Westerplatte - miejsce, które powinno się odwiedzić. Ile czasu trwa zwiedzanie?

Westerplatte to jeden z symboli polskiego oporu przeciwko niemieckiej napaści w 1939 r. Bohaterskie siedem dni sprawiło, że postanowiono zachować to miejsce dla potomnych. Jak zwiedzać Westerplatte? Ile to trwa?

Westerplatte - ważne informacje. Co warto wiedzieć?

Co trzeba wiedzieć o Westerplatte? Ważne informacje to przede wszystkim fakt, że to właśnie w tym miejscu znajdowała się polska składnica wojskowa w czasach II Rzeczpospolitej. Sztucznie uformowany przy ujściu Martwej Wisły półwysep był eksklawą naszego kraju w Wolnym Mieście Gdańsku. Zalesiony, posiada od 200 do 500 m szerokości i 2 km długości.

Tutejszy garnizon liczył sobie ponad 200 żołnierzy dowodzonych przez Majora Henryka Sucharskiego. Już w końcu sierpnia 1939 r. trwało nerwowe wyczekiwanie na to, czy wojna się rozpocznie. Ostatecznie wybuchła po ostrzale składnicy z niemieckiego pancernika ''Schleswig - Holstein''. Rozpoczęta o 4.45 pierwsza bitwa wojny obronnej 1939 r. przez długi czas była uważana za początek II wojny światowej - obecnie uważa się, że wcześniejszym aktem było bombardowanie Wielunia. To jednak siedmiodniowa walka 200 żołnierzy z Westerplatte przeciwko znacznie lepiej uzbrojonym i wspieranym przez lotnictwo żołnierzom Wehrmachtu (ok. 4,5 tys.) stała się symbolem rozpaczliwego, ale bohaterskiego oporu przeciwko hitlerowcom. Polscy żołnierze mieli wytrzymać 12 godzin, bronili się przez tydzień - powstrzymując w tym czasie siedem szturmów. Niemcy byli zadziwieni tym, nazywając to miejsce ''małym Verdun''. Polacy stracili w walkach 15 zabitych. Straty niemieckie były kilkukrotnie wyższe. Mimo tego polskim żołnierzom okazano szacunek, co w kampanii wrześniowej było prawdziwą rzadkością.  

Westerplatte - atrakcje. Co można tutaj zwiedzać?

Co zwiedza się na Westerplatte? Atrakcje turystyczne związane są oczywiście z pamięcią o obrońcach tego miejsca i szerzej jeszcze - poświęcone są żołnierzom broniącym polskiego wybrzeża i uczestnikom wojny obronnej 1939 r. Zrujnowany po II wojnie światowej teren uprzątnięto, ustawiono tu krzyż, tablicę, czołg T-34. Urządzono symboliczny cmentarzyk obrońców - jedynym prawdziwym pochówkiem jest grób, w którym spoczęły sprowadzone z Włoch prochy Majora Henryka Sucharskiego, który dowodził obroną. Zachowane zostały też pozostałości po tutejszych umocnieniach, ruiny koszar i budynek wartowni nr 1. 

Przede wszystkim w oczy rzuca się jednak wybudowany w latach 1964 - 1966 monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża o wysokości 25 m. Stworzony z granitowych bloków monument został ozdobiony płaskorzeźbami i napisami związanymi z bitwami II wojny światowej, w których walczyli Polacy. 

Zobacz wideo Jak Polacy złamali niemiecką Enigmę

Westerplatte - cennik. Ile kosztuje zwiedzanie? 

Ile kosztuje zwiedzanie Westerplatte? Cennik obejmuje jedynie wstęp do wartowni nr 1. Za bilet normalny zapłacimy 6 zł, za ulgowy 4 zł. Istnieje możliwość zwiedzania Westerplatte z przewodnikiem w przypadku zorganizowanych grup. Należy się spodziewać wydatku na poziomie ok. 200 zł.

Zobacz też: Najpiękniejsze rynki miejskie w Polsce. Które musisz zobaczyć?

Westerplatte. Jak dojechać na miejsce?

W jaki sposób można znaleźć się na Westerplatte? Jak dojechać na miejsce? Chociaż samo miejsce jest dość odległe, to kursują tu linie autobusów miejskich nr 103, 138 i 606. Ważne jest to, że można z nich skorzystać we wszystkie dni tygodnia. 

Westerplatte - czas zwiedzania

Jak długo trwa wizyta na Westerplatte? Czas zwiedzania z przewodnikiem trwa zwykle od 90 do 120 min. W przypadku wizyty indywidualnej wiele zależy od dociekliwości, ale też zasobu wiedzy turysty. 

Zobacz też: Miejsca historyczne w Krakowie. Co warto zobaczyć, gdy nie mamy zbyt wiele czasu?

Więcej o: