Bled: Słowenia
To jedno z najpiękniejszych miejsc wypoczynkowych w Alpach. Jezioro Bled w Słowenii leży 501 m n.p.m. Ma ponad 2 km długości, 1,3 km szerokości, a jego głębokość sięga aż 30 metrów. Co ciekawe, woda w nim pochodzi wyłącznie ze źródeł termalnych znajdujących się w jego głębinach. To zaś powoduje, że mimo iż leży w górach i jest polodowcowe, temperatura wody sięga 26 st. C! Tym samym Bled jest najcieplejszym jeziorem alpejskim.
Na środku jeziora jest zielona wyspa, a na niej kościół z XVI wieku Maryi Wspomożycielki z tzw. dzwonem życzeń. Uderzenie w niego gwarantuje spełnienie marzeń, toteż chętnych w jego bicie nie brakuje. Na wyspę można dostać się łodziami, albo wpław (300 metrów). Wolicie zostać na brzegu? Wybierzcie się do zamku. Stoi na brzegu jeziora, na 130-metrowej skale. To najstarszy zamek w Słowenii. Powstał w 1011 roku. Kilka razy przebudowywany, jest dziś muzeum.
Bled, Słowenia Do Bled wiedzie malowniczo położona droga (fot. istock)
Garmisch-Partenkirchen: Niemcy
Słynne Ga-Pa, czyli Garmisch-Partenkirchen leży w kotlinie na przedgórzu Alp, na wysokości ok. 707 m n.p.m. Rozlokowało się u stóp pasma Wettersteingebirge, przed zapierającą dech w piersiach panoramą Zugspitze (2.962 m n.p.m.), najwyższego szczytu w Niemczech. To najbardziej znany i utytułowany ośrodek narciarski w Niemczech. Pierwsi narciarze pojawili się tu w 1926 roku. W 1936 roku w Ga-Pa odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pozostał po nich stadion, obok którego, na stokach Eckbauer znajduje się skocznia znana z Turnieju Czterech Skoczni i stok slalomowy, na którym odbywa się Puchar Świata. Nie jeździcie na nartach? Nie szkodzi, na Eckbauer warto wjechać (oczywiście kolejką) chociażby po to, by zobaczyć przepiękny wąwóz Partnachklamm. W samym mieście też jest co robić. Spacer ulicą Ludwigstraße, wśród możnych tego świata, bo Ga-Pa przyciąga ekskluzywnych gości, jest obowiązkowy! Eleganckie sklepy zapraszają na zakupy, a restauracje kuszą bawarskimi przysmakami.
Garmisch-Partenkirchen fot. W. FILSER (istock)
Hallstatt: Austria
Miasteczko Hallstatt położone na wysokości 511 m n.p.m. w Górach Dachstein jest perełką regionu Salzkammergut, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uważane jest za najpiękniejsze w Austrii. Leży na brzegu Jeziora Halsztackiego. Chroni je wysoka skała, a uroku przydają malownicze, drewniane domy obrośnięte kwiatami i bluszczem. Niedaleko miasta znajduje się najstarsza kopalnia soli na świecie – złoża odkryto już 2 tys. lat p.n.e. Zresztą nazwa miejscowości wywodzi się z języka starogermańskiego, w którym hal oznacza sól, a stat to osada). Sól wydobywano aż do połowy XX w. Dziś kopalnię w środku Góry Solnej można zwiedzać. Zobaczymy w nim m.in. Solnego Człowieka, czyli wspaniale zakonserwowane ciało (wraz z ubraniem) pradawnego górnika. Z kolei podziemia górującego ponad miasteczkiem kościoła Wniebowzięcia NMP skrywają coś dla osób o mocnych nerwach - kaplicę wypełnioną trupimi czaszkami. Każda z nich jest podpisana nazwiskiem i profesją zmarłego lub ozdobiona symbolicznymi rysunkami: kwiatami, liśćmi, krzyżami.
Hallstatt fot. istock
A czy wiecie, że w prowincji Guangdong w Chinach znajduje się kopia Hallstattu? Chińczykom tak bardzo podobało się to miasteczko, że... identyczne zbudowali u siebie.
Hallstatt fot. istock
Grindelwald: Szwajcaria
Górska wioska Grindewald w kantonie Berno tętni życiem przez cały rok. Leży na wysokości 1034 m n.p.m. Zimą przyciąga narciarzy, którym oferuje ponad 200 km tras, wchodzących w skład Jungfrau Top Ski Region. W Grindelwald organizowany jest Światowy Festiwal Śniegu, w którym ekipy z całego świata rywalizują o nagrodę za najpiękniejszą lodowo-śniegową rzeźbę. Latem zaś na turystów czekają górskie trasy na lodowiec Eiger, a także tereny do wspinaczki skałkowej. Niedaleko wioski znajduje się wodospad Reichenbach. Sławę zyskał dzięki Sherlockowi Holmesowi, który właśnie nad nim stoczył ostateczną rozgrywkę ze swoim odwiecznym wrogiem - profesorem Moriartym. Na „pamiątkę” tego wydarzenia każdego roku w maju odbywa się tu zlot fanów słynnego detektywa. Z kolei znad jeziora Bachalpsee roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Alpy Berneńskie. Ich najwyższe partie przez cały rok są pokryte śniegiem. Wielką atrakcją od września 2015 roku dla osób o stalowych nerwach jest First Cliff Walk, czyli przejście zawieszonym nad przepaścią wąskim pomostem. Wejście na trasę znajduje się 45 minut wędrówki od górnej stacji kolejki Grindelwald First.
Mieszkańcy chwalą się, że w Grindelwaldzie mieszkał niegdyś Ryszard Wagner, niemiecki XIX-wieczny kompozytor, twórca tzw. dramatów muzycznych. Szukał natchnienia?
Grindelwald, Szwajcaria fot. istock
Lecco: Włochy
Urokliwe miasteczko Lecco zostało w 2013 roku otrzymało tytuł Alpejskiego Miasta Roku. Leży na wysokości 198 m n.p.m., nad Como, które jest trzecim co do wielkości jeziorem Włoch (po jeziorach Garda i Maggiore), a przy tym najgłębszym w Europie – głębia dochodzi do 410 metrów! Wokół jeziora temperatura nigdy nie spada poniżej zera, zazwyczaj oscyluje wokół 15 stopni. Przez cała zimę rosną tu cyprysy, palmy, drzewa pomarańczy. Como ma kształt litery Y. W wielu miejscach brzeg jeziora jest wysoki i urwisty, a do domów (letnie rezydencje mają tu m.in. George Clooney, Madonna i Brad Pitt) z poziomu wody wjeżdża się windą. Najbardziej znane jest miasteczko Como.
Lecco fot. ANDREW MAYOVSKYY (istock)
Niedaleko, gdzie zbierają się wody trzech odgałęzień jeziora leży Bellagio. Z kolei Lecco ulokowało się na samym krańcu. Słynie z przepięknego mostu Ponte Azzone Visconti z XIV wieku przerzuconego nad rzeką Adda, która wpada do Como.