Kotlina Kłodzka. Co warto zobaczyć i jakie atrakcje ma do zaoferowania Kotlina Kłodzka?

Kotlina Kłodzka to czarujące miejsce, pozwalające zapomnieć o trudach codziennego życia. Sezon wakacyjny jeszcze trwa, a pogoda sprzyja nawet na krótkie wyjazdy - trudno wyobrazić sobie do tego lepsze miejsce w Polsce, niż Kotlinę Kłodzką i jej okolice. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym zakątku naszego kraju.

Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna leżąca na terenie obecnego województwa dolnośląskiego, a konkretnie jest ona położona w Sudetach Środkowych. Kotlina Kłodzka często mylona jest z ziemią kłodzką, w której owa kotlina się znajduje.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Kotlina Kłodzka - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Jednak ziemia kłodzka to kotlina plus otaczające ją góry i wyżyny, takie jak Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe, Góry Złote, Góry Bardzkie i Masyw Śnieżnika. Całe ten obszar to około 1640 km kwadratowych pięknych, zalesionych i górskich krajobrazów.

Pałac w Gorzanowie - jeden z najcenniejszych i największych na terenie Kotliny Kłodzkiej zespołów obiektów zabytkowych.Pałac w Gorzanowie - jeden z najcenniejszych i największych na terenie Kotliny Kłodzkiej zespołów obiektów zabytkowych. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Głównym miastem Kotliny Kłodzkiej jest Kłodzko, jeżeli zaś chodzi o ziemię kłodzką, to jest ona bogata w różnego rodzaju miejscowości uzdrowiskowe, takie jak: Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy Lądek-Zdrój.

Lądek-ZdrójLądek-Zdrój Fot. Paweł Kozioł / Agencja Wyborcza.pl

Ziemia kłodzka - czy to raj dla fanów wycieczek górskich?

Choć nie są to trasy pokroju tych, które możemy znaleźć chociażby w Tatrach, tak nie można im odebrać uroku i piękna. Będąc w tej okolicy można się przekonać, co Sudety mają najlepszego do zaoferowania.

Ziemia kłodzka i Kotlina Kłodzka mają w swojej okolicy mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych. Jednym z najpopularniejszych i chętnie odwiedzanych przez turystów jest Szlak Spacerowy "Dokoła Gminy Kłodzko", którego długość wynosi 53 kilometry. Innymi wartymi uwagi szlakami są: zielony szlak z Koziej Hali do Przełęczy Sokołowskiej oraz czerwony szlak z Duszników-Zdroju do Schroniska "Jagoda".

Wielbiciele zdobywania gór też nie będą zawiedzeni - w tej okolicy czekają do zdobycia najwyższe szczyty Gór Sowich, Bialskich, Złotych, Bardzkich, Orlickich, Bystrzyckich, Gór Stołowych i Masywu Śnieżnika.

ŚnieżkaŚnieżka Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Jakie atrakcje czekają na turystów w ziemi kłodzkiej?

Zostając przy masywie Śnieżnika, jest to nie tylko pasmo górskie, ale również źródło największej rzeki, jaka przepływa przez te rejony - czyli Nysy Kłodzkiej. Wiąże się to z popularną rozrywką, jaką są spływy kajakowe (o różnym poziomie trudności) oraz spływy pontonowe.

Jeżeli chodzi o obiekty do zwiedzania, to tych na ziemi kłodzkiej też nie zabraknie. Przede wszystkim trzeba wyróżnić Twierdzę Kłodzko, która jest bardzo dobrze zachowanym system obronnym z XVIII wieku. Innym miejscem, które warto odwiedzić, jest kopalnia złota i obóz górników w Złotym Stoku. W kopalni możemy zobaczyć chociażby jedyny w Polsce, 10 metrowy, podziemny wodospad, obejrzeć gabloty z dawnymi narzędziami górniczymi i hutniczymi czy przejechać 300 metrową podziemną trasę za pomocą kolejki.

Kopalnia złota - Złoty StokKopalnia złota - Złoty Stok Fot. Marzena Hmielewicz / Agencja Wyborcza.pl

W obozie górników możemy zaś zobaczyć średniowieczne narzędzia i urządzenia. Ciekawym pomysłem jest również odwiedzenie jednej z licznych miejscowości uzdrowiskowych, gdzie możemy skorzystać z najróżniejszych zabiegów.

Więcej o: