Zauważył skamieniałe szczątki na podwórku. Okazało się, że to największy szkielet dinozaura w Europie

Niecodziennego odkrycia dokonał pewien Portugalczyk, który przeprowadzał prace budowlane na swojej posesji. Jak się okazało, były to szczątki jednego z największych dinozaurów świata. Zbadał je międzynarodowy zespół archeologów.

Pierwsze wykopaliska zostały przeprowadzone przez paleontologów na początku sierpnia 2022 roku. Były one częścią projektu dotyczącego odkrycia sprzed kilku lat. W 2017 roku pewien Portugalczyk zauważył wówczas skamieniałe szczątki na swojej posesji. O fakcie poinformował badaczy z Uniwersytetu Lizbońskiego.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Brachiozaur na portugalskim podwórku 

Prace trwały w Pombal w Portugalii, a w badaniach wziął udział międzynarodowy zespół składający się z portugalskich oraz hiszpańskich paleontologów. Do tej pory znaleziono ważne części szkieletu, w tym kręgi i żebra. Naukowcy uważają, że należały one do brachiozaura, czyli dinozaura z grupy zauropodów. Co ciekawe, ich zdaniem są to prawdopodobnie największe szczątki odkryte w Europie. Analiza wykazała, że dinozaur mógł mieć 25 m długości i 12 metrów wysokości. 

Za ponad 70% podróży na całym świecie odpowiadają kobiety, a zwłaszcza kobiety po 40- stce.Najbezpieczniejsze kraje dla kobiet podróżujących solo. Polska wysoko w rankingu

Nieczęsto zdarza się znaleźć wszystkie żebra takiego zwierzęcia, nie mówiąc już o zachowaniu swojej pierwotnej anatomicznej pozycji

- wyjaśniła Elisabete Malafaia, badaczka podoktorancka na Wydziale Nauk Uniwersytetu w Lizbonie, w komunikacie prasowym.

Zachowanie szkieletu znalezionego w Pombal zasugerowało naukowcom, że mogą odkryć więcej tego typu szkieletów, planując dalsze prace wykopaliskowe w tej okolicy.

Owady, ptaki, pył wulkaniczny - matka natura może poważnie zagrozić samolotom.Owady, ptaki, pył wulkaniczny - co może zagrozić samolotowi?

Zauropody - największe dinozaury świata

Zauropody uważane są za największe zwierzęta lądowe, jakie kiedykolwiek istniały. Charakteryzowały się małymi głowami i długimi szyjami, które liczyły nawet 10 metrów długości. Łącznie dinozaury te osiągały do 27 metrów długości oraz ponad 12-16 metrów wysokości. Zauropody żywiły się roślinami i żyły 160-100 milionów lat temu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Źródło: BBC

Więcej o: