Majówka 2016: zaplanuj swój weekend za mniej niż 300 zł!

W tym roku długi majowy weekend może trwać cztery dni, pod warunkiem, że weźmiesz dzień urlopu. Pierwszy dzień maja przypada w niedzielę, z kolei trzeci maja jest we wtorek. W ostatnich latach zdarzały się wprawdzie dłuższe majówki, ale cztery dni też wystarczą na relaksujący wyjazd. Przedstawiamy sześć propozycji na wypady w Polsce i zagranicą poniżej 300 zł za podróż.
Słowiński Park Narodowy. Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym zajmują 500 hektarów. To największy taki obszar w Europie. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują z szybkością ok. 3-10 m w ciągu roku. W lecie przypominają Saharę, a w zimie pustkowia Arktyki. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki, a dodatkową atrakcją jest to, że można po nich chodzić.
Słowiński Park Narodowy. Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym zajmują 500 hektarów. To największy taki obszar w Europie. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują z szybkością ok. 3-10 m w ciągu roku. W lecie przypominają Saharę, a w zimie pustkowia Arktyki. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki, a dodatkową atrakcją jest to, że można po nich chodzić. Łeba i Słowiński Park Narodowy/Fot. Shutterstock

Majówka nad morzem, czyli Gdańsk od 171 zł*

Na kąpiel w Bałtyku jeszcze będzie co prawda za wcześnie, ale na romantyczne spacery po plaży już na pewno nie. Poza zwiedzaniem samego Gdańska i siedzeniem w kawiarenkach sopockiego Monciaka, do wyboru jest wiele aktywności na świeżym powietrzu. Warto odwiedzić na przykład Słowiński Park Narodowy, który pięknie wygląda właśnie wiosną! To tylko półtorej godziny samochodem z Gdańska, a niesamowity widok ogromnych wydm na długo pozostanie Ci w pamięci.

Miejsce wylotu: Warszawa Daty: 30.04 - 3.05.2016

Prognoza pogody: ok. 14°C, bez opadów.

_

*Ceny w zestawieniu są aktualne na dzień 15 marca 2016

Panorama Wrocławia Panorama Wrocławia Fot. Sławomir Pawłowski / Agencja Wyborcza.pl

City-break, czyli Wrocław od 105 zł

Jeśli myślisz, że atrakcje Wrocławia kończą się na Panoramie Racławickiej i pomnikach krasnali, masz do nadrobienia sporo zaległości. Podczas majówki we Wrocławiu koniecznie wybierz się na wieczorne piwo do pubów "pod nasypem" i na zakupy do stuletniej Hali Targowej. Znajduje się ona na tak zwanej Wielkiej Wyspie, oddzielonej od reszty miasta rzeką i kanałami. Do innych atrakcji Wielkiej Wyspy należą także wrocławskie zoo czy Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim.

Miejsce wylotu: Warszawa Daty: 30.04 - 3.05.2016

Prognoza pogody: ok. 20°C, bez opadów.

Tarnica Tarnica fot. Przemyslaw Kozuch (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Majówka w górach, czyli Kraków od 277 zł

Maj to idealny moment na chodzenie po polskich górach: powinno być już przyjemnie ciepło, ale jeszcze nie upalnie. Nie trzeba być wytrawnym taternikiem, aby móc wybrać się na szlaki z najpiękniejszymi pejzażami. Jedną z malowniczych i niezbyt trudnych tras jest ta przez Wielką Krokiew - Dolinę Strążyską - Polanę Strążyską - Siklawicę - Polanę Strążyską - Czerwoną Przełęcz - Dolinę Białego. Rozpoczyna się ją w Zakopanym, a cała wycieczka zajmie około pół dnia.

Miejsce wylotu: Gdańsk Daty: 30.04 - 3.05.2016

Prognoza pogody: ok. 20°C, niewielkie opady.

Norwegia Oslo Norwegia Oslo Shutterstock

Weekend muzeów, czyli Oslo od 262 zł

W Oslo nie tylko zobaczysz na żywo słynny "Krzyk" Edwarda Muncha. Niezależnie od tego, czy interesujesz się sztuką, znajdziesz tu coś dla siebie. A wybierać można między innymi spośród Muzeum Łodzi Wikingów czy Muzeum Narciarstwa. Jeśli nie chcesz zrujnować się na wejściówkach, koniecznie kup kartę Oslo Pass. Dzięki niej uzyskasz bezpłatny wstęp do wielu miejsc, a dodatkowo skorzystasz z komunikacji miejskiej.

Miejsce wylotu: Warszawa Daty: 30.04 - 3.05.2016

Prognoza pogody: ok. 13°C, częściowe zachmurzenie.

Düsseldorf Düsseldorf fot. Metropolico.org (flickr.com), licencja: CC BY-SA 2.0

Imprezowy weekend, czyli Düsseldorf od 175 zł

Stare miasto Düsseldorfu, Altstadt, znane jest jako "najdłuższy bar świata" - jedna majówka to za mało, żeby je wszystkie odwiedzić. Ale nie chodzi przecież o ilość odwiedzonych tu barów, ale o jakość serwowanych piw. A Nadrenia Północna-Westfalia, w której położone jest miasto, słynie z kultywowania tradycji warzenia piwa sięgającej XIX wieku. Poza barami, warto wybrać się na bulwar ciągnący się wzdłuż kanału Kögraben ze sklepami luksusowych marek, jeśli nie na zakupy, to chociaż na oglądanie pięknych wystaw.

Miejsce wylotu: Bydgoszcz Daty: 29.04 - 2.05.2016

Prognoza pogody: ok. 14°C, niewielkie opady.

Wiosna w Sztokholmie Wiosna w Sztokholmie fot. Eugenijus Radlinskas (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

Zwiedzanie na rowerze, czyli Sztokholm od 204 zł

Położony na czternastu wyspach na jeziorze Melar połączonych mostami, urokliwy Sztokholm jest wymarzonym kierunkiem na majówkę. Wynajmij rower i odkrywaj każdego dnia nową dzielnicę, od Gamla Stan z Pałacem Królewskim, po ekskluzywne Östermalm. Jeśli chcesz już poczuć piknikową atmosferę, a przy okazji sporo zaoszczędzić, kupuj jedzenie ze stoisk ulicznych. A jak nabierzesz ochoty, żeby odpocząć na łonie przyrody, odwiedź jeden z wielu terenów zielonych. W końcu Sztokholm nazywany jest "stolicą tysiąca parków".

Miejsce wylotu: Warszawa Daty: 30.04 - 2.05.2016 Prognoza pogody: ok. 13°C, przeważnie słonecznie