Polska na weekend. Trójmiasto od świtu do zmierzchu

Trójmiasto to jeden z atrakcyjniejszych regionów w Polsce. Bo gdzie indziej spotkamy naraz tyle pięknych zabytków, urocze zaułki, piękne plaże, zabytkowe żaglowce, okręty wojenne i luksusowe jachty?

Gdynia

Pierwsze kroki kierujemy do Gdyni, ale nim staniemy na głównym deptaku, udajmy się do Orłowa. Plaża orłowska to wymarzone miejsce na letni wypoczynek, tym bardziej, gdy zjawicie się tutaj z samego rana. Wtedy zamiast tłumów turystów zobaczycie mewy oblegające piaszczyste plaże i rybaków na swoich łodziach powracających z połowów - niezwykle romantyczny widok. Otoczenie też nie zawiedzie, ładne molo i ciekawy krajobraz wokół orłowskiej plaży dopełniają obrazu całości.

Po przyjemnym poranku spędzonym w towarzystwie szumu fal zmierzamy do centralnej części Gdyni. Gdyński deptak (skwer Kościuszki i Aleja Jana Pawła II) wita nas rzędem tawern i oczywiście pięknymi jednostkami cumującymi przy przystani.

Dar Pomorza dumnie kołysze się na wodach Bałtyku, ale nie mniejszą uwagę przykuwają bojowy ORP Błyskawica czy ORP Piorun. Mijając Akwarium gdyńskie (al. Jana Pawła II 1) kierujemy się do mariny z pięknymi jachtami.

Sopot

W Sopocie głównym celem wycieczek jest oczywiście molo, prowadzi do niego tzw. Monciak czyli ulica Bohaterów Monte Cassino - główny deptak miasta. Monciak kryje ciekawy i słynny już Krzywy domek (Boh. Monte Cassino 53) - nietypowy nowoczesny twór architektoniczny.

Promenada sopocka bywa zatłoczona, ale taki jest właśnie urok naszego Bałtyku - specyficzna atmosfera, której próżno szukać na innych europejskich plażach. Kiedy stajemy na Molo (bilet normalny: 5,50), naszym oczom ponownie ukazuje się bezmiar morza.

Sopockie plaże zachęcają do pozostanie tam na dłużej, kusząć widokiem na ponad 500-metrowe molo i popularny Grand Hotel. Gdy słońce zaczyna zbliżać się do horyzontu, robi się wyjątkowo pięknie. W tej poświacie świat wygląda wspaniale, szczególnie nad morzem.

Gdańsk

W takim właśnie blasku chylącego się słońca ukazuje się nam Gdańsk - jedno z piękniejszych miast w Polsce. Warto odwiedzić Westerplatte i Twierdzę Wisłoujście (ul. Henryka Sucharskiego), ale oczywiście najprzyjemniejszy dla oka jest Trakt Królewski (Długi Targ i okoliczne uliczki).

Nie sposób wymienić wszystkich pięknych zabytków, które spotkacie na tej trasie. Najpiękniejsze to Złota Brama, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Złota Kamienica, Zielona Brama (wszystkie obiekty na ul. Długi Targ) czy Bazylika Mariacka na ul. Mariackiej, którą koniecznie trzeba odwiedzić - ma niesamowity klimat.

Przechodząc Zieloną Bramą traficie nad Motławę. Tu stoi niezapczelalny symbol Gdańska - Żuraw (Muzeum Morskie, ul. Szeroka 67/68) - najwyższej klasy muzealny unikat portowej techniki.

Panorama, jaka roztacza się w tym miejscu nad Motławą nie ma sobie równych w całej Polsce. Kilkakrotnie wracamy w to miejsce, by obraz ten jak najdłużej zachować w pamięci, aż zastaje nas noc. Ale właśnie wieczorna gra światła i nocna iluminacja dodaje największego uroku temu miejscu.

Więcej o: