Nieprzygotowany turysta chodził w środku nocy po Rysach. Spadł kilkaset metrów

Ratownicy TOPR mieli pracowitą noc. O godz. 3:50 zostali wezwani pod Rysy. "Turysta bez odpowiedniego przygotowania poślizgnął się, z licznymi obrażeniami został przekazany do szpitala" - poinformował redakcję Tatromaniaka ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski.

Mężczyzna na najwyższy szczyt polskich Tatr wybrał się zimą bez raków i czekana. Poślizgnął się i spadł kilkaset metrów. Ma ogromne szczęście, że przeżył ten upadek. Akcja nadal trwa.

Szlaki są mocno oblodzone i jest bardzo ślisko

Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat, w którym ostrzega, że w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki.

"Prawie wszystkie szlaki są mocno oblodzone i jest bardzo ślisko. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach jest zróżnicowana - śnieg miejscami jest przepadający, gdzie indziej wywiany do skały, w wielu miejscach występuje lód. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu" - czytamy w komunikacie.

TPN przypomina, że w takich warunkach na szlaku trzeba być wyposażonym w raki (raczki to zbyt mało), czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sondę i łopatę.

"Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości" - ostrzega TPN.

Sztramberk Urokliwe miasto w Czechach. Tu święta nigdy się nie kończą

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Nie wchodźmy na tatrzańskie stawy 

Jednocześnie władze parku narodowego apelują, żeby nie wchodzić na tatrzańskie stawy, ponieważ tafla lodu jest miejscami bardzo cienka. 

TPN przypomina, że przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozę pogody i zapoznać się z komunikatem turystycznym. Trzeba też pamiętać, że dni są bardzo krótkie i przed godziną 16:00 robi się ciemno. 

Mój pierwszy raz na nartach Mój pierwszy raz na nartach. Koleżanki mówiły: "Ula! Życie ci niemiłe?!"

Pracownicy parku radzą, aby dostosowywać trasy wycieczek do umiejętności i aktualnie panujących warunków, a także, aby tak zaplanować wycieczkę, żeby powrócić ze szlaku przed zmrokiem (czołówka w plecaku może okazać się niezbędna).

Specjaliści podpowiadają, żeby nie wahać się i zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.

Źródła: Tatromaniak / Tatrzański Park Narodowy 

Więcej o: