Czy wiesz, ile się czeka na paszport? Jeśli planujesz wyjazd w tym roku, lepiej wypełnij wniosek jak najszybciej

Wakacje coraz bliżej, a wraz z tym w głowach wielu ludzi pojawiają się plany urlopowe. Jeśli wybierasz się na wyjazd poza granice Unii Europejskiej, musisz mieć ze sobą paszport. Jego wyrobienie nie jest trudne, jednak czasochłonne. Ile dokładnie czeka się na paszport? Oczekiwanie zaczyna się już w kolejce po wniosek.

Choć dopiero wiosna, wielu z nas już planuje wyjazdy na najbliższe miesiące. Jest to więc odpowiedni czas, by odkopać swoje dokumenty i sprawdzić, czy można z nich jeszcze korzystać. W końcu nie brakuje historii, gdzie jeden z członków rodziny zorientował się, że jego paszport stracił datę ważności dzień przed wyjazdem. Pozostaje jednak pytanie jak wygląda proces i ile czeka się na paszport?

Ekspertka wyjaśnia, dlaczego nie powinniśmy zakładać legginsów do samolotu. Oto dlaczego lepiej nie zakładać legginsów do samolotu. Ekspertka wyjaśnia

Ile czeka się na paszport? Najpierw przygotuj się na długie kolejki

Często najgorszym punktem wyrabiania paszportu jest oczekiwanie w Punkcie Paszportowym na złożenie wniosku. Z tego powodu zdecydowanie lepiej wybrać się jeszcze wczesną wiosną, bo w okresie przedwakacyjnym możemy stać w kolejce wiele godzin, wraz z innymi ludźmi, którzy zapomnieli sprawdzić ważność swoich dokumentów. Następnie po oddaniu wniosku, o ile załączone zdjęcie zostanie zaakceptowane, czeka się do 30 dni. Jednak, jeśli wniosek złożymy w okresie, który nie jest typowym czasem wyjazdów i urlopów, paszport możemy odebrać już po 14 dniach. Nieco dłużej możemy czekać, jeśli wyrabiamy paszport, nie mieszkając w Polsce, jednak czas ten również nie przekracza 30 dni. Sprawa ma się podobnie w kwestii odnawiania dokumentów. Fakt, że posiadaliśmy już paszport, a ten po 10 latach stracił ważność, nie oznacza, że istnieje szansa na szybsze otrzymanie nowego. W gruncie rzeczy czeka nas dokładnie ten sam proces.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Wyrabianie paszportu krok po kroku

Paszport wyrabia się w Punkcie Paszportowym, lub w przypadku osób mieszkających poza granicami kraju, w placówkach konsularnych. Należy wypełnić odpowiedni wniosek oraz dołączyć do niego aktualne, kolorowe zdjęcie w formacie 35 mm x 45 mm. Co ważne, konieczne jest, by było ono wykonane maksymalnie pół roku przed złożeniem wniosku oraz musi spełniać konkretne warunki np. brak uśmiechu. Trzeba również okazać dokument tożsamości tj. dowód osobisty oraz złożyć opłatę w wysokości 140 złotych. Dobrą informacją dla uczniów i studentów jest fakt, że osoby uczące się do 26. roku życia mogą skorzystać z 50 proc. zniżki. Ulga ta przysługuje także emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym czy kombatantom. Z kolei emeryci, którzy ukończyli 70 lat, mogą wyrobić paszport całkowicie bezpłatnie. Gotowy wniosek składamy w wybranym punkcie i w przeciągu 30 dni będziemy w posiadaniu dokumentu.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mieszkańcy Krakowa wkroczyli na pas graniczny Weszli na pas drogi granicznej. Krakowiacy za ciekawość zapłacili mandat

Więcej o: