Paszport to dokument, który umożliwia podróżowanie poza granice Unii Europejskiej. 13 listopada 2022 roku weszły w życie nowe zasady związane z jego wydawaniem. Zmiany obejmują wiele kwestii takich jak sposób składania wniosku, granica wiekowa wydawania paszportu z 10-letnim terminem ważności oraz zasady pobierania opłat.
W listopadzie 2022 roku wraz z wejściem w życie ustawy o dokumentach paszportowych został wdrożony nowy system paszportowy.
Na stronie gov.pl można znaleźć dokładne informacje na temat zmian w systemie paszportowym:
Wejście w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i nowego systemu ich wydawania przyniesie liczne udogodnienia.
Jedną z najważniejszych zmian będzie brak konieczności wypełniania papierowego wniosku. Tym zajmie się urzędnik, który wygeneruje go w systemie. Kolejnym krokiem będzie podpisanie go przez obywatela na specjalnym urządzeniu do pobierania odręcznych podpisów cyfrowych.
Kolejna zmiana obejmuje granicę wiekową wydawania paszportów. Od tej pory paszporty z dziesięcioletnim terminem ważności będą mogły otrzymywać dzieci od ukończenia dwunastego roku życia.
Osoby małoletnie będą też mogły otrzymać w krótkim czasie paszporty tymczasowe, jeśli będzie to uzasadnione ważnymi okolicznościami, takimi jak kontynuacja nauki, rozwój indywidualnych umiejętności lub konieczność zapewnienia im opieki
- czytamy na rządowej stronie.
Zamiast skomplikowanego systemu pomniejszania i podwyższania opłat będzie można korzystać z przejrzystej tabeli opłat. Z kolei osoby, które przebywają za granicą, a utraciły paszport, będą mogły otrzymać paszport tymczasowy. Osoby posiadające paszport będą miały dostęp do usług elektronicznych takich jak weryfikacja ważności paszportu. Będą mogły również sprawdzić dane przetwarzane w rejestrze i zgłosić utratę skutkującą unieważnieniem paszportu.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl