Kenia: szczepienia, wiza, bezpieczeństwo

Planujesz podróż do Kenii? Aby wyjazd był udany, warto zadbać o to, by nie przeoczyć kilku istotnych kwestii. Chodzi m.in. o szczepienia, wizy i bezpieczeństwo. To sprawy, które zaprzątają uwagę większości turystów przed wyjazdami w egzotyczne miejsca.

Kenia: szczepienia

W całym kraju panuje zagrożenie malarią. Konieczne jest więc przyjmowanie środków antymalarycznych. Ich koszt jest dosyć wysoki, jednak turyści nie powinni rezygnować z ich zakupu. Ryzyko jest zbyt duże.

Wiele osób twierdzi, że przed wyjazdem do Kenii należy wykonać szczepienie przeciwko żółtej febrze i posiadać przy sobie potwierdzającą to książeczkę. Jednak, na stronie polskiego MSZ pojawia się informacja, że w tym momencie taki wymóg nie istnieje.

W całym kraju jesteśmy narażenie na zakażenie wirusem HIV. Zaleca się więc unikanie przygodnych kontaktów seksualnych. Dużym ryzykiem jest także korzystanie z usług prowincjonalnych szpitali. Wiele osób skarży się na niski poziom ich usług oraz nieodpowiednią higienę.

W większych miastach jest pod tym względem lepiej. Jednak to, co może nas zdziwić to wysokie koszty wizyt lekarskich. Internista za jedno spotkanie pobiera zazwyczaj około 40 USD, z kolei w przypadku stomatologa może to być nawet 100 USD.

Kenia: wiza

Tak jak w przypadku wielu afrykańskich państw, obywateli polskich obowiązuje wiza pobytowa. Możemy ją uzyskać na granicy.

Turyści, którzy wracają do Kenii po krótkich wycieczkach do Tanzanii lub Ugandy, nie są zmuszeni kupować ich ponownie.

Uwaga! Nasz paszport nie może być krótszy niż 6 miesięcy od powrotu.

Kenia: bezpieczeństwo

Kenia ma opinię niebezpiecznego kraju. Zagranicznym turystom nie zaleca się więc podróży poza rejony turystyczne.

Z jakimi zagrożeniami powinniśmy się liczyć?

- Kenia to kraj, w którym istniej bardzo wysokie ryzyko ataków terrorystycznych. Jedną z najgłośniejszych tragedii ostatnich lat była śmierć 148 osób w kwietniu 2015 r. na Uniwersytecie w Garissie.

- Dzika przyroda Kenii, mimo że niezwykła i fascynująca, kryje wiele niebezpieczeństw. Wyprawy do parków narodowych powinniśmy więc odbywać w zorganizowanych grupach wraz z przewodnikami.

- Jednym z poważniejszych problemów, z jakimi zmierza się Kenia, są tzw. dzieci ulicy. UNICEF szacuje, że blisko 2, 3 mln kenijskich dzieci żyje jako sieroty. Możemy je spotkać na ulicach zarówno dużych, jak i małych miast. Żyją z żebractwa, dlatego musimy liczyć się z zaczepkami i błaganiem o pomoc.

- Jednym z najpowszechniejszych problemów na kenijskich ulicach są napady na turystów dokonywane przez uzbrojonych bandytów. Najczęściej dochodzi do drobnych kradzieży luksusowych akcesoriów - toreb, łańcuszków, kolczyków, a także aparatów. Popularną metodą jest także wyjmowanie rzeczy przez otwarte okna pojazdów.

Zobacz także:

Kenia wycieczka - największe atrakcje

Afryka. Nairobi - Kenia w innym wydaniu

Kenia. Plaże Mombasy

Więcej o: