Śląsk ciągle postrzegamy jako najbardziej uprzemysłowiony i zanieczyszczony rejon Polski. Tymczasem z perspektywy tras rowerowych to zielone, piękne tereny, z miasteczkami zabudowanymi starymi domami, z zamkami, pałacami i parkami. Znajdziemy tu wiele miejsc, gdzie można się kąpać i uprawiać sporty wodne - na Śląsku są duże jeziora zalewowe, a pamiętajmy też, że to jeden z najcieplejszych regionów Polski.
Trasy rowerowe w Katowicach i na Śląsku tworzą szlaki rowerowe, ale też gęsta siatka dróg, którymi można przejeżdżać przez tereny zielone i szukać najlepszych tras do miejscowych atrakcji. Ważną trasą rowerową jest Szlak Orlich Gniazd, na pewno warto też wybrać się na Pustynię Błędowską, ale to tylko niektóre atrakcje dostępne dla rowerzystów.
Katowice można potraktować jako doskonały punkt startowy do dalszych wycieczek - ale już w samym mieście warto pojechać do Doliny Trzech Stawów (część Katowickiego Parku Leśnego) czy do ponad stuletniego osiedla robotniczego Nikisz ze starym maglem. Trasy rowerowe z Katowic prowadzą do Żabich Dołów, gdzie jeziorka i lasy zakrywają dawne hałdy i wyrobiska, do Tarnowskich Gór (piękne miasteczko z zabytkowym parkiem i zamkiem), zamków w Siewierzu i Pszczynie, a także nad śląskie jeziora zalewowe. Dłuższa wycieczka (ok. 80 km) doprowadzi nas na Jasną Górę w Częstochowie. Gdzie wybrać się na rower z Katowic? Jakie trasy rowerowe na Śląsku są najciekawsze?
Jurajski Szlak Orlich Gniazd zaczyna się w Częstochowie, a kończy w Krakowie; Katowice to nie najgorszy punkt wypadowy na środkowe punkty Szlaku. Droga obfituje w piękne widoki na wapienne ostańce i ścieżki prowadzące do ruin warowni i zamków. Szlak rowerowy prowadzi głównie drogą asfaltową, bardziej malowniczy jest szlak pieszy, jednak miejscami jest trudny do przejechania ze względu na wzniesienia i piaszczyste drogi.
Pustynia Błędowska, choć mocno już zarośnięta, ciągle jest sporą atrakcją; od kilku lat trwa jej "odkrzaczanie", żeby przywrócić jej pustynny charakter. To tu kiedyś kręcono Faraona z Jerzym Zelnikiem, pustynię wykorzystywano przez lata jako poligon wojskowy. Z Katowic możemy tu dojechać malowniczą trasą przez okolice Dąbrowy Górniczej i Łazy, a wrócić przez Sławków.
Żabie Doły to teren pozostawiony po dawnych pracach górniczych i po przemyśle hutniczym. Zarośnięte hałdy, zalane wodą wyrobiska tworzą tu unikalny zakątek, pełen ptaków, również rzadkich gatunków, a także gadów i płazów. Z Katowic jest tu zaledwie 12 kilometrów. Po drodze mijamy ogród zoologiczny i Dolinę Górnika z placem zabaw i restauracją.
Śląsk to prawdziwe zamkowe zagłębie. Z Katowic możemy wybrać się na rowerze do Zamku w Siewierzu nad Czarną Przemszą (43 kilometry). Zachowała się baszta zamku, barbakan i fragmenty XVI-wiecznych murów obronnych. Po drodze z Katowic przejeżdżamy przez Sosnowiec, mijamy (lub zatrzymujemy się na postój) Zamek Sielecki, Pałac Schoena i otaczający go park, Zamek w Będzinie i przejeżdżamy przez Dąbrowę Górniczą.
Trasa rowerowa o długości niecałych 40 kilometrów prowadzi z Katowic do Tarnowskich Gór. To jedno z ładniejszych śląskich miast. Kiedyś wydobywano tu srebro, a dziś sztolnię odwadniającą kopalnię (Sztolnia Czarnego Pstrąga) można przepłynąć łodziami. W Tarnowskich Górach jest też renesansowy zamek z ładnym parkiem, udostępniony do zwiedzania przez turystów.
Jezioro zalewowe koło Siewierza powstało w 1963 roku. Pod wodą znalazły się poniemieckie i polskie fortyfikacje obronne. Po jeziorze można żeglować, można się w nim kąpać, to miejsce bardzo lubią też wędkarze. Z Katowic jest tu nieco ponad 30 kilometrów.