Ogród zmysłów, "strefa mocnych wrażeń" i lokomotywa. Powstaje największy park na polskim blokowisku

Na poznańskich Ratajach powstanie "największy w Polsce po 1989 roku" park miejski. Budowa już się rozpoczęła i potrwa do przyszłego lata.

Mieszkańcy dzielnicy Rataje, która należy do największych blokowisk Poznania, na park z prawdziwego zdarzenia czekali od ponad pół wieku. Po latach planowania i szukania pieniędzy na ten cel ich marzenie wreszcie się ziści i to w imponujący sposób.

Powstający właśnie park Rataje, którego budowa ma pochłonąć ok. 14,34 mln zł i zakończyć się w czerwcu przyszłego roku, będzie największym tego typu terenem rekreacyjnym, jaki powstał w Polsce po 1989 roku.

Zobacz, czym za rok będą się cieszyć mieszkańcy Rataj >>

16 hektarów na odpoczynek i rozrywkę

Zgodnie z projektem, który stworzyły dwie pracownie - "Perspektywa" i "Trzy Małe Drzewka" - park ma być podzielony na dwie części i w sumie zajmować aż 16 hektarów.

W pierwszej z nich (przy os. Polan) ma się znaleźć ścieżka kolejowa z lokomotywą z wagonami oraz torami, przystankami i ławkami, co ma przypominać dworzec i nawiązywać do przeszłości tego miejsca.

Park Rataje - wizualizacja projektuPark Rataje - wizualizacja projektu mat. prasowe

W centralnej części parku zaplanowano podzielony na strefy tzw. ogród zmysłów. W każdej z nich ma się znaleźć inna roślinność - od krzewów owocowych (smak) i ziół (zapach) po szumiące trawy (słuch) i egzotyczne kwiaty oraz działająca na zmysł dotyku nawierzchnia wysypana korą, żwirem i piaskiem.

Oprócz tego w planach jest też wybudowanie w tej części placu zabaw, polany piknikowej, zewnętrznej siłowni, toru rowerowego i dwóch boisk.

Zobacz, w jakich warunkach będą się relaksować mieszkańcy Poznania >>

Dla każdego coś innego

Druga część (przy os. Rzeczypospolitej) ma mieścić osobne miejsce do zabawy dla psów (z równoważniami i przeszkodami do przeskakiwania) oraz dzieci (z fontannami, trampolinami i kopalniami piasku), a także urządzenia do rehabilitacji dla osób starszych. Dla młodzieży przewidziano "strefę mocnych wrażeń" ze skateparkiem i wysokimi na 6 m wieżami linowymi i mostami.

Poza tym park ma być w pełni przystosowany do wymagań osób niepełnosprawnych - m.in. dzięki zamontowaniu specjalnego oświetlenia i poszerzenia alejek spacerowych. Budowa zostanie sfinansowana przez miasto i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Zobacz też:

Śnieg po uda i niedźwiedzie na ulicach. Tak wygląda jesień w Zakopanem [WIDEO]

"Miasto pod jednym dachem" na Alasce najdziwniejsze na świecie? Wszyscy mieszkają tam w jednym budynku

WIDEO: Mateusz Waligóra: 'Nie wyrzucę ubrania, dopóki nie jest całkowicie zniszczone'

Więcej o: