Szlak Orlich Gniazd: trasa, największe atrakcje [MAPA]

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na terenie naszego kraju. Jako jedna z głównych tego rodzaju tras w kraju oznaczony jest on kolorem czerwonym. Jakie atrakcje znajdują się na trasie?

Szlak Orlich Gniazd: trasa

Szlak Orlich Gniazd to trasa, która biegnie przez województwa: małopolskie i śląskie. Łączy ona ze sobą stolicę małopolski - Kraków - z Częstochową, czyli najważniejszym miejscem kultu maryjnego w Polsce. Szlak liczy sobie 163,9 km. Praktycznie równolegle do niego biegnie Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. 

Szlak Orlich Gniazd ma bogatą historię. Początki jego wytyczania miały miejsce już w 1930 roku z inicjatywy Stanisława Leszczyckiego. Początkowo trasa rozpoczynała się w Krakowie, skąd łukiem biegła poprzez Płaskowyż Ojcowski i Garb Tenczyński, by z powrotem wrócić do Krakowa. 

Nowy projekt szlaku ogłoszony został już po wojnie, w 1948 r., a jego twórcą był znany krajoznawca Kazimierz Sosnowski. W późniejszych latach przebieg szlaku był wielokrotnie korygowany i zmieniany, czego efektem jest obecnie funkcjonująca trasa prowadząca przez najciekawsze i najatrakcyjniejsze dla turystów zakątki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek Krzyżtopór Zamki i pałace w Polsce: największe i najpiękniejsze zamki i pałace

Szlak Orlich Gniazd zamki: lista obiektów na trasie

Szlak Orlich Gniazd zamki stawia na pierwszym miejscu. Przemierzając trasę obejrzeć można liczne obiekty tego rodzaju lub pozostałe po nich ruiny. Lista zamków na trasie szlaku obejmuje:

  • Korzkiew – zamek
  • Ojców – ruiny zamku królewskiego 
  • Sułoszowa – zamek królewski w Pieskowej Skale
  • Rabsztyn – ruiny zamku
  • Bydlin – ruiny zamku
  • Smoleń – ruiny zamku
  • Pilica – ruiny zamku
  • Podzamcze – ruiny zamku Ogrodzieniec
  • Morsko – ruiny zamku Bąkowiec
  • Bobolice – zamek królewski
  • Mirów – ruiny zamku
  • Olsztyn – ruiny zamku królewskiego

Według niektórych opracowań do trasy szlaku dołączyć należy również takie obiekty jak:

  • Rudno – ruiny zamku Tenczyn
  • Babice – ruiny zamku biskupów krakowskich Lipowiec
  • Siewierz – ruiny zamku biskupów krakowskich
  • Będzin – zamek królewski
  • Kraków – Zamek Królewski na Wawelu

Szlak Orlich Gniazd: atrakcje turystyczne

Szlak Orlich Gniazd atrakcje turystyczne oferuje zarówno dla starszych jak i młodszych turystów. W sezonie letnim na szlaku ma miejsce wiele wydarzeń przyciągających wielu turystów. Odbywają się tu pikniki i inne imprezy z atrakcjami dla najmłodszych. Hitem są zawody balonowe, kiedy nad wyżynę wzbija się kilkadziesiąt balonów tworząc niepowtarzalny widok

Zobacz też: Ciekawe kopalnie do zwiedzania w Polsce. Które obiekty warto zwiedzić jeszcze w te wakacje?

Szlak Orlich Gniazd: mapa

Szlak Orlich Gniazd - mapa pokazuje, że koncentruje się on w południowej części Polski i jest stosunkowo krótką trasą, nieprzekraczającą 200 km. 

Szlak Orlich GniazdSzlak Orlich Gniazd źródło: Wikipedia https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/OrleGniazda.png

Zobacz też: Miejsca historyczne na wakacje. Które z nich chętnie odwiedzamy?

Szlakiem Orlich Gniazd samochodem

Szlakiem Orlich Gniazd samochodem można poruszać się tylko częściowo. Oczywiście pokonywanie odległości między obiektami jest w większości możliwe, jednak niektóre zakątki ze względu na swoje położenie nie są możliwe do zwiedzenia bez podejścia pieszo. Dlatego zaleca się zwiedzanie szlaku pieszo lub rowerem, który jest zdecydowanie lepszym środkiem transportu w tego typu terenie. 

Pałac w Trzebieszowicach to budowla, której historia sięga XVI wieku. Zdjęcie ilustracyjne Pałac w Trzebieszowicach: zwiedzanie, jak dotrzeć, opinie odwiedzających

Szlak Orlich Gniazd rowerem

Szlak Orlich Gniazd rowerem można pokonać wybierając tzw. Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Jest to szlak czerwony o długości około 190 km. Podobnie jak szlak pieszy, przebiega on przez większość warowni na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej, które zwane są orlimi gniazdami.

Szczegółowy przebieg trasy wygląda następująco:

Kraków → Szczyglice → zamek Tenczyn w Rudnie → Tenczynek → Krzeszowice → Paczółtowice → Dolina Eliaszówki → Paczółtowice →Racławice → Zawada → Zimnodół → Osiek → Olkusz → → zamek w Rabsztynie → Jaroszowiec → Zalesie Golczowskie → Golczowice → Cieślin → zamek w Bydlinie → zamek w Smoleniu → Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie → Ryczów → zamek Ogrodzieniec → Skarżyce → zamek w Morsku → Skały Podlesickie → Góra Zborów → Skały Kroczyckie → zamek Bobolice → zamek w Mirowie → Niegowa → Moczydła → Przewodziszowice → Czatachowa → Zamek Ostrężnik → Suliszowice → Zrębice → Olsztyn → Góry Towarne → Częstochowa.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym
Więcej o: