Niesamowite odkrycie! Odnaleziono perfumy sprzed 2 tysięcy lat. Czym pachniała Rzymianka?

Carmona, miasto w Hiszpanii niegdyś stanowiło jeden z głównych ośrodków rzymskiej prowincji Betyka. Dlatego nieustannie zaskakuje, ponieważ wciąż skrywa wiele tajemnic z czasów w pierwszego i drugiego wieku naszej ery. Tym razem w ręce naukowców wpadły perfumy z czasów starożytności.
Zobacz wideo Perfumy w kremie. Sprawdź jak łatwo zrobisz je w domu i stwórz swój niepowtarzalny zapach!

Naukowcy z Uniwersytetu w Kordobie natrafili na nietypowy artefakt. W ręce historyków wpadł świetnie zachowany flakonik. Okazuje się, że mimo upływu dwóch tysięcy lat nadal znajdują się w nim perfumy. Jak to możliwe, że aromat zachował się do dziś?

Nietypowe znalezisko! W grobowcu znaleziono perfumy

W sierpniu 2019 roku przy ulicy Sewilli 52 trwały prace renowacyjne, to wtedy odkryto podziemne przejście, które okazało się być rzymskim mauzoleum. Zdaniem naukowców grobowiec i zgromadzone w nim przedmioty wskazywały, że miejsce pochówku należało do zamożnej rodziny. Jak informuje portal naukowy MDPI opisana komora służyła do pochówku trzech kobiet oraz trzech mężczyzn. Osoby te zostały skremowane, a kości umieszczono w szklanych lub kamiennych urnach. 

Ponadto naukowcy odkryli, że grobowiec skrywa naczynie z kryształu górskiego, który był szczelnie zamknięty za pomocą korka. To przełomowe znalezisko, zwłaszcza że wewnątrz nadal znajdowała się substancja o określonym zapachu. Specjaliści przypuszczają, iż był to flakonik z perfumami, których używała kobieta w wieku około 40 lat.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak pachną perfumy sprzed dwóch tysięcy lat?

Nietypowy przedmiot poddano szczegółowej analizie. Pod lupę wzięto nie tylko flakonik określany mianem "unguentarium", ale także korek i zawartość. Okazało się, że wyniki badań wskazują na obecność paczuli i olejku nardowego. Jak podkreślają naukowcy bardzo możliwe, że jest to pierwszy taki przypadek, gdzie udało się zidentyfikować skład perfum z czasów rzymskich.

Za stan zachowania perfum odpowiada forma zabezpieczenia buteleczki. Zatyczka w formie korka wykonana była z dolomitu, a za uszczelnienie służył bitum, czyli mieszanina substancji organicznych stałych lub ciekłych o dużej lepkości.

Więcej o: