Ścieżki i trasy rowerowe w Poznaniu

Trasy rowerowe w Poznaniu łączą różne dzielnice i pozwalają swobodnie poruszać się po mieście. Gdzie warto wybrać się rowerem w Poznaniu, jakie są poznańskie trasy rowerowe?
Poznań stare miasto. Kamienica w narożniku Rynku i ulicy Paderewskiego swój kształt zawdzięcza barokowym
Przebudowom z XVII i XVIII w. / wyd. Bosz Poznań stare miasto. Kamienica w narożniku Rynku i ulicy Paderewskiego swój kształt zawdzięcza barokowym Przebudowom z XVII i XVIII w. / wyd. Bosz Poznań stare miasto / wyd. Bosz

Ścieżki i trasy rowerowe w Poznaniu

Poznań to raj dla rowerzystów. Pierwsze drogi rowerowe w mieście zaczęto projektować już w latach 30. XX wieku. Dzisiaj wielbicieli dwóch kółek wita rozwinięta, świetnie połączona siatka ścieżek rowerowych, łącząca wszystkie dzielnice Poznania, ale też bezkolizyjnie wyprowadzająca ich z miasta na dłuższe wycieczki.

Poznań to w tej chwili jedno z najbardziej bezpiecznych miast dla rowerzystów w Polsce. W mieście istnieje prawie 100 kilometrów ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych, z których można korzystać praktycznie bez schodzenia z siodełka. Rowerem dotrzemy tam, gdzie nie dojedzie samochód czy autobus, w najważniejsze punkty turystyczne, czy po prostu podróżując do pracy. Jakie są trasy rowerowe w Poznaniu, gdzie warto wybrać się na rowerową wycieczkę?

Podróżowanie rowerem po Poznaniu jest przyjemne również ze względu na wszechobecną w mieście zieleń - a także dobrą pogodę. Ze wszystkich polskich miast Poznań może pochwalić się najmniejszą ilością opadów atmosferycznych i największą liczbą - 205 - słonecznych dni w roku.

Zobacz także: Poznań, atrakcje - co warto zobaczyć i zwiedzić

Osiedle Rataje w Poznaniu widziane przez Wartę od strony Wildy Osiedle Rataje w Poznaniu widziane przez Wartę od strony Wildy Fot. Cezary Ostrowski

Trasa rowerowa: Rataje - Centrum Poznania - Piątkowo

Trasa rowerowa prowadząca od Ratajów do Piątkowa to główna oś rowerowa miasta. Jest nie tylko szybka i bezpieczna, ale przede wszystkim bardzo ciekawa. Jej częścią jest m.in. historyczna, oddana jako pierwsza do użytku w Poznaniu ścieżka rowerowa oraz Rezerwat Meteoryt Morasko, pełen niewielkich zbiorników wodnych, które są kraterami powstałymi na skutek uderzeń meteorytów.

Park Sołacki Park Sołacki DARIA ŁAKOMA

Trasy rowerowe w Poznaniu: trasa do Strzeszynka

Trasa do Strzeszynka to najstarsza turystyczna trasa rowerowa Poznania. Malowniczy szlak prowadzi przez tereny zielone, m.in. koło Jeziora Kierskiego, Lusowskiego, Rusałka, a także przez Park Sołacki, z którego rowerzyści zaczynają dłuższe wycieczki weekendowe.

Jezioro Malta w Poznaniu Jezioro Malta w Poznaniu Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Trasy rowerowe w Poznaniu: Na Maltę

Okolice Jeziora Maltańskiego to jedne z najpiękniejszych terenów Poznania i jedno z ulubionych spotkań rowerzystów. Dookoła jeziora prowadzi piękna pieszo-rowerowa ścieżka. Minusem dla rowerzystów jest duża liczba pieszych.

Puszczykowo Puszczykowo wikicommons

Trasy rowerowe w Poznaniu: Do Wielkopolskiego Parku Narodowego i Puszczykowa

Do Wielkopolskiego Parku Narodowego dotrzemy z Poznania Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym, jak nazwa wskazuje ciągnącym się wzdłuż największej z rzek Wielkopolski, przez malownicze lasy i Nadwarciański Bór Sosnowy.

Poznań - idealny do odkrywania w zimowy weekend Poznań - idealny do odkrywania w zimowy weekend fot. Shutterstock

Trasy rowerowe w Poznaniu: Pierścień rowerowy

Oddany do użytku w 2001 roku poznański pierścień rowerowy prowadzi wzdłuż granic powiatu poznańskiego. Ma 173 km długości i 7 szlaków łącznikowych, łączących szlak z Poznaniem - dzięki temu do trasy głównej można dotrzeć z niemal każdego punktu Poznania. Trasa prowadzi m.in. przez poligon wojskowy i opuszczone wsie na jego terenie, po drodze są ruiny zamku, wykorzystane w filmie "Ogniem i mieczem".

Więcej o: