Niedługo polecimy do Turcji, Egiptu i Tunezji? Pojawił się projekt nowego rozporządzenia

W Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów opublikowany został projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Wynika z niego, że już wkrótce Polacy będą mogli latać do Turcji, Egiptu i Tunezji. Nadal jednak będzie obowiązywać sporo ograniczeń.

Informacja o gotowym projekcie rozporządzenia pojawiła się w "Rzeczpospolitej". Serwis dowiedział się o tym nieoficjalnie. Projekt został opublikowany również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów.

Z jego treści wynika, że 29 lipca ma zostać cofnięty zakaz lotów m.in. do Turcji, Egiptu oraz Tunezji. To trzy kraje, które są bardzo popularnymi kierunkami wakacyjnymi, a do których póki co Polacy nie mogą podróżować. 

Zobacz wideo Te aplikacje przydadzą wam się na wakacjach

"Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe. Zakaz nie będzie stosowany do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe:

1) z lotnisk położonych na terytorium:

a) państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej,

b) Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Arabskiej Republiki Egiptu, Gruzji, Japonii, Kanady, Królestwa Marokańskiego, Królestwa Tajlandii, Nowej Zelandii, Republiki Albanii, Republiki Białorusi, Republiki Korei, Republiki Rwandy, Republiki Tunezyjskiej, Republiki Turcji, Ukrainy, Wschodniej Republiki Urugwaju i Związku Australijskiego" - brzmi fragment projektu.

"Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że wśród wymienionych krajów nie ma Czarnogóry, co jest zmianą w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia z 14 lipca. Brak tego państwa może wskazywać na to, że loty na jego teren nie będą możliwe, jeżeli projekt zostanie przyjęty w takim kształcie. Wciąż ma też obowiązywać zakaz lotów do Szwecji i Portugalii.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie utraci moc z końcem dnia 28 lipca 2020 r. Nowe ma obowiązywać o 11 sierpnia 2020.

Więcej o: