Chcesz wyrobić paszport? Pamiętaj o szczegółach, bez tych dokumentów wrócisz na koniec kolejki

Wyrobienie paszportu o tej porze roku cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Sytuacja polityczna Europy, a także zbliżające się wakacje zachęciły zatem Polaków do złożenia wniosków o dokument. Jak to zrobić, by uniknąć odsyłania z okienka i długich kolejek? Pamiętając o kilku ważnych szczegółach, formalność pójdzie jak z płatka.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tłumy Polaków od początku roku wnioskują o nowe paszporty. O ile sam proces oczekiwania na dokument nie przekracza 30 dni, tak czas, który niektórzy zmuszeni są spędzić w kolejkach, potrafi zszokować. Warto zatem odpowiednio się przygotować, by zniwelować możliwość popełnionego błędu, który może odesłać nas na koniec długiej kolejki oczekujących. 

Jak wyrobić paszport w 2023 roku? 

W całym kraju działają 123 punkty, w których można wyrobić paszport. Przed przystąpieniem do owej procedury trzeba jednak się odpowiednio przygotować. Jako pierwszy krok warto ustalić termin - można bez umawiania stawić się w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Do złożenia wniosku potrzebny jest natomiast komplet wymaganych dokumentów. Na liście znajdują się: 

  • wniosek paszportowy,
  • jedno kolorowe zdjęcie, koniecznie aktualne, nie starsze niż 6 miesięcy,
  • dowód opłaty za paszport;
  • dokument, który potwierdzi prawo do ulgi (na przykład legitymacja studencka) albo całkowitego zwolnienia z opłaty,
  • ważny paszport, używany dotychczas lub aktualny dowód osobisty,
  • skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa - jeśli nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą.

Warto jednak wiedzieć, że urzędnik może poprosić także o inne dokumenty m.in. skrócony odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, poświadczenie obywatelstwa polskiego (w przypadku wątpliwości co do obywatelstwa osoby składającej wniosek lub gdy w dokumentacji pojawią się jakieś sprzeczne dane). 

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Aktualna ustawa i Rejestr Dokumentów Paszportowych

W zeszłym roku zaszły w prawie pewne zmiany, dzięki którym obywatele RP mogą cieszyć się znacznie usprawnionym oczekiwaniem na paszport. Mowa tu o rejestrze, który umożliwia wykonanie pewnych czynności związanych z wyrobieniem dokumentu przez internet. Online możemy złożyć wniosek o paszport dla dziecka czy przekazać zgody na paszport. Z kolei w panelu "Moje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych" znajdziemy wnioski, dokumenty, zgody czy ograniczenia - wszystko w jednym miejscu na wyciągnięcie ręki. W procesie wyrabiania paszportu kilka istotnych szczegółów uległo zmianie: 

  • Brak wniosków papierowych  obywatele będą składać podpis na specjalnym urządzeniu służącym do podpisu cyfrowego.
  • Dzieci od ukończenia 12. roku życia będą otrzymywać paszporty ważne przez 10 lat.
  • Ujednolicenie tabeli opłat paszportowych.
  • Możliwość wydania paszportów tymczasowych osobom, "które przekroczyły granicę na podstawie dowodu osobistego i utraciły go podczas podróży, a jednocześnie posiadają ważny paszport, ale nie mają do niego dostępu".
  • Możliwość elektronicznej weryfikacji ważności paszportu, sprawdzenia swoich danych w rejestrze oraz zgłoszenia utraty dokumentu (wiąże się z jego unieważnieniem).

Ile trwa wyrabianie paszportu w 2023 roku? 

Standardowa procedura wyrabiania paszportu trwa do 30 dni roboczych. W szczególnych sytuacjach termin jednak może się wydłużyć. Na szybsze wyrobienie nowego dokumentu mogą natomiast liczyć osoby, które niezwłocznie muszą wyjechać np. z powodu pogrzebu bliskiej osoby. Wówczas składa się wniosek o paszport tymczasowy - odbiór będzie znacznie szybszy, jednak termin ważności wynosi tylko 12 miesięcy.

Więcej o: