Kto zaatakuje Londyn?

Islamscy terroryści znowu straszą Wielką Brytanię atakami na skalę 11 września. Tymczasem rozpoczął się proces jednego z najbliższych współpracowników Osamy bin Ladena. Okazał się nim 40-letni Polak Krystian Ganczarski.

Czy zaatakują nas polscy ekstremiści? Pytanie to coraz częściej stawiają sobie agenci wywiadu rozpracowujący międzynarodową siatkę terrorystyczną. W ich ręce wpadł osobisty kurier Osamy bin Ladena, 40-letni Polak z Gliwic. Jak donoszą brytyjskie media, mężczyzna odpowiada za przygotowanie zamachu terrorystycznego na tunezyjskiej wyspie Dżerba w 2002 roku. Usłyszał też zarzut współudziału w zamachach na wieże World Trade Centre w Nowym Jorku. Jak się okazuje, to właśnie Polak zwerbował do Al-Kaidy terrorystę, który 11 września naprowadził jeden z samolotów wprost na nowojorskie Twin Towers. Co najgorsze, przez wiele lat mężczyzna nie wzbudzał żadnych podejrzeń śledczych. Nie wyróżniał się wyglądem i z europejskim paszportem swobodnie przekraczał granice. Odwiedzał Afganistan i Wielką Brytanię, by werbować tu kolejnych współpracowników.

Wola Allaha

Abu Ibrahim, bo takie imię przybrał polski talib, wyemigrował do Niemiec jeszcze w latach 80. Stamtąd przeniósł się do Arabii Saudyjskiej. Przeszedł na islam i trafił w środowisko ekstremistów. Osobiście poznał Osamę bin Ladena i udało mu się zdobyć jego zaufanie. Jeszcze w 2002 roku dostarczał szefowi Al-Kaidy lekarstwa na cukrzycę. Przewoził też pieniądze i cenne informacje. Dopiero podsłuchy na numerach telefonicznych innych zakamuflowanych współpracowników naprowadziły na trop Polaka. Zadzwonił do niego niemiecki przyjaciel, również wciągnięty w terrorystyczne struktury, i powiedział, że za chwilę stanie się wola Allaha. Po rozmowie przekręcił kluczyk w stacyjce i ruszył ciężarówką w stronę turystów wypoczywających na wyspie Dżerba. Wóz wypakowany butlami gazowymi eksplodował w tłumie ludzi. Polak znalazł się na tropie międzynarodowego zespołu do zwalczania terroryzmu. Wpadł kilka lat później na paryskim lotnisku Charles'a de Gaulle'a. Oficerowie ABW podkreślają, że nie on jeden może mieć powiązania z międzynarodowymi siatkami terrorystycznymi. - Wiemy, że Al-Kaida ma wielu ludzi gotowych do wykonania każdego zadania, możliwe że również w Polsce - mówi jeden z agentów.

Lekcja dla Zachodu

Religijni fanatycy z londyńskiej dzielnicy Walthamstow uczcili rocznicę zamachów z 11 września we własny sposób. W biały dzień nawoływali ludzi do buntu przeciwko polityce Zachodu.

- Następny 11 września wydarzy się w Wielkiej Brytanii - zapowiedział za pośrednictwem teletransmisji Omar Bakri Mohammed, jeden z liderów ekstremistów. Jak podaje brytyjska gazeta "Daily Mail", na wiecu pojawiło się około stu wyznawców islamu, którzy wyrażali aprobatę głoszonym poglądom.

Szczególnie mocne słowa padły pod adresem Stanów Zjednoczonych. Ameryka według zwolenników bin Ladena, miała dostać lekcję na przyszłość, z której nie wyciągnęła żadnych wniosków.

- Winę za 11 września ponosi amerykański rząd. To oni są terrorystami - stwierdził Saiful Islam, jeden z obecnych orędowników. - Osama wiele razy ostrzegał USA. Myśleli, że są supermocarstwem i nikt nie może im zagrozić - dodał.

Ekstremiści potępili brytyjską organizację zrzeszającą muzułmanów Muslim Council of Britain. Działacze mieli według ekstremistów sprzedać dusze diabłu, kiedy potępili ataki bombowe z 2005 roku w londyńskim metrze.

Jeśli wierzyć zapowiedziom religijnych fanatyków, kolejne zamachy w Londynie są "tylko kwestią czasu". Zagadką pozostaje tylko pytanie, kto będzie ich wykonawcą. Może się bowiem okazać, że "wolę Allaha" zechce wykonać biały człowiek z europejskim paszportem.

Liczymy się z zagrożeniem

"W dobie otwartych granic nasz kraj może stać się terenem rekrutacji dla siatek terrorystycznych na całym świecie". Rozmowa z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem.

Tomasz Ziemba: Terroryści zagrozili Wielkiej Brytanii, że urządzą tutaj kolejny 11 września. Co by Pan zrobił, gdyby takie słowa padły pod adresem Polski?

Bogdan Klich, MON: Liczymy się z takim zagrożeniem. Nasza kategoria bezpieczeństwa narodowego mówi także o zagrożeniu terrorystycznym za pomocą środków masowego rażenia. To jest jednym z wyzwań, do którego stale się przygotowujemy. Przychodzi nam zmierzać się z nim kilka tysięcy kilometrów od naszego kraju. Każdy z krajów zachodnich może być zagrożony na własnym terytorium zamachem terrorystycznym i trzeba poważnie to brać pod uwagę.

Aby uchronić swoje terytorium, Amerykanie stawiają w Polsce tarczę antyrakietową. Dzięki temu sami stajemy się celem ataku. Kto nas wtedy ochroni?

Dostaliśmy dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa zapisane w umowie o powstaniu amerykańskiej bazy. Traktujemy to jako dodatkowe zabezpieczenie dla naszego kraju przez Stany Zjednoczone. W przypadku ataku rakietowego na nasze terytorium USA użyją swojego potencjału antyrakietowego.

Mam rozumieć, że Ameryka zbuduje drugą tarczę, która będzie chroniła bezpośrednio Polskę?

Ataki z reguły zaczynają się z powietrza, gdy zostaje naruszona integralność przestrzeni. Mogę jedynie powiedzieć, że Stany Zjednoczone zobowiązały się pospieszyć nam z pomocą, gdyby rozpoczął się konflikt zbrojny. Ma to fundamentalne znaczenie dla kraju, który leży na granicy zarówno Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i Unii Europejskiej.

Opinię publiczną zszokowała wieść o procesie Polaka powiązanego z Al-Kaidą, który współpracował z samym bin Ladenem. Czy docierają do Pana informacje o innych zakonspirowanych terrorystach znad Wisły?

Nawet gdyby docierały, nie mógłbym o tym mówić. Bierzemy natomiast pod uwagę, że wśród obywateli polskich mogą być też tacy, którzy z nieznanych powodów wiążą się z międzynarodowym ruchem terrorystycznym. W dobie otwartych granic nasz kraj może stać się terenem rekrutacji dla siatek terrorystycznych na całym świecie. Przez nasze terytorium może prowadzić szlak przerzutowy środków finansowych bądź kadry terrorystów.

Czy służby specjalne Polski i Wielkiej Brytanii ostrzegają się wzajemnie choćby o najmniejszych podejrzeniach wobec naszych obywateli?

Naturalnie.

Tekst z serwisu

Polecamy także: Pół wieku związków polsko-brytyjskich