zlokalizowanych przy nadbrzeżu, które pozostaje łatwo dostępne, ale nieco płaskie. Podobnie jest w uwielbianym przez Polaków rejonie Costa del Sol, z tą różnicą, że dużo bardziej tłocznie i komercyjnie, co przekłada się na plaże zastawione hotelowymi parasolami.

Plaża w HiszpaniiPlaża w Hiszpanii Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

W Portugalii najbardziej imponujący jest rejon Algarve. Miejscowości takie jak Lagos czy Portimao to prawdziwe cuda, a wyróżnia je skaliste wybrzeże, którego fragmenty tworzą naturalne rzeźby "porozrzucane" na plażach i w wodzie. Niektóre z nich przekształciły się w jaskinie, a inne w bramy i łuki. Ten nietypowy krajobraz zdecydowanie wygrywa z dość monotonną Hiszpanią, dlatego punkt za plaże przyznajemy Portugalii .

Plaża w PortugaliiPlaża w Portugalii Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

Jedzenie

Jadąc na południe Europy nastawiamy się raczej na lokalne specjalności, czyli ryby i owoce morza. Jednym z najsłynniejszych potraw Hiszpanów jest paella, czyli ryż smażony na patelni z uchwytami. Doprawiony jest szafranem, a cały smak dają owoce morza, kawałki drobiu i warzyw. Oprócz tego w Hiszpanii zjemy pyszną szynkę "jamon", która smakiem wygrywa nawet z włoskim "prosciutto crudo". W każdej nadmorskiej knajpce znajdziemy również "fritura de pescado", czyli owoce morza, w tym pyszne kalmary smażone w głębokim oleju.

PaellaPaella Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

Narodową potrawą Portugalii jest natomiast ryba bacalao, czyli dorsz, którego miejscowi kucharze serwują na tysiąc różnych sposobów. Portugalia mocno kojarzy się również z sardynkami, do których polski turysta może być nieco uprzedzony. Co prawda w kraju Cristiano Ronaldo serwuje się mnóstwo innych dań z owoców morza, tak samo dobrych i świeżych jak u większego sąsiada, jednak sugerując się jedynie flagowymi potrawami obu krajów, punkt przyznajemy Hiszpanii .

SardynkiSardynki Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay

Ceny

Analizując ceny obu krajów należałoby wziąć pod uwagę to, na co podczas wakacji wydajemy najwięcej, czyli zakwaterowanie, jedzenie, picie i rozrywka. We wszystkich kategoriach i to zarówno w stolicy, jak i nadmorskich kurortach jako tańsza wygrywa Portugalia . Hiszpańska "cerveza" czyli piwo w turystycznych miejscach Madrytu lub Barcelony może kosztować nawet 8-10 euro! Jakakolwiek szybka przekąska czy napój zakupiony w strategicznych miejscach to duże obciążenie dla portfela.

Dla porównania, na głównym placu Lizbony, za piwo zapłacimy nie więcej niż 5 euro (małe może kosztować 1,50-2). Espresso w portugalskiej kawiarni to około 70-80 centów, a kolacja we dwoje 40-45 euro. Oprócz tego, należy wziąć pod uwagę hiszpańską plagę drobnych kradzieży (szczególnie w Barcelonie czy Sewilli), co może znacznie wpłynąć na ostateczną zasobność portfela podczas urlopu.

Zwiedzanie

Co odwiedzić w Hiszpanii, a co w Portugalii? Jeśli chodzi o zabytki to zdecydowanie większą liczbą interesujących miejsc może pochwalić się ta pierwsza . Zaczynając od dość już oklepanej Barcelony (ale obowiązkowej przynajmniej raz w życiu), poprzez imponujący Madryt, niezwykle ciekawą Sewillę, orientalną Granadę, a kończąc na czarującej Salamance i nowoczesnym Bilbao - wszystkie te miejsca warte są długiej wyprawy.

SewillaSewilla Źródło: Pixabay Źródło: Pixabay / Sewilla

W Portugalii najważniejszym punktem wycieczki pozostaje Lizbona - nieco zaniedbana, ale przez to piękna i autentyczna. Oprócz stolicy warto odwiedzić również Coimbrę i jej wspaniały uniwersytet oraz malownicze Porto. Te trzy lokalizacje nie wynagrodzą nam jednak różnorodności hiszpańskich atrakcji, w których odnajdziemy zarówno lokalną tradycję, jak i niesamowite wpływy muzułmańskie oraz architektoniczne dzieła sztuki współczesnych twórców. Chyba, że od monumentalnych zabytków wolimy malownicze wąskie uliczki - wtedy lepiej poczujemy się w kameralnej Portugalii.

LizbonaLizbona Źródło: Pixabay / Lizbona Źródło: Pixabay / Lizbona

Więcej o: