Dokumenty w kwadrans. Na Lotnisku Chopina powstał punkt paszportowy dla zapominalskich

Utrata paszportu, szczególnie w sytuacji, gdy za moment mamy przekroczyć granicę kraju, generuje ogromny stres. Podczas konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że na warszawskim Lotnisku Chopina będzie można wyrobić tymczasowy paszport. Cała procedura ma potrwać około piętnastu minut.
Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Podróże nierzadko wiążą się ze stresem. Nim z powodzeniem udamy się na wakacyjne wojaże, czeka nas jeszcze pakowanie i często także wyrabianie nowych dokumentów. Niech bowiem pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie szukał "zapodzianego" gdzieś paszportu... By uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na samym starcie, już wkrótce można będzie wyrobić dokumenty bezpośrednio na lotnisku. 

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Zgubiłeś paszport? No stress - w kwadrans wyrobisz nowy

W trakcie konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśnił, że na Lotnisku Chopina w Warszawie właśnie uruchomiono specjalny punkt wydawania paszportów. 

Są sytuacje, w których obywatele nie mogą przekroczyć granicy z powodu utraty paszportu. W takich sytuacjach obywatel będzie mógł błyskawicznie wyrobić tymczasowy paszport w punkcie na Lotnisku Chopina.

Minister dodał, że cała procedura wydawania tymczasowego dokumentu ma potrwać nie dłużej niż kwadrans. Warto jednak podkreślić, że będzie to jedynie dokument tymczasowy, ważny przez rok.

Nie masz przy sobie zdjęcia? Zrobisz je na miejscu

Otwarty na warszawskim lotnisku punkt nie tylko współpracuje ze wszystkimi systemami, dzięki którym podróżny może uzyskać tymczasowy dokument. Na miejscu będzie można również zrobić sobie potrzebne do paszportu zdjęcie. 

Takie miejsce na warszawskim lotnisku to z pewnością spore ułatwienie dla podróżnych. Bartosz Grodecki,  wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wyjaśniał, że punkt powstał w odpowiedzi na licznie spływające prośby, dotyczące przyśpieszenia wydawania paszportów. I rzeczywiście, do urzędów wojewódzkich, w których wyrabia się paszporty, ustawiają się ostatnio duże kolejki.

Z punktu będą mogli skorzystać nie tylko obywatele, którzy nie zdążyli wyrobić dokumentu. Także zapominalscy, ale i ci, którzy przegapili utratę ważności dokumentu. Jak dodał podczas konferencji Grodecki, punkt jest otwarty także dla tych podróżnych, których dokumenty ważne są jeszcze przez określony czas. 

Postanowiliśmy otworzyć punkt, w którym obywatele, którzy myślą, że dokument jest jeszcze ważny, a okazuje się, że jest ważny np. tylko jeszcze przez dwa tygodnie i uniemożliwia odbycie podróży, będą mogli szybki paszport tu na lotnisku wyrobić, nie narażając się na dodatkowe koszty związane ze zmianą terminu wylotu, czy też zmianą całej logistyki wakacyjnej, turystycznej.

Punkt na Lotnisku Chopina znajduje się w Terminalu A i jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny ósmej do dwudziestej. Opłata za wydanie dokumentu wynosi 30 zł. Nie trzeba mieć przy sobie gotówki, należność można uregulować także kartą. 

Więcej o: