Najbardziej charakterystyczne elementy Jury to białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, zwane ostańcami oraz warownie średniowieczne przysiadłe na jurajskich wzgórzach niczym orle gniazda. Właśnie dlatego szlak biegnący przez cały obszar Jury, łączący najciekawsze jej obiekty, nosi nazwę Szlaku Orlich Gniazd.
Wycieczkę rozpoczynamy od Bobolic położonych w północnej części Jury. Tutejszy zamek w ostatnich latach stał się prawdziwą perełką, a to za sprawą rodziny Laseckich - prywatnych właścicieli zamków w Bobolicach i Mirowie. Jeszcze kilka lat temu stały tu ruiny, dzisiaj piękna, zrekonstruowana budowla zachwyca swym wyglądem.
Królewski Zamek Bobolice został zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku jako jeden z elementów systemu obronnego chroniącego zachodniej granicy państwa od strony Śląska.
We wnętrzach zamku w Bobolicach przygotowano muzeum udostępniane turystom, a pod murami zamku powstał "Popas rycerski" - miejsce, w którym można odpocząć, zorganizować rodzinny piknik i zakupić smaczne potrawy z grilla.
Również stylowa karczma Bobolice stojąca obok warowni jest na ukończeniu, a powstaje jeszcze obiekt noclegowy - Stajnia Bobolice. Już teraz turyści znacznie chętniej odwiedzają to miejsce niż jeszcze kilka lat temu, a myślę, że popularność Bobolic będzie rosła z dnia na dzień.
Opuszczając Bobolice kierujemy się do sąsiedniego Mirowa oddalonego o niecałe 2 km, ten odcinek można przejechać samochodem. Już z daleka wita nas znajomy widok - malownicze ruiny niewielkiego na pozór zameczku. Tutaj niewiele się zmieniło od lat, ale trwają prace zabezpieczające. Warownia ma pozostać ruiną, ale i tu właściciele w przyszłości przewidują zorganizować muzeum. Wejście na dziedziniec zamku w Mirowie w chwili obecnej jest niemożliwe, właśnie ze względu na trwający remont. Obok zamku wznosi się ogromny ostaniec, a na nim paru wspinaczy-zapaleńców, ot cała Jura :)
Całkiem niedaleko od Mirowa, na północ od miejscowości Podlesice (z Mirowa można dojechać przez Kotowice), rozciąga się 5-kilometrowy łuk pasma Skał Kroczyckich. To miejsce szczególnie upodobali sobie miłośnicy wspinaczki.
Pasmo Kroczyckie złożone jest z około 10 zalesionych wzgórz, z niezliczonymi skałkami, po których prowadzi wiele dróg wspinaczkowych, o różnym stopniu trudności, toteż nie dziwi, że skupiają one amatorów alpinizmu. Najbardziej znane masywy to: Góra Zborów (jeden z najpopularniejszych rejonów wspinaczkowych na Jurze), Góra Kołoczek i Jastrzębnik.
Zamek Bobolice 42-320 Niegowa tel. 602-311-456 rezerwacja@zamekbobolice.pl sekretariat@zamekbobolice.pl http://www.zamekbobolice.pl
Godziny otwarcia i bilety:
Pon - Pt.: 09:00-18:00 Sob. - Niedz.: 09:00-20:00
Bilety: bilet normalny - 10 zł, ulgowy - 5 zł Dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny.