Egipt z biurem. Autokar czy rejs po Nilu?

Czy na wakacje w Egipcie lepiej wybrać wycieczkę autokarową, czy popularne rejsy po Nilu? Jakie są plusy, a jakie minusy obu rozwiązań? Czy sensownie jest jechać z dziećmi autokarem? Jak się spakować i czego oczekiwać?

No i stało się - wybraliśmy w końcu cel naszej wymarzonej podróży na urlop. Egipt skusił nas bogactwem zabytków, pewną pogodą i magnetycznym urokiem. Jeśli wiemy już, że naszym pragnieniem jest poznanie tego wspaniałego kraju od podszewki, pozostaje decyzja: jak to zrobić, aby jak najwięcej skorzystać? Ofert wycieczek objazdowych jest mnóstwo, a do wyboru mamy dwa podstawowe środki transportu. Czy na wakacje w Egipcie lepiej wybrać wycieczkę autokarową, czy popularne rejsy po Nilu? Jakie są plusy, a jakie minusy obu rozwiązań? Czy sensownie jest jechać z dziećmi autokarem? Jak się spakować i czego oczekiwać?

Egipt - oferty dla każdego

Zacznijmy od tego, że niezależnie od tego, co pragniemy zobaczyć, na pewno znajdziemy ofertę dla siebie. Jeśli na wakacje w Egipcie wybieramy popularny wariant 7+7 (7 dni zwiedzania i 7 wypoczynku), to pamiętajmy, że z wycieczek fakultatywnych będziemy mogli skorzystać także w części wypoczynkowej. Jeśli przeznaczamy na urlop dwa tygodnie, warto przemyśleć skorzystanie z takiej opcji. Pamiętajmy jednak, że chcąc w drugim tygodniu połączyć plażowanie ze zwiedzaniem, lepiej zawczasu dokładnie zapoznać się z ofertą proponowanych wypadów - z wybranego przez nas kurortu i w określonych terminach. Może się bowiem okazać, że oferowane wycieczki fakultatywne w bardzo dużym stopniu pokrywają się z planem naszej wycieczki objazdowej. Pozostaną nam wtedy do wyboru głównie aktywności sportowe - quady, nurkowanie i loty balonem, a do zwiedzenia nie pozostanie wiele.

Egipt autokarem, czyli jak jest na objazdówce

Docieranie do najciekawszych atrakcji Egiptu autokarem, tzw. objazdówka, to przede wszystkim opcja dla turystów, którzy chcą zobaczyć jak najwięcej w krótkim czasie. Dla osób starszych czy rodzin z dziećmi taka podróż może okazać się koszmarem. Wybierając wakacje na kołach, trzeba w pełni zdawać sobie sprawy z niewygód, z jakimi w trakcie podróży trzeba będzie się zmierzyć. Często bowiem kusi nas bogaty program , a gubi jednoczesna nieznajomość terenu , po którym mamy się poruszać. Jeśli mamy spędzać czas zamknięci na pokładzie autokaru, warto wiedzieć jakie są dokładne czasy przejazdów pomiędzy kolejnymi punktami programu. Niespodzianką może okazać się także konieczność całonocnej podróży i związany z nią brak możliwości skorzystania z prysznica czy rozprostowania kości. Przy okazji wybierania trasy zwiedzania Egiptu koniecznie trzeba zwrócić na to baczną uwagę. Upewnijmy się, że nawet najbardziej intensywny program umożliwi nam przebranie się i komfortowe skorzystanie z prysznica.

Problematyczna może okazać się także temperatura . Nawet najlepszej klasy autokar może okazać się gorącą puszką, nie ma bowiem takiej klimatyzacji, która sprawdziłaby się bezbłędnie, gdy na zewnątrz panuje temperatura 50 stopni Celsjusza. A z tej sytuacji nie ma już wyjścia. Trzeba będzie przecierpieć i przeczekać.

Wziąć pod uwagę, zwłaszcza przy podróżach z dziećmi, należy też to, że dramatyczne historie o nieczynnych toaletach w autokarach to nie są wcale historie przesadzone. Kierowcy często blokują dostęp do toalety i są w tym względzie nieubłagani. Ma to jednak niestety całkiem logiczne podstawy. Turyści często nie umieją korzystać z autokarowej toalety. Brutalnie rzecz ujmując, pewne znaki zostały tam zamieszczone nie bez kozery. Podstawą jest zapamiętanie, że papier toaletowy nie ma prawa znaleźć się w muszli. Jest na niego przeznaczony specjalny kosz. Jeśli podróżnicy będą lekceważyć tę zasadę, możemy liczyć się z tym, że podróż zamieni się w koszmar. Bo jeśli toaleta autokarowa zapcha się w egipskiej temperaturze - współczuć można najpierw pasażerom siedzącym w jej pobliżu, a po dwóch dniach - wszystkim pasażerom. Kierowcy egipscy opróżniają toaletę: po pierwsze, tylko wtedy, gdy naprawdę muszą (tu ich zdanie często nie pokrywa się z tym, prezentowanym przez turystów), po drugie, tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a w Egipcie nie znajdziemy ich wiele. Wrażenia faktycznie niezapomniane, ale chyba niezupełnie o to nam chodzi. Mając to na uwadze, starajmy się wybierać wycieczki z krótkimi przejazdami, z dobrą ofertą noclegową i gwarancją jak najkrótszego czasu spędzonego w autokarze. Warto doinformować się także w kwestii taboru, którym dysponują wybrane przez nas biura. Informacje na ten temat można bez problemu znaleźć na forach internetowych.

Co jednak jest najczęstszą przyczyną narzekań tych, którzy wybrali się na zwiedzanie autokarowe? Wcale nie toalety, dłużąca się podróż, upał czy nuda. Oczywiście - inni turyści .

Wybierając wycieczkę autokarem liczmy się z tym, że komuś będzie za zimno, komuś za gorąco, film wybrany przez pilota nieodpowiedni, przystanki za rzadko lub za często. O turystach umilających sobie czas w autokarze piciem alkoholu także warto tu wspomnieć. Między bajki należy włożyć zapewnienia widoczne w warunkach uczestnictwa - pijany delikwent bardzo rzadko jest usuwany z listy pasażerów wycieczki. A taki towarzysz podróży to prawdziwa zmora.

Długodystansowe wyprawy autokarem są opcją dla najtwardszych i najspokojniejszych. Na szczęście w ofertach można przebierać i jeśli dopasujemy wyjazd do naszej wytrzymałości na niewygody, będzie to z pewnością wyprawa warta grzechu.

Turysta podróżujący ze sporym bagażem winien także pamiętać, że będzie go rozpakowywał i pakował często, warto zatem bardzo poważnie podejść do kwestii ilości walizek i ich zawartości. Najpotrzebniejsze rzeczy najlepiej trzymać przy sobie, spakowanie ich na dno walizki może okazać się w podróży sporym utrudnieniem.

Wakacje w Egipcie - a może rejs po Nilu?

Statek to zupełnie inna bajka. Przemierzając Egipt drogą wodną znajdujemy się w zasadzie w pływającym hotelu, oferującym w dodatku moc atrakcji. Jeśli jednak wyobrażamy sobie sceny jak ze "Statku Miłości": my, na wygodnych leżakach, z drinkiem z palemką w ręce, nad chłodnym basenem - lepiej zrewidować wyobrażenia.

W przypadku wyboru rejsu po Nilu kluczowe są dwie sprawy: program rejsu i komfort wybranego przez nas statku. Jeżeli mamy ochotę pozwiedzać i poleniuchować jednocześnie, sprawdźmy dokładnie, ile czasu przewidziano na zwiedzanie, a ile na samą podróż. Okazać się bowiem może, że codziennie opuszczamy pokład bladym świtem, a wracamy nań po zachodzie słońca. Programy rejsów po Nilu bywają bogate, a nawet przesycone zwiedzaniem. W takim wypadku nie dane nam będzie skorzystać z uroków spokojnej podróży i podziwianie brzegów Nilu (a proszę nam wierzyć - jest tu co podziwiać).

Komfort statków także bywa dyskusyjny - w biurze podróży należy dążyć do uzyskania bardzo konkretnych informacji o jednostce, którą będziemy podróżować i naprawdę nie dajmy się "spławić" (sic!), bo możemy utopić nasze oszczędności na wakacje.

Jeśli podróżujemy z dziećmi, koniecznie dowiedzmy się czy statek oferuje opiekę nad maluchami - czasem wycieczki mogą okazać się dla nich zbyt dużym wysiłkiem, zwłaszcza w porze letniej. Temperatury w miastach są naprawdę bardzo wysokie i wypad z dzieckiem może się bardzo źle skończyć. Dowiedzmy się także, czy wszystkie atrakcje i udogodnienia, jakie oferuje nam się na statku, są dostępne, jeśli danego dnia postanowimy zrezygnować z wycieczki. Zdarza się, iż basen czy bary na statku są nieczynne w godzinach przeznaczonych na zwiedzanie. Luksusowy statek powinien oferować nam wszystkie wygody przez cały dzień. Wtedy warto także wybrać opcję all inclusive, gdyż w przypadku zmiany planów i nieskorzystania z oferty zwiedzania można na tym nieco zaoszczędzić. Dowiedzmy się także, czy jeśli mamy w ofercie zapewniony posiłek podczas wycieczki, to w przypadku zrezygnowania z niej dostaniemy obiad na statku, czy będziemy musieli dodatkowo za niego zapłacić.

Należy także sprawdzić czy wszystkie wliczone w program wypady są w cenie wycieczki, czy są dodatkowo płatne u naszego opiekuna. Zdarza się, że oferta nie mówi o tym dokładnie. Na około tydzień przed wyjazdem warto zadzwonić do biura i dowiedzieć się, czy nie uległy zmianie ceny wycieczek fakultatywnych (często wymienione są w katalogach), a jeśli ich jeszcze nie znamy - poprosić o przekazanie informacji o kosztach.

Jeśli wybieramy się w długi rejs i mamy już gwarancję, że będziemy mieli okazję skorzystać z opcji leniuchowania na pokładzie, warto wiedzieć jakich atrakcji możemy oczekiwać. Ważne może to być zwłaszcza dla tych, którzy w podróż wybrali się z naprawdę małymi dziećmi. Bogate życie nocne na statku oznaczać może brak możliwości spokojnego snu.

Rejs statkiem to doskonały wybór także dla tych, którzy nie znoszą najlepiej zmian flory bakteryjnej. Jeśli nasze podróżnicze doświadczenia nie zawsze były przyjemne, to pamiętajmy, że żołądek, który był wrażliwy w innych krajach świata, w Egipcie także może nas zawieść. Każdy z nas doskonale zna samego siebie i wie, czego może się spodziewać. Jeśli chcemy pozwiedzać, ale też mieć możliwość zrezygnowania z kilku punktów programu - wybierzmy rejs. Jeśli nasi milusińscy należą do chorowitych i wrażliwych, to statek jest jedynym rozsądnym sposobem zwiedzania.

Przed wyjazdem na urlop do Egiptu warto spędzić trochę czasu i prześledzić internetowe komentarze na temat komfortu statków, jakości posiłków, a także ofert all inclusive. Rejs statkiem może być najprzyjemniejszym sposobem na spędzenie tygodnia w Egipcie, gdyż bogactwo programów jest olbrzymie.

Nawet w letnich miesiącach, gdy temperatury są bardzo wysokie, rejs jest wyjątkowo przyjemny. Ale nawet wtedy pamiętać trzeba o wrzuceniu do walizki jednej pary długich spodni i lekkiej bluzy - w nocy temperatura może okazać się zdradliwa.

W okresie zimowym warto zabrać nieco więcej ciepłych rzeczy, gdyż noce bywają bardzo zimne, a jeśli w planie naszej podróży mamy zwiedzanie Kairu, to choćby rano wszystko wskazywało na ciepły dzień - zabierzmy ze sobą do autokaru ciepłą bluzę czy sweter.

Egipt po raz pierwszy - czy objazdówka jest na pewno najlepsza?

Często pojawia się pytanie, czy jeśli jedziemy do Egiptu pierwszy raz, powinniśmy wybrać wycieczkę objazdową. Odpowiedź nie jest łatwa. Jeśli mieliśmy już do czynienia z krajami o takim klimacie i wiemy, czego możemy się spodziewać, na pewno uda nam się wybrać dla siebie wyjazd z sensownym programem, który nas zbytnio nie zmęczy. Wiele osób, które do Egiptu wybierają się po raz kolejny, na forach internetowych doradza jednak wybranie się za pierwszym razem na wyjazd wypoczynkowy, z dobrą ofertą wycieczek fakultatywnych. Tłumaczy się to często tym, że możemy przeliczyć się z naszymi możliwościami i oceną wytrzymałości. Nadal najchętniej jeździmy na urlop w lecie, a dla nieprzygotowanych temperatury w Egipcie w letnich miesiącach mogą okazać się nie do wytrzymania. Mądry wybór sprawi, że nasz pierwszy raz w Egipcie stanie się początkiem długiej miłości, nawet jeśli zafundujemy sobie porządny wycisk na objeździe.

Wycieczka objazdowa czy rejs po Nilu - ile to kosztuje?

Ceny obu opcji zwiedzania mogą się niekiedy znacznie różnić, ale najczęściej są do siebie bardzo podobne. Wszystko zależy od komfortu. Pamiętajmy, że nawet w trakcie objazdowej wycieczki autokarem, dobrze jest mieć gwarancję noclegu w dobrym hotelu, zapewniającym relaks po ciężkim dniu. Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy oferty, które uwzględniają dobre hotele, z basenami i innymi atrakcjami. W obliczu konkurencji biura podróży musiały zrewidować niektóre programy i dziś wycieczki autokarowe oferują także możliwość wypoczynku. Zwróćmy uwagę na te oferty, w których dojazd do hotelu jest w godzinach popołudniowych, co daje możliwość spędzenia ciepłego wieczoru w hotelowym basenie. Sprawdźmy także, czy będziemy mieli okazję skorzystać z programów rozrywkowych, pokazów tańca, czy hotelowych barów. Nie decydujmy się na wycieczki, gdzie oferuje się nam noclegi w trasie w hotelach dwugwiazdkowych. Zmarnujemy wtedy urlop.

Specjaliści doradzają, aby wybierać tylko te oferty, które obejmują noclegi w hotelach czterogwiazdkowych, zwłaszcza na trasie zwiedzania. W małych miejscowościach i tak możemy przeżyć zaskoczenie, ale nie będzie ono takie, jak w przypadku wyboru hotelu świecącego dwoma gwiazdkami.

To samo dotyczy statków. Naprawdę warto zapłacić więcej i wybrać te najbardziej ekskluzywne. Zdejmiemy sobie z głowy sporo rozczarowań i kłopotów. Ekskluzywny rejs po Nilu będzie niezapomnianym przeżyciem, a możliwość odpoczynku na pokładzie po atrakcjach zwiedzania da nam siły i chęci na rozrywki następnego dnia.

Często zastanawiamy się także, czy wybierając jedną z wersji zwiedzania Egiptu, nie stracimy czegoś, co oferuje nam ta druga, zwłaszcza w zakresie programu. Biura podróży wyszły już naprzeciw turystom i bardzo często oferują taką opcję, abyśmy nie czuli niedosytu. Niektóre z biur organizują bardzo dalekie wycieczki fakultatywne w czasie rejsów - nawet takie, które zawierają przeloty awionetkami. Dla tych, którzy nie chcą inwestować w drogie wyprawy, przewidziano także wycieczki dwudniowe. Zobaczyć możemy wszystko, to tylko kwestia wyboru dobrej oferty i naszych chęci.

Niezależnie od tego, jaką formę zwiedzania Egiptu wybierzemy, jeśli tylko dobrze się przygotujemy, na pewno będziemy zadowoleni. Gwarancją udanego urlopu jest bowiem wiedza o tym, co nas czeka i odpowiednie nastawienie: te wakacje nie mogą się nie udać. Rozważmy zatem wszystkie za i przeciw i ruszajmy do Egiptu. Czy to na falach, czy na kołach - zakochamy się na pewno.

Czy zamierzasz spędzić tegoroczne wakacje w Egipcie?
Więcej o: