Egipt - fakty i mity

Egipt to jeden z najpopularniejszych krajów urlopowych Polaków. Mimo to, pojawiają się komentarze, że jest tam brudno, tłoczno i wcale nieciekawie. Jak jest naprawdę? Przeczytaj, jeśli jedziesz pierwszy raz!

Wczasy w Egipcie są tanie - PRAWDA

Może nie tanie, ale często tańsze niż inne oferowane w biurach podróży. Wczasy w dobrym hotelu w Egipcie kosztują zazwyczaj mniej niż w na przykład w hiszpańskich kurortach czy na greckich wyspach. Polując na oferty last minute w Egipcie można trafić na prawdziwą okazję. Pojawiły się nawet informacje, że urlop w lipcu w Egipcie może być tańszy niż wakacje nad polskim morzem. Na jesieni ceny kuszą jeszcze bardziej. Tygodniowy pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu z opcją all inclusive kosztuje ok. 1600 zł. Pobyt w tym samym czasie na Krecie to wydatek ponad 2000 zł.

W Egipcie panują afrykańskie upały - PRAWDA

Niemal cały Egipt, poza wąską strefą Morza Śródziemnego, leży w strefie klimatu zwrotnikowego, pustynnego, skrajnie suchego. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, kiedy temperatury dochodzą nawet do 55 stopni C w cieniu! Jeśli ktoś ciężko znosi upały nie powinien w tym czasie się tu wybierać. Najkorzystniejszym okresem turystycznym jest wiosna (od marca do maja) oraz jesień (od września do listopada). Zimą jest tu ponad 20 stopni Celsjusza.

Hotele w Egipcie - wybór jest ogromny, ze standardem bywa różnie - PRAWDA

W Egipcie spotkamy hotele o różnych kategoriach. Ponieważ wielu turystów przyjeżdża tu tylko i wyłącznie po to, by leżeć na plaży i przy basenie, większość hoteli ma bogatą infrastrukturę. Są baseny, zjeżdżalnie, place zabaw dla dzieci i animatorzy, którzy organizują wolny czas turystom. Ponadto pobyt w Egipcie z opcją all inclusive wychodzi taniej niż np. w kurortach europejskich. W przypadku Egiptu należy jednak pamiętać, że ilość gwiazdek, nie zawsze odzwierciedla standardy. Przed zarezerwowaniem hotelu warto sprawdzić jak został oceniony przez innych turystów. Piloci polskich wycieczek w Egipcie radzą, by nie wybierać nigdy obiektów mniej niż czterogwiazdkowych, a jeśli hotel ma w folderze pięć gwiazdek twierdzą, że spokojnie można odjąć jedną z nich.

Turystki w Egipcie nie mają łatwo - PRAWDA

Roznegliżowane cudzoziemki są dla Arabów wielką atrakcją, stąd często natrętne zaczepki na ulicy. Wiele turystek nawiązuje z tubylcami bliższe kontakty, więc zaczęli oni sądzić, że każda pani o jasnej skórze ma podobne nastawienie. Spacer ulicą czy nadmorską promenadą może być uciążliwy. Arabowie obsypują panie tanimi komplementami i niestety często są zbyt nachalni. Jak poinformował magazyn "The Guardian", według ostatnich badań aż 98 proc. cudzoziemek doświadczyło w Egipcie wulgarnych zaczepek. Kobiety, które sobie tego nie życzą nie powinny podróżować same. W miejscach innych niż plaża nie powinny też chodzić w stroju kąpielowym. Owszem, Egipcjanie są sympatyczni i pomocni, ale trzeba pamiętać, że oni żyją z turystek.

Większość pamiątek z Egiptu robi się w Chinach - PRAWDA

Im bardziej sprzedający zapewnia, że figurka, którą oglądasz jest zrobiona z bazaltu lub alabastru, tym bardziej możesz być pewny, że właśnie wciska ci kit. Przy prezentowaniu artykułów sprzedający w pierwszej kolejności pokazuje metkę "made in Egypt" zachwalając przy tym, że dana rzecz została wykonana w Egipcie. "Made in Egypt" to często w rzeczywistości "made in China". W sprawach oryginalności i atrakcyjności pamiątek najlepiej poradzić się rezydenta lub przewodnika wycieczki. Trzeba pamiętać, że kupowanie i sprzedawanie czegokolwiek w Egipcie to prawdziwy rytuał. Podczas negocjacji sklepikarze zapraszają na filiżankę herbaty lub kawy, po czym długo przekonują do swoich towarów. Chwalą się znajomością języka polskiego, pytają co słychać u Adama Małysza i często wspominają, że mieli polską dziewczynę. Trzeba na nich uważać, potrafią być naprawdę przekonujący.

W Egipcie napiwki to podstawa - PRAWDA

Za każdą wykonaną usługę Egipcjanin będzie liczył na napiwek - tzw. bakszysz. Dla muzułmanina jest rzeczą oczywistą, że biedny może liczyć na wsparcie bogatszego. Ponadto wielu pracowników turystyki w Egipcie zatrudnionych jest za symboliczne pensje, a wyżyć mają z napiwków. Wprawdzie istnieje teoria, że jeśli nie jesteśmy zadowoleni z usług, nie powinniśmy zostawiać nic, jednak lepiej zostawić mniej, ale zawsze coś.

W Egipcie zemsta faraona dopada każdego - FAŁSZ

"Zemsta faraona" to reakcja organizmu na inną florę bakteryjną. Biegunka i bóle brzucha, a czasami także wysoka temperatura, skutecznie potrafią zepsuć urlop. Nie każdy jest na to skazany. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim można pić tylko przegotowaną lub butelkową wodę i nią też myć zęby. Lepiej nie pić drinków z lodem oraz unikać jedzenia z ulicznych straganów. Przed każdym posiłkiem należy umyć ręce. W restauracji zamawiać dania dobrze wysmażone, gotowane lub pieczone. Najlepiej na początku pobytu nie spożywać dań przygotowanych z surowych warzyw, a owoce jeść tylko po ich sparzeniu i obraniu. Przed wyjazdem, osoby z delikatnym żołądkiem powinny odwiedzić lekarza, który przepisze tabletki profilaktyczne. Wiele osób poleca picie wysokoprocentowego alkoholu jako sposób na uniknięcie "zemsty", ale jak twierdzą sami lekarze może to przynieść całkiem odwrotne skutki, obniżając system odpornościowy organizmu.

Piramidy w Egipcie są takie jak w filmach przygodowych - FAŁSZ

Dla jednych egipskie piramidy to kupa kamieni, dla innych zachwycająca atrakcja. Obraz piramid znany nam z filmów podróżniczych i ze zdjęć nieco różni się jednak od tego, co zastaniemy na miejscu. Pustynia wcale nie jest taka duża jakby się mogło wydawać, a autokary jeżdżą po niej jak po autostradzie. Naciągacze natychmiast obskakują każdego, kto tylko wyjdzie z autokaru. Sprzedają pamiątki turystom w bardzo zawyżonych cenach. Najbardziej zaskakuje znajdująca się naprzeciwko piramid pizzeria. Niektórzy twierdzą nawet, że to przez opary fast foodów sypie się głowa Sfinksa Nie można się oprzeć wrażeniu, że ten niezwykły pomnik przeszłości pokryje niebawem gruba warstwa smogu. Mimo gorszącej niektórych komercji, warto zobaczyć piramidy. To jedyne takie miejsce na świecie, unikalne dziedzictwo sprzed tysięcy lat. Ich monumentalne rozmiary robią wrażenie, a wędrówka po wnętrzach to ciekawa przygoda.

Kair jest brudny - PRAWDA I FAŁSZ

Kair to miasto pełne kontrastów, ale również wspaniałej atmosfery. Wiele osób przyjeżdża tu tylko na jeden dzień i oceniając jego powierzchowność mocno się zniechęca. To prawda, Kair jest brudny, głośny, zatłoczony. Na szczęście ma też swoje drugie oblicze. To kilkunastomilionowe miasto, w którym mieszkać mogłaby 1/3 mieszkańców całej Polski. Trzeba obejrzeć je uważnie i dokładnie, zanim wyda się krytyczną ocenę. To bardzo ciekawe miejsce dla kogoś, kto interesuje się kulturą Egiptu. Skupiają się tu najwybitniejsze zabytki architektury muzułmańskiej. Egipskie Muzeum Starożytności gromadzi cenne sarkofagi, mumie, posągi, reliefy czy skarby Tutanchamona. Odrapane domy starej dzielnicy muzułmańskiej kontrastują z superluksusowymi rezydencjami i dudniącymi nocnymi klubami nad brzegami leniwie płynącego Nilu. Trzeba zostać na dłużej, by poczuć klimat tego miasta.

Egipscy kierowcy prowadzą jak szaleni - PRAWDA

Styl jazdy po egipskich drogach oraz zasady panujące na ulicy, a raczej całkowity ich brak, są dla Europejczyka wielkim szokiem. Panuje tu gigantyczny chaos. Światła, których nie jest za wiele, w praktyce nie obowiązują. Pasy, znaki, kodeks drogowy, czy włączone światła lub używanie kierunkowskazów także. Do tego dochodzi nieodłączny ryk klaksonów. Klakson służy do porozumiewania się kierowców. Przechodząc przez ulicę trzeba być bardzo czujnym. To nie pieszy jest najważniejszy na drodze, tylko samochód. Należy schodzić im z drogi, bowiem mogą się nie zatrzymać, nawet gdy to my mamy zielone światło. Połowa wszystkich samochodów w Egipcie jest zarejestrowana w Kairze, a więc to panuje największy ruch.

W Egipcie nie wszystko można fotografować, a często za zrobienie zdjęcia jest specjalna opłata - PRAWDA

Fotografowanie obiektów militarnych, mostów czy portów jest surowo zabronione (jak w większości krajów). Fotografując Egipcjanina zawsze należy zapytać go o zgodę. W niektórych zabytkowych miejscach takich jak grobowce w Dolinie Królów pobierana jest specjalna opłata za fotografowanie i filmowanie. Opłaty za filmowanie są wyższe niż za fotografowanie.

Egipt to nie jest kraj dla każdego - FAŁSZ

Egipt to kraj różnorodny i zadziwiający. Jako jedno z niewielu państw na świecie jest w stanie zagwarantować atrakcje zarówno turystom, którzy pragną wypoczywać aktywnie, poznając kulturę i zabytki, jak i osobom spragnionym odpoczynku. Przed wyjazdem do Egiptu warto się jednak czegoś o nim dowiedzieć. Jest to bowiem miejsce nieprzeciętne i niejednego może zaskoczyć.

Egipt -informacje praktyczne:

Obowiązującą w Egipcie walutą jest funt egipski (LE) i piastr (100 piastrów=1 LE). W Egipcie na równi akceptowane są dolary i euro.

Język: arabski. Dogadać się można po angielsku i francusku.

Popularne miasta urlopowe: Hurghada, Sharm El Sheikh, El Gouna

Przy wjeździe do Egiptu należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz wizę, która uprawnia do miesięcznego pobytu w Egipcie. Wizę można otrzymać na lotnisku przy wjeździe do Egiptu (znaczek wklejany do paszportu, 15 USD) lub w Konsulacie. Często biura podróży same załatwiają tego typu formalności.

W Egipcie prąd elektryczny ma napięcie 220 V. Wtyczki są tego samego typu co w Polsce.

Udanej podróży!

Znajdź wycieczkę do Egiptu

Znajdź hotel w Egipcie

Egipt - HIT czy KIT?
Więcej o: