Poznań to raj dla rowerzystów. Pierwsze drogi rowerowe w mieście zaczęto projektować już w latach 30. XX wieku. Dzisiaj wielbicieli dwóch kółek wita rozwinięta, świetnie połączona siatka ścieżek rowerowych, łącząca wszystkie dzielnice Poznania, ale też bezkolizyjnie wyprowadzająca ich z miasta na dłuższe wycieczki.
Poznań to w tej chwili jedno z najbardziej bezpiecznych miast dla rowerzystów w Polsce. W mieście istnieje prawie 100 kilometrów ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych, z których można korzystać praktycznie bez schodzenia z siodełka. Rowerem dotrzemy tam, gdzie nie dojedzie samochód czy autobus, w najważniejsze punkty turystyczne, czy po prostu podróżując do pracy. Jakie są trasy rowerowe w Poznaniu, gdzie warto wybrać się na rowerową wycieczkę?
Podróżowanie rowerem po Poznaniu jest przyjemne również ze względu na wszechobecną w mieście zieleń - a także dobrą pogodę. Ze wszystkich polskich miast Poznań może pochwalić się najmniejszą ilością opadów atmosferycznych i największą liczbą - 205 - słonecznych dni w roku.
Zobacz także: Poznań, atrakcje - co warto zobaczyć i zwiedzić
Trasa rowerowa prowadząca od Ratajów do Piątkowa to główna oś rowerowa miasta. Jest nie tylko szybka i bezpieczna, ale przede wszystkim bardzo ciekawa. Jej częścią jest m.in. historyczna, oddana jako pierwsza do użytku w Poznaniu ścieżka rowerowa oraz Rezerwat Meteoryt Morasko, pełen niewielkich zbiorników wodnych, które są kraterami powstałymi na skutek uderzeń meteorytów.
Trasa do Strzeszynka to najstarsza turystyczna trasa rowerowa Poznania. Malowniczy szlak prowadzi przez tereny zielone, m.in. koło Jeziora Kierskiego, Lusowskiego, Rusałka, a także przez Park Sołacki, z którego rowerzyści zaczynają dłuższe wycieczki weekendowe.
Okolice Jeziora Maltańskiego to jedne z najpiękniejszych terenów Poznania i jedno z ulubionych spotkań rowerzystów. Dookoła jeziora prowadzi piękna pieszo-rowerowa ścieżka. Minusem dla rowerzystów jest duża liczba pieszych.
Do Wielkopolskiego Parku Narodowego dotrzemy z Poznania Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym, jak nazwa wskazuje ciągnącym się wzdłuż największej z rzek Wielkopolski, przez malownicze lasy i Nadwarciański Bór Sosnowy.
Oddany do użytku w 2001 roku poznański pierścień rowerowy prowadzi wzdłuż granic powiatu poznańskiego. Ma 173 km długości i 7 szlaków łącznikowych, łączących szlak z Poznaniem - dzięki temu do trasy głównej można dotrzeć z niemal każdego punktu Poznania. Trasa prowadzi m.in. przez poligon wojskowy i opuszczone wsie na jego terenie, po drodze są ruiny zamku, wykorzystane w filmie "Ogniem i mieczem".