Co jest potrzebne na wyjazd do USA? Jak się przygotować? Gotówka, dokumenty, niezbędne rzeczy

Co jest potrzebne na wyjazd do USA? Dawniej niezbędna była wiza, której otrzymanie wymagało dodatkowych formalności. Dzisiaj wystarczą standardowe przygotowania do wizyty turystycznej w nowym kraju. Co jest szczególnie ważne?

Wyjazd do USA: co zabrać i o czym pamiętać?

Jak przygotować się na wyjazd do USA? Co zabrać i o czym szczególnie trzeba pamiętać? Planowanie podróży i pobytu w zupełnie nowym miejscu zawsze jest pewnym problemem. Być może lepiej radzą sobie z tym osoby, które stale podróżują, ale i tak muszą dokonać pewnej selekcji rzeczy tak, aby pozostały te absolutnie niezbędne. Przy tym wyprawa do USA to jednocześnie podróż na zupełnie inny kontynent. Lepiej więc nieco bardziej drobiazgowo się do tego przygotować. 

Okazuje się przy tym, że wyjazd do USA to dla ponad połowy osób podróżujących z Polski wyprawa trwająca od 15 do 30 dni. Jest to dość długi okres spędzony w nowym miejscu i spore przedsięwzięcie logistyczne tym bardziej, że ponad połowa z nas wybiera się w taką wycieczkę w pojedynkę. 

Warto przy tym dobrze rozplanować logistykę. Stany Zjednoczone są ogromnym krajem i komunikacja tutaj niekoniecznie będzie wyglądać tak, jak wyobrażamy to sobie w Europie. Do najlepszych rozwiązań należy podróżowanie samolotem i wynajętym samochodem.  

Zobacz też: Najdłuższe rzeki Ameryki Północnej: gdzie znaleźć rekordzistki?

Wyjazd do USA: potrzebne dokumenty

O czym pamiętać jeśli chodzi o wyjazd do USA? Potrzebne dokumenty to przede wszystkim paszport, który jest konieczny do wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Obecnie nie ma już wymogu posiadania wizy, która była obowiązkowa do listopada 2019 r. Nie ma konieczności jej wyrabiania wówczas, gdy wybieramy się do Stanów na okres do 90 dni w celach turystycznych. 

W przypadku paszportu bardzo istotne jest to, że musi on być ważny jeszcze przez 6 miesięcy. Dodatkowo konieczne jest zarejestrowanie się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA). Należy to zrobić najpóźniej na 72  godz. przed przekroczeniem granicy.  

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Lista rzeczy na wyjazd do USA. Absolutne podstawy

Jak prezentuje się podstawowa lista rzeczy na wyjazd do USA? Warto mieć na uwadze fakt, że niektóre podstawowe akcesoria przydatne w  podróży funkcjonują w Stanach inaczej, niż w Unii Europejskiej. Nade wszystko należy więc pamiętać o:

 • Przejściówkach do prądu - podstawowy sprzęt elektroniczny wymaga przecież ładowania, ale nie da się europejskich wtyczek włożyć do amerykańskiego gniazda. Jego kształt jest zupełnie inny i wymaga zastosowania przejściówki.  
 • Karcie kredytowej - będzie znacznie lepszym wyborem, niż wydawana do konta karta debetowa. Warto pamiętać o tym, że w Stanach większość płatności odbywa się dzięki kartom. Dodatkowo karty kredytowe pozwalają na skorzystanie z takich usług, jak wypożyczenie samochodu.
 • Podstawowych lekach - podróż samolotem do Stanów trwa długo i już wtedy mogą się pojawić przykre dolegliwości takie, jak ból głowy. Warto mieć przy sobie leki bez recepty w zamkniętych opakowaniach. W przypadku innych medykamentów konieczna jest recepta lub informacja od lekarza wraz z wyszczególnionym dawkowaniem.
 • Ładowarce samochodowej - im będzie szybciej ładować urządzenia, tym lepiej.
 • Przenośnym dysku - wygodne i bezpieczne rozwiązanie wtedy, gdy robi się całą masę zdjęć i filmów. Tych zaś z pewnością w trakcie podróży do USA nie zabraknie. 
 • Torbie płóciennej - zajmuje mało miejsca i wiele rzeczy można do niej zabrać.
 • Małym plecaku - przydaje się zawsze wtedy, gdy w grę wchodzą krótsze wycieczki lub zwiedzanie miasta.

Zobacz też: Najdłuższe ulice w USA. Jakie są najdłuższe rekordzistki? Nie tylko Broadway

Wyjazd do USA. Ile wziąć gotówki na tydzień?

Ile kosztuje wyjazd do USA? Ile wziąć gotówki na tydzień? Właśnie koszty życia stosunkowo trudno jest zaplanować w stosunku do tego, ile zapłacimy za przelot lub zakwaterowanie. Niestety, ale wycieczka do Stanów nie należy do tanich. Oto kilka ważnych pozycji w budżecie wraz z cenami:

 • wynajem samochodu - ok. 60 USD za dzień;
 • koszt paliwa - ceny biją rekordy i wynoszą ok. 4,5 USD za galon (3,785 l);
 • zakupy spożywcze - ok. 50 USD za dzień;
 • koszt jednego noclegu - ok. 100 USD;
 • karta SIM - ok. 50 USD;
 • wejście do klubu - ok. 10 USD;
 • wstępy do parków narodowych, zwiedzanie atrakcji - 5 - 30 USD.

Wyjazd do USA: niezbędne rzeczy, o których także musisz pamiętać

Niezbędne rzeczy na wyjazd do USA? Wybierając się w podróż, z reguły nie zakładamy czarnych scenariuszy i bardzo dobrze, bo chcemy się bawić, poznawać świat i życie ludzi. Bardzo rzadko, ale wypadki jednak się zdarzają. Wówczas konieczne może być skorzystanie z pomocy lekarza lub wręcz hospitalizacji. 

Niestety, ale ceny usług medycznych w Stanach Zjednoczonych są bardzo wysokie. Krótka wizyta u lekarza ogólnego to nawet 100 dolarów, koszt 1 dnia hospitalizacji zaczyna się od kilkuset dolarów. Z tego powodu zaleca się przed wyjazdem wykupienie ubezpieczenia turystycznego z wysoką sumą gwarantowanego pokrycia kosztów leczenia. Często bywa to nawet 100 000 euro.  Pamiętajmy przy tym, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie daje tu żadnych prerogatyw.

Zobacz też: Najmniejsze zwierzę na świecie? Ryjówek etruski i długo, długo nic

Więcej o: