Nigdy nie kieruj tego urządzenia w stronę samolotu. Pilotka wyjaśnia: Możesz pójść do więzienia

Czasami zdarza się, że akcje, które wydają się nieszkodliwe i zabawne, mogą mieć dla nas nieprzyjemne konsekwencje. Przekonali się o tym żartownisie, którzy próbowali kiedykolwiek celować laserem (nawet takim za kilka złotych) w samolot. Za podobne zabawy może grozić więzienie.

Sabrina Johnson to pilotka, którą na TikToku obserwuje już ponad 77 tys. obserwujących. Chętnie dzieli się z nimi kulisami swojej pracy, a także licznymi ciekawostkami. Niedawno postanowiła zdradzić, dlaczego lepiej nigdy nie kierować lasera w stronę samolotu.

Jeśli myślisz, że strzelanie laserem do samolotu jest zabawne, to nie jest. Porozmawiajmy o tym, dlaczego możesz pójść do więzienia

- zaczęła. 

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nigdy nie świeć laserem w samolot

Sabrina spotkała się z podobną sytuacją kilkukrotnie. Wyznała, że pewnego dnia, kiedy pracowała jako instruktorka lotów, przelatywała nad Nowym Jorkiem, prezentując widoki miasta. W pewnym momencie oślepiła ją wiązka silnego zielonego światła. Razem z pasażerem natychmiast skierowała głowę w dół, a o fakcie powiadomiła tamtejszą wieżę kontroli lotów. Gdy wróciła do domu, otrzymała telefon... od FBI, które poinformowało ją, że zawęzili miejsce poszukiwań do 2 km

Znajdą cię. Oni traktują to bardzo poważnie

- powiedziała na nagraniu. 

Nie tylko za granicą

Sabrina dodała, że za głupią "zabawę" w Stanach Zjednoczonych mogą nam grozić poważne konsekwencje. Według Federalnej Administracji Lotnictwa celowanie laserem w samolot jest przestępstwem federalnym, pod karą grzywny do 250 tys. dolarów, a nawet pięciu lat więzienia. 

Sprawcy nie są bezkarni również w Polsce. Jak informuje na swojej stronie internetowej Urząd Lotnictwa Cywilnego, emitowanie wiązek lasera w maszynę może powodować "oślepienie, olśnienie pilota lub w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do uszkodzenia oka". Dlatego też za podobne działania grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat, a w przypadku nieumyślnego działania - do lat trzech. 

Więcej o: