"Jakie życie taka śmierć"? Tak wygląda grobowiec Pelego. To miejsce odwiedzają tłumy

Śmierć Pelego wstrząsnęła nie tylko miłośnikami futbolu. Kiedy 29 grudnia 2022 roku w mediach pojawiła się informacja, że legenda piłki nożnej opuściła ten świat, w przestrzeni internetowej można było znaleźć wiele komentarzy, filmów, czy relacji obrazujących rozpacz i tęsknotę za mistrzem. Dziś to miejsce pochówku piłkarza robi ogromne wrażenie.
Zobacz wideo Oni mogą zastąpić Messiego i Ronaldo! Ta zmiana dzieje się na naszych oczach

Polska wokalistka Edyta Geppert śpiewa w jednym z kultowych utworów, że "jakie życie taka śmierć". Choć może nie zawsze sprawdza się to powiedzenie, to jednak w przypadku Pelego da się zauważyć pewną zależność. 

Grób Pelego dostępny dla zwiedzających. Ocieka przepychem

Nie da się ukryć, że będąc legendą piłki nożnej, za życia można liczyć na wiele korzyści materialnych. Pele nie narzekał na brak środków finansowych i wiódł bogate życie. Jednak jego status widoczny jest także po śmierci. Mistrz futbolu został pochowany na Ekumenicznym Cmentarzu Pamięci w Santos w Brazylii. To tam na drugim piętrze powstało Mauzoleum Pelego, które jest dostępne dla zwiedzających.

 

Tuż przy wejściu stoją dwa posągi piłkarza wykonane ze złota. Na podłodze znajduje się sztuczna trawa. Z głośników wydobywa się wrzawa stadionu, a niebieski sufit imituje niebo. Dookoła widnieją wizerunki kibiców, a pośrodku dużej sali stoi złoty grobowiec, w którym spoczywa Pele. Miejsce dostępne jest dla zwiedzających, którzy nieustannie i tłumnie oddają hołd i wspominają gwiazdę sportu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Bogate życie Pelego, czyli co wiemy na temat legendy

Pele, a tak naprawdę Edson Arantes do Nascimento był wybitną postacią w świecie piłki nożnej. Nie tylko Brazylijczycy uznawali go za króla futbolu, choć trzeba przyznać, że to jego umiejętności doprowadziły ten kraj do trzykrotnego zwycięstwa w Mistrzostwach Świata. Ceniony za talent, szybkość i wyniki był wzorem dla wielu kolejnych piłkarzy.

Mimo to sport nie był jedyną przestrzenią, w której się spełniał. W pewnym okresie życia poświęcił się polityce. W latach 1995-1998 pełnił funkcję ministra sportu Brazylii, przyjaźnił się z Nelsonem Mandelą, czy Henrym Kissingerem oraz gościł w Białym Domu. Zanim odszedł, zwrócił się do Putina z apelem o wstrzymanie inwazji na Ukrainę, nadmieniał, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla kontynuowania przemocy. A wracając do wspomnień gdy wymieniali się uściskiem dłoni i uśmiechem nie przypuszczał, że pewnego dnia staną po zupełnie innej stronie.

 

Pele był zaangażowany w działanie różnych fundacji, ale to nie wszystko. Choć był gwiazdą piłki nożnej, to postanowił również spróbować sił w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Miał na swoim koncie także dużo skandali i romansów co sam otwarcie przyznawał.

Więcej o: