Nieważny paszport po ślubie i zmianie nazwiska? Pamiętaj, by sprawdzić dokument przed wakacyjnym lotem

Zawarcie małżeństwa wiąże się z wieloma formalnościami i potrzebą wymiany dokumentów. Jak się okazuje, po zmianie nazwiska paszport ma określoną datę ważności. Przed miesiącem poślubnym lub wymarzonym urlopem warto jednak zadbać o tę formalność. Wyjaśniamy uciążliwe formalności i zdradzamy, jak sprytnie obejść kolejkę!

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego lotniska, dworce i autostrady zapełniły się głodnymi relaksu, słońca i przygód turystów. Przed zaplanowaniem urlopu czy spakowaniem walizki warto jednak zwrócić uwagę na datę ważności paszportu - szczególnie, jeśli w ostatnim czasie brało się ślub! Nowożeńców czeka bowiem niespodianka - przy zmianie nazwiska dokument szybko traci ważność. 

Paszport po zmianie nazwiska szybko traci ważność 

Ślub to wyjątkowa chwila dla pary zakochanych. Wówczas para przypieczętowuje swoje uczucie i rozpoczyna nową drogę. Gdy emocje już opadają, a miesiąc poślubny lub wspólne wakacje zbliżają się wielkimi krokami, można nie tylko stracić sporą sumę, ale i zawieść się już na lotnisku. Plany może bowiem zniweczyć nieważny paszport, po tym jak jedna ze stron zdecydowała się zmienić nazwisko. 

W Polsce zmiana nazwiska po ślubie to częsta praktyka. Najczęściej decydują się na ten krok panie, nie jest to jednak regułą, a z roku na rok przybywa i chętnych mężczyzn. Są i takie pary, które łączą oba nazwiska - w każdym z tych przypadków, konieczna jest wymiana paszportu, który od dnia zawarcia małżeństwa będzie ważny jedynie 120 dni!

Paszport jest dokumentem obowiązkowym, gdy chcemy wyjechać poza Unię Europejską. Zatem jeśli zmieniasz jakiekolwiek dane osobowe, te modyfikacje należy wprowadzić również w paszporcie. Przepisy w tym zakresie prezentują się następująco:

  • na złożenie wniosku o zmianę nazwiska w tym dokumencie masz 30 dni od momentu jej formalnego dokonania,
  • paszport ze starymi danymi traci ważność w ciągu 60 dni od uzyskania aktu małżeństwa,
  • nieco więcej czasu mają osoby, które biorą ślub za granicą. W takim przypadku masz 90 dni od uzyskania aktu małżeństwa na złożenie wniosku o zmianę danych w dokumencie. Natomiast termin jego ważności upływa po 120 dniach.
Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Nowy paszport po ślubie i zmianie nazwiska - potrzebne dokumenty i opłaty

W przypadku zmiany nazwiska, wymiana paszportu jest konieczna, szczególnie gdy wraz z drugą połówką mamy ciekawe plany na dalekie podróże. Do wyrobienia dokumentu potrzebne są: 

  • aktualna fotografia spełniające wymagania - ważne, by była zrobiona niedawno, nie może być starsza niż sześć miesięcy, 
  • wniosek o wyrobienie nowego dokumentu - odpowiedni druk znajdziesz w urzędzie wojewódzkim. Wypełnienie go zajmuje kilka minut. Będą ci potrzebne informacje z dowodu osobistego,
  • stary paszport oraz skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa - ten drugi dokument potwierdzi dokonanie zmiany nazwiska, co da podstawę do wymiany paszportu na nowy. Ważne - bez odpisanego skrótu aktu małżeństwa urzędnik odmówi złożenia wniosku!
  • istotna jest oczywiście sama opłata - standardowa cena za wyrobienie paszportu wynosi 140 zł. Osoby, które np. uczą się, są niepełnosprawne lub korzystają z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, mają prawo do skorzystania z ulgi i płacą za dokument tylko 70 zł. Na zniżkę mogą liczyć także nowożeńcy, którzy zmieniają swoje nazwisko.

Warto dodać, że podróżowanie z nieważnym dokumentem może zaś słono kosztować. Jeśli decydujemy się zatem na wyjazd po ślubie, należy pamiętać o powrocie w przeciągu tych 120 dni.

Z własną historią w tym zakresie podzieliła się nasza koleżanka z redakcji Gazeta.pl. Jak wyznaje, jej sytuacja była utrudniona o fakt, iż planowany lot do Kalifornii wymagał dodatkowo wizy. Wówczas "ja już miałam wizę wyrobioną w 2017 na panieńskie nazwisko. Nie chciałam jednak ryzykować podróży na starym paszporcie, za dużo miałam do stracenia, gdyby się okazało, że coś jest nie tak. Więc wyrobiłam nowy paszport (wniosek należy złożyć bodajże w ciągu 30 dni od zmiany danych) i do USA poleciałam z dwoma paszportami: nowym z nowym nazwiskiem i starym, w którym miałam wizę". 

To jednak nie koniec. Kluczowym szczegółem było także dopilnowanie, by urzędnik z placówki nie przedziurawił starego dokumentu - wówczas zarówno dokument, jak i wiza straciłyby ważność! Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż konsul mógł zapytać o inne nazwisko na wizie i w dokumencie. Jak radzi nam Ola - wystarczyło wziąć z Urzędu Stanu Cywilnego odpis aktu ślubu po angielsku. "Nikomu go nie pokazywałam ostatecznie. Wjechałam bez problemu z dwoma paszportami. Teraz jednak wiz już ma, nie, więc problem też jest mniejszy". 

Więcej o: