Wakacje 2020: Chorwacja a koronawirus. Czy planować w tym roku urlop w Chorwacji?

Wakacje 2020: Chorwacja a koronawirus. Czy w tym roku możemy wyjechać do Chorwacji? Co trzeba wiedzieć przed planowaniem podróży?

Chorwacja to kierunek uwielbiany przez Polaków. Gwarantowana słoneczna pogoda, gościnność mieszkańców oraz atrakcyjne ceny sprawiają, że ten kraj jest w ścisłej wakacyjnej czołówce letnich destynacji. Przez kilka ostatnich miesięcy pod znakiem zapytania stanęły wszystkie urlopowe plany, jak sytuacja wygląda teraz? Czy pomimo epidemii koronawirusa można zaplanować urlop w Chorwacji? O czym trzeba pamiętać?

Chorwacja. Koronawirus- obostrzenia

W połowie maja Chorwacja ogłosiła, że pozwala na przyjazd własnych obywateli do kraju. Następnie do kraju można było przyjeżdżać służbowo i na pogrzeby. Od 28 maja możemy podróżować do Chorwacji, nie musimy też dokumentować celu swojego przyjazdu. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

  • Obywatele RP nie muszą na granicy okazywać żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających zasadność wjazdu do Chorwacji 
  • Przy przekraczaniu granicy nie są wymagane testy na COVID-19 
  • Chorwacja leży poza strefą Schengen – wjazd możliwy jest wyłącznie za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu, dotyczy to również dzieci. 

Z jakimi obostrzeniami musimy liczyć się na miejscu?

W całej Chorwacji wymagane jest zakrywanie nosa i ust maseczkami ochronnymi w:

  • obiektach handlowych i usługowych
  • punktach usługowych
  • transporcie publicznym
  • szpitalach, przychodniach i klinikach

Do tej pory w Chorwacji odnotowano 4881 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 139 osób zmarło. Od połowy czerwca dzienna liczba przypadków zwiększyła się i waha się miedzy 50 a 100 dziennie. Największe ogniska zakażeń znajdują się w dużych ośrodkach miejskich tj. Zagrzebiu, Osijeku i Splicie, które są też często odwiedzane przez polskich turystów. 

Wakacje 2020. Jakie są obowiązki osób wjeżdżajacych do Chorwacji?

Podróżni przyjeżdżający do Chorwacji są zobowiązani do:

  • stosowania się do wymogów epidemiologicznych
  • pełne odpłatności za usługi medyczne, jeśli nie posiadają karty EKUZ
  • MSZ sugeruje także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, obejmującego usługę transportu medycznego.

Turyści nie muszą także obawiać się o kwarantannę. Wśród krajów, których obywatele po przekroczeniu granicy z Chorwacją muszą poddać się 2-tygodniowej izolacji są Bośnia i Hercegowina, Kosowo i Macedonia Północna.

Z kolei niektóre państwa podróży do Chorwacji nie zalecają. Holandia i Litwa wprowadziły obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla osób wracających z tego państwa. 

Aktulanych informacji można szukać także na stronach rządowych

Chorwacja a koronawirus. Czy planować w tym roku urlop w Chorwacji?

Aktualne zalecenia pozwalają na planowanie podróży do Chorwacji, warto jednak zwrócić uwagę, że ostatnie tygodnie to rosnąca liczba nowych przypadków zakażeń na Bałkanach i w innych rejonach Europy. Z drugiej strony, nie wiadomo jak epidemia będzie rozwijać się w sierpniu czy we wrześniu, a co za tym idzie, czy wyjazdy do innych krajów będą możliwe. Wygląda więc na to, że zachowując wszystkie środki ostrożności, wyjazdów nie warto odkładać na później, warto jednak też pamiętać o państwach, które podróży do Chorwacji nie zalecają. 

Zobacz wideo A może nad Bałtyk?
Więcej o: