Tak długich kolejek nie było od dawna. Polacy wnioskują o paszporty na potęgę, a urzędy ustalają "soboty paszportowe"

Gdy planujemy wyrobić paszport, lepiej zabrać się za to odpowiednio wcześnie. Niestety, w tym roku pomyśleli tak... niemal wszyscy zainteresowani. Od stycznia do połowy marca złożono rekordową liczbę wniosków. W niektórych urzędach w kraju w kolejkach czeka się całe dnie, zarówno podczas starania się o wyrobienie dokumentów, jak i podczas ich odbierania.

W urzędach czuć przedwakacyjny klimat. Tłumy Polaków od początku roku wnioskują o nowe paszporty. O ile sam proces oczekiwania na dokument nie przekracza 30 dni, tak czas, który niektórzy zmuszeni są spędzić w kolejkach, potrafi zszokować.

Rachunki przygniatają hotelarzy Hotelarze toną w długach. "Wszyscy zarabiają, a my pracujemy jak niewolnicy"

Padły rekordowe liczby. Wniosków jest więcej niż przed pandemią

Zawsze okres tuż przed urlopami, świętami i wakacjami jest czasem oblężenia w urzędach. Każdy chce wyrobić paszport na czas, stąd w kolejkach gromadzą się dziesiątki osób. Jednak takich tłumów poza sezonem wysokim nie spodziewał się nikt. Jak podaje serwis RMF24, statystyki z pierwszego kwartału 2023 roku są zaskakujące.

Od 1 stycznia do 15 marca 2023 roku przyjęto 85 136 wniosków o wydanie dokumentów paszportowych. Dla porównania w ubiegłym roku w styczniu i lutym przyjęto łącznie 47 959 wniosków, a w analogicznym okresie tego roku - 67 448, a więc o 20 tysięcy więcej

- możemy przeczytać o statystykach z samego Mazowsza.

Rosjanie nie chcą opuszczać Finlandii. Rosjanie ukrywają się w Europie. Podrabiają paszporty

Wzrost zainteresowania paszportami zaobserwować można jednak w urzędach w całym kraju. Sprawa ma się podobnie także w stolicy Małopolski. Krakowskie urzędy przeżywają niemałe oblężenie. Od początku roku do połowy marca obsłużono niemal 30 tysięcy osób wnioskujących o dokumenty. Jak przekazuje rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego dr Joanna Paździo w rozmowie z eska.pl:

W tym roku w styczniu w Krakowie złożono 7 tys. 57 wniosków, zaś w lutym - 7 tys. 389, czyli łącznie 14 tys. 446, a zatem o prawie 3 tys. wniosków więcej niż w analogicznym okresie rok temu (o ok. 30 proc.).

Przyznaje jednak, że bywały miesiące, w których w ciągu 30 dni składano ponad 14 tysięcy wniosków, dlatego należy spodziewać się, że takie sytuacje mogą powtarzać się i w tym roku, czego przykład można już zaobserwować w wielu placówkach.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Czemu Polacy masowo wyrabiają paszporty?

W ostatnich latach, między innymi ze względu na pandemię, zdecydowana większość ludzi powstrzymywała się od zagranicznych wyjazdów, szczególnie tych poza granice Unii Europejskiej. Branża turystyczna również przeżywała niemały kryzys i wiele osób nie miało potrzeby wnioskować o paszporty. Dziś wiele obostrzeń jest już całkowicie zniesionych, turystyka na świecie rozkwita na nowo i to zachęca ludzi do podróżowania.

Dodatkowo dochodzi do tego brexit. Loty do Anglii są wyjątkowo korzystne cenowo i kusi to masę turystów z Polski. Część z nich posiada również rodziny na Wyspach, a jak wiadomo w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, każdy podróżujący musi legitymować się ważnym paszportem. To wszystko składa się na obrazki, które obecnie obserwować można w większości urzędów.

W ramach pomocy wiele placówek zaplanowało już tak zwane "soboty paszportowe", kiedy to Polacy będą mogli odebrać swoje dokumenty lub złożyć potrzebne wnioski. Ma to usprawnić cały proces i pomóc w nadrabianiu zaległości.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: