Ogród zmysłów, "strefa mocnych wrażeń" i lokomotywa. Powstaje największy park na polskim blokowisku

Na poznańskich Ratajach powstanie "największy w Polsce po 1989 roku" park miejski. Budowa już się rozpoczęła i potrwa do przyszłego lata.

Mieszkańcy dzielnicy Rataje, która należy do największych blokowisk Poznania, na park z prawdziwego zdarzenia czekali od ponad pół wieku. Po latach planowania i szukania pieniędzy na ten cel ich marzenie wreszcie się ziści i to w imponujący sposób.

Powstający właśnie park Rataje, którego budowa ma pochłonąć ok. 14,34 mln zł i zakończyć się w czerwcu przyszłego roku, będzie największym tego typu terenem rekreacyjnym, jaki powstał w Polsce po 1989 roku.

Zobacz, czym za rok będą się cieszyć mieszkańcy Rataj >>

16 hektarów na odpoczynek i rozrywkę

Zgodnie z projektem, który stworzyły dwie pracownie - "Perspektywa" i "Trzy Małe Drzewka" - park ma być podzielony na dwie części i w sumie zajmować aż 16 hektarów.

W pierwszej z nich (przy os. Polan) ma się znaleźć ścieżka kolejowa z lokomotywą z wagonami oraz torami, przystankami i ławkami, co ma przypominać dworzec i nawiązywać do przeszłości tego miejsca.

Park Rataje - wizualizacja projektuPark Rataje - wizualizacja projektu mat. prasowe

W centralnej części parku zaplanowano podzielony na strefy tzw. ogród zmysłów. W każdej z nich ma się znaleźć inna roślinność - od krzewów owocowych (smak) i ziół (zapach) po szumiące trawy (słuch) i egzotyczne kwiaty oraz działająca na zmysł dotyku nawierzchnia wysypana korą, żwirem i piaskiem.

Oprócz tego w planach jest też wybudowanie w tej części placu zabaw, polany piknikowej, zewnętrznej siłowni, toru rowerowego i dwóch boisk.

Zobacz, w jakich warunkach będą się relaksować mieszkańcy Poznania >>

Dla każdego coś innego

Druga część (przy os. Rzeczypospolitej) ma mieścić osobne miejsce do zabawy dla psów (z równoważniami i przeszkodami do przeskakiwania) oraz dzieci (z fontannami, trampolinami i kopalniami piasku), a także urządzenia do rehabilitacji dla osób starszych. Dla młodzieży przewidziano "strefę mocnych wrażeń" ze skateparkiem i wysokimi na 6 m wieżami linowymi i mostami.

Poza tym park ma być w pełni przystosowany do wymagań osób niepełnosprawnych - m.in. dzięki zamontowaniu specjalnego oświetlenia i poszerzenia alejek spacerowych. Budowa zostanie sfinansowana przez miasto i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Zobacz też:

Śnieg po uda i niedźwiedzie na ulicach. Tak wygląda jesień w Zakopanem [WIDEO]

"Miasto pod jednym dachem" na Alasce najdziwniejsze na świecie? Wszyscy mieszkają tam w jednym budynku

WIDEO: Mateusz Waligóra: 'Nie wyrzucę ubrania, dopóki nie jest całkowicie zniszczone'

Komentarze (12)
Ogród zmysłów, "strefa mocnych wrażeń" i lokomotywa. Powstaje największy park na polskim blokowisku
Zaloguj się
 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 10 razy 4

  a gdzie pomnik kremówy i chociaż mała kaplica?????????????????

 • lukturko

  Oceniono 1 raz 1

  A potem władza zlikwiduje fontanny, trampoliny itp. a na ich miejscu postawi pomniki wyklętych, polegniętych, uległych i podległych i co tam jeszcze im do łebków przyjdzie.

 • jupix

  Oceniono 1 raz 1

  Ten park jest super! A poprzedni prezydent Grobelny już chciał zabetonować tę przestrzeń, nawet udało mu się wcisnąć jeden blok z aferą parkingowo-garażową. To było wbrew ostremu sprzeciwowi okolcznych mieszkańców. Dopiero za obecnego Jaśkowiaka coś takiego stało się po prostu możliwe.

 • Halinus F.

  Oceniono 1 raz 1

  Zwracam honor. Są ! Wodotryski. Skromne ale są.

 • klassa

  Oceniono 3 razy 1

  Ogród zmysłów, to luż funkcjonuje. Psie kupy na chodnikach - na powonienie,zmysł równowagi.Rozmowy przez komórki- na zmysł słuchu, fasada bloku ( różowo,fioletowo,seledynowa) na zmysł wzroku i estetyki.Klatka schodowa na wiele zmysłów - węch ( bigos, kalafior,kapuśniak, cebula plus kocie szczyny), słuch - rozmowy Kowalskich o moralnym prowadzeniu się) I co tu trzeba jeszcze wymyślać?

 • nikt znany

  Oceniono 3 razy 1

  Park Reagana w Gdańsku - 55 ha, koszty budowy rozłożonej na ostatnie kilkanaście lat znacznie większe niż te 17 mln zł (szacuję że ok 50 - 70 mln zł). tyle w temacie "największego parku w Polsce po 89 r."

 • ryanmdusa

  Oceniono 5 razy 1

  polskie blokowiska sa slynne z mocnych wrazen, glownie wechowych

 • Halinus F.

  Oceniono 1 raz -1

  Żadnej fontanny chociaż najmniejszej takiego chociaż wodotrysku ?? Dużo betonowych elementów oraz innych nie wiadomo w jakim celu. Koszmar. Strata moich podatków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX