Turcja Kapadocja

Największym cudem Turcji jest Kapadocja. Kapadocja, kraina położona w środkowej części Antolii pełna jest niezwykłych labiryntów, skalnych miast i zachwycających kościołów wydrążonych w wulkanicznej skale. Turcja Kapadocja

Turcja Kapadocja. Kapadocja obejmuje teren około 600 kilometrów kwadratowych. Odkrył ją francuski naukowiec i jezuita - Guillaume de Jerphanion . Widok skalnych form zachwycił go. "Ujrzałem baśniowe doliny w oślepiającym świetle" - napisał w dzienniku. Spotkanie Francuza za skalną krainą miało miejsce zaledwie 100 lat temu. W tym czasie uroda miejsca i gościnność mieszkańców sprawiły, że Kapadocja uwiodła wielu innych podróżników.

Turcja Kapadocja - historia

Turcja Kapadocja. Historia powstania niespotykanych skalnych form trzeciorzędu zaczęła się 60 milionów lat temu. Trzy okoliczne wulkany pokryły Kapadocję grubą warstwą wulkanicznych popiołów, a deszcz w duecie z wiatrem przez tysiąclecia formował miękką skałę wulkaniczną. Powstała baśniowa kraina o niezwykłym krajobrazie, której walory odkrywały kolejne pokolenia. W drugim tysiącleciu przed naszą erą urzędowali tu Asyryjczycy. Na ich miejsce przybyli później Hetyci, a w połowie VI wieku p.n.e Kapadocję podbił Krezus, król Lidii. Około VIII wieku p.n.e teren podporządkowali sobie Persowie zaś cztery wieki później ziemie tę podbił Aleksander Macedoński. W I wieku przed Chrystusem Kapadocja przeszła pod panowanie Rzymu. Turcy opanowali ją po rozpadzie Imperium Rzymskiego.

Turcja Kapadocja - bezpieczna kryjówka

Turcja Kapadocja. W niespokojnych czasach, gdy okolica stała się ośrodkiem licznych wojen i najazdów, mieszkańcy Kapadocji wydrążali w skałach kryjówki. Z czasem zaczęto łączyć je podziemnymi korytarzami i w efekcie powstały wielopoziomowe labirynty położone nawet 50 metrów pod ziemią. By przetrwać w nich jak najdłużej, mieszkańcy zadbali, by znalazły się tam nie tylko schrony i sypialnie, ale magazyny żywności, kuchnie, miejsca modlitwy, młyny, stajnie, studnie i winiarnie. Przez system szybów wentylacyjnych pod ziemię docierało świeże powietrze, a jasne światło zapewniały lampy oliwne.

Turcja Kapadocja - skalne miasta

Turcja Kapadocja. Podziemne skalne miasta to dziś jedna z największych atrakcji Kapadocji. Odkryto ich 36, ale możliwe, że jest znacznie więcej. Najbardziej atrakcyjne to połączone 9-kilometrowym tunelem Kaymakli i Derinkuyu . Kaymakli mogło pomieścić ok. 15 tys. mieszkańców, Derinkuyu jeszcze więcej. Miasta składają się z wielu kondygnacji, z czego tylko kilka dopuszczono do zwiedzania. Wędrówka po podziemnych korytarzach to niesamowita przygoda. Na każdym kroku spotyka się ślady bytności dawnych mieszkańców tych sztucznych jaskiń.

Turcja Kapadocja - niezwykłe kościoły

Turcja Kapadocja. Kapadocja od wieków przyciągała ludzi religijnych. Być może w nietypowym ukształtowaniu terenu widzieli oni ślad osobistej uwagi Stwórcy. Kościoły stanowią dziś kolejną z najwspanialszych atrakcji regionu. Najstarsze, jakie się zachowały, mają 1600 lat. Gdy tylko zostały wzniesione, ich sława błyskawicznie rozeszła się po świecie - od IV wieku były miejscem prawosławnych pielgrzymek. Gdy 300 lat później mieszkańców chrześcijańskiej Kapadocji nękali Arabowie powstawać zaczęły skalne kościoły. Gdy Guillaume de Jerphanion podróżował po Kapadocji w 1907 roku, w samej dolinie Göreme naliczył 350 skalnych kościołów. Dziś w całej Kapadcji znanych jest około 500 świątyń. Turystów przyciąga ich różnorodność: niektóre skromne, inne zdobione barwnymi freskami, bywają małe, ale zdarzają się też wielopoziomowe. Dolina Kościołów znajdująca się kilometr od miasteczka Göreme to obowiązkowy punkt zwiedzania Kapadocji.

Turcja pogoda

Turcja Kapadocja - baśniowe kominy

Turcja Kapadocja. Atrakcyjne jest nie tylko to, co pod ziemią Kapadocji. Wrażenie robi też niezwykły, księżycowy, zdawałoby się, krajobraz. Kamienne wieże wyglądają niczym smukłe grzyby, kolumny czy kominy. Wspaniale jest między nimi spacerować. Turyści z zaciekawieniem zadzierają głowę i podziwiają grę kolorów. Z dnia skały są szare, białe i beżowe. Gdy słońce schyla się ku zachodowi, wieże rozpalają się kolorami ognia. Kapadocja to dzieło wciąż nieskończone - wiatr i deszcze nieustannie zmieniają kształt wulkanicznych skał. Najbardziej urozmaicone krajobrazy z fantastycznymi formami skalnymi znajdziemy w trójkącie wyznaczonym przez miasta Avanos, Ürgüp i Nevsehir.

Turcja Kapadocja - dodatkowe atrakcje

Turcja Kapadocja. Kapadocja to także kraina balonów. Na niebie ich pełno, szczególnie przed południem. W porannym blasku światła można się unieść nad ziemią i zobaczyć z góry niezwykłą panoramę. Taka przyjemność to wydatek około 100 euro, ale podobno warto. W głównych miasteczkach - Kapadocji - Göreme, Ürgüp czy Nevsehir - można zjeść przepyszne gözleme, bureka lub specjalność Kapadocji - kebab w glinianym garnku. Popijając piwo lub paląc shishę można pogawędzić z mieszkańcami Kapadocji, którzy chętnie opowiadają o swoim niezwykłym domu. Można stąd przywieźć także wyjątkowe pamiątki np. oryginalne naczynia z czerwonej glinki wyrabiane w Avanos, figurki przypominające skalne domy Kapadocji lub ręcznie tkane dywany.

Turcja Kapadocja - Nocleg, dojazd

Turcja Kapadocja. Do Kapadocji dostaniemy się z każdego turystycznego miejsca w Turcji, gdzie organizowane są wycieczki do skalnego miasteczka. Na miejscu można skorzystać z wyjątkowego noclegu w skalnych domach. Hoteli i kwater oferujących tego typu wypoczynek jest mnóstwo. Czytaj więcej:

Turcja

Więcej o: