Najbezpieczniejsze kraje dla kobiet podróżujących solo. Polska wysoko w rankingu

Irlandia najbezpieczniejszym, a Kolumbia najmniej bezpiecznym krajem dla kobiet podróżujących w pojedynkę. Polska znalazła się wysoko na liście. Dokąd można zacząć planować wyjazdy? A które kraje najlepiej omijać?

Bounce, firma specjalizująca się w przechowywaniu bagaży, opublikowała ranking najbezpieczniejszych państw dla kobiet podróżujących solo. Analitycy przeanalizowali dane z 34 państw. Pod uwagę wzięli różne aspekty dotyczące równości płci i bezpieczeństwa kobiet, w tym przepisów dotyczących przemocy domowej, wskaźnika zabójstw i tego, jak bezpiecznie czują się kobiety, spacerując nocą w swoim kraju. W ten sposób powstała lista rankingowa. Najbezpieczniejszym krajem okazała się Irlandia.

Zobacz wideo "Fuj", "To smutne". Pokazaliśmy efekt sprzątania plaży

"Szmaragdowa Wyspa jest szczególnie wysoko oceniana za politykę antyprzemocową wobec kobiet, a także za nastawienie do tego problemu" – czytamy w uzasadnieniu raportu. Irlandia otrzymała 7,88 na 10 punktów. 

Na drugim miejscu uplasowała się Austria, z ogólnym wynikiem 7,70 na 10. Kraj ten wypada szczególnie wysoko, jeśli chodzi o liczbę kobiet, które czują się bezpiecznie, spacerując w nocy (79 proc.). Z badania wynika, że jest to ogólnie bezpieczny kraj dla wszystkich płci, z niskim wskaźnikiem przestępczości, więc jest to idealne miejsce na podróżowanie w pojedynkę zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Miejsce na podium zamyka Norwegia z ogólnym wynikiem 7,45 na 10. Podobnie jak w Austrii, tak i w tym skandynawskim kraju kobiety nie boją się spacerować w nocy. Wysoka punktacja dotyczy również przepisów dotyczących przemocy domowej i niskiego wskaźnika zabójstw kobiet. Norwegia słynie z niskiej przestępczości i ustawodawstwa, które wspiera prawa kobiet.

Polska na dziesiątym miejscu

Na czwartym miejscu znalazła się Słowenia, a na piątym Szwajcaria. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Hiszpania, Portugalia, Kanada i Holandia. Dziesiątkę zamyka Polska.

Nasz kraj uzyskał 7,21 na 10 punktów. 61 proc. ankietowanych nie boi się spacerować nocą, a 13 proc. doświadczyło przemocy. Krytycznie Polska została oceniona w kategorii przepisów dotyczących przemocy domowej. Nasz kraj uzyskał 0,8 punktów. 1 w tej skali oznacza najgorsze przepisy. Bezpieczeństwo zostało ocenione na tym samym poziomie jak w Irlandii.

Jeśli chodzi o naszych sąsiadów, Czechy znalazły się na 12. miejscu, Słowacja na 17. miejscu, Litwa na 19. miejscu, a Niemcy na 25. miejscu.  

Za najmniej bezpieczny kraj do samodzielnego podróżowania dla kobiet uznano Kolumbię (34. miejsce), Kostarykę (32.) i Stany Zjednoczone (31.).

Co wzięto pod uwagę?

W zestawieniu wzięto pod uwagę: liczbę kobiet, które doświadczyły przemocy; ofiary zabójstw kobiet (na 100 tys.); liczbę kobiet, które czują się bezpiecznie, spacerując samotnie w nocy; postawy wobec przemocy; przepisy dotyczące przemocy domowej (0 = najlepsza, 1 = najgorsza). Na podstawie tych parametrów powstał jeden ogólny wynik bezpieczeństwa.

Podczas badania wykorzystano dane zebrane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która gromadzi dane społeczno-ekonomiczne z krajów członkowskich. Informacje dotyczące liczby kobiet, które czują się bezpiecznie podczas nocnych, samotnych spacerów pochodzą z badania OECD z 2021 r., a dane dotyczące zabójstw z Banku Światowego.

Źródło: Bounce

Więcej o: