Nowe zasady w systemie wydawania paszportów. Czego dotyczą? Oto co warto wiedzieć o zmianach

W listopadzie zostały wprowadzone nowe zasady w systemie wydawania paszportów. Zmiany przyniosą wiele korzyści osobom ubiegającym się o ten dokument. Nie będzie już konieczności wypełniania papierowego wniosku.

Paszport to dokument, który umożliwia podróżowanie poza granice Unii Europejskiej. 13 listopada 2022 roku weszły w życie nowe zasady związane z jego wydawaniem. Zmiany obejmują wiele kwestii takich jak sposób składania wniosku, granica wiekowa wydawania paszportu z 10-letnim terminem ważności oraz zasady pobierania opłat.

Zobacz wideo Anna Wendzikowska o podróżach. Jak jej córki reagują na latanie samolotem?

Nowy system paszportowy został wdrożony w listopadzie 2022

W listopadzie 2022 roku wraz z wejściem w życie ustawy o dokumentach paszportowych został wdrożony nowy system paszportowy.

Na stronie gov.pl można znaleźć dokładne informacje na temat zmian w systemie paszportowym:

Wejście w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i nowego systemu ich wydawania przyniesie liczne udogodnienia.

Jedną z najważniejszych zmian będzie brak konieczności wypełniania papierowego wniosku. Tym zajmie się urzędnik, który wygeneruje go w systemie. Kolejnym krokiem będzie podpisanie go przez obywatela na specjalnym urządzeniu do pobierania odręcznych podpisów cyfrowych.

Kolejna zmiana obejmuje granicę wiekową wydawania paszportów. Od tej pory paszporty z dziesięcioletnim terminem ważności będą mogły otrzymywać dzieci od ukończenia dwunastego roku życia.  

Osoby małoletnie będą też mogły otrzymać w krótkim czasie paszporty tymczasowe, jeśli będzie to uzasadnione ważnymi okolicznościami, takimi jak kontynuacja nauki, rozwój indywidualnych umiejętności lub konieczność zapewnienia im opieki

- czytamy na rządowej stronie.

Zmiany w zasadach pobierania opłat oraz wydawaniu paszportów za granicą 

Zamiast skomplikowanego systemu pomniejszania i podwyższania opłat będzie można korzystać z przejrzystej tabeli opłat. Z kolei osoby, które przebywają za granicą, a utraciły paszport, będą mogły otrzymać paszport tymczasowy. Osoby posiadające paszport będą miały dostęp do usług elektronicznych takich jak weryfikacja ważności paszportu. Będą mogły również sprawdzić dane przetwarzane w rejestrze i zgłosić utratę skutkującą unieważnieniem paszportu.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: